Na Vsetínsku kvetou vzácné šafrány

Foto: KENPEI, Creative Commons 3.0
0:00
/
0:00

V Lačnově na Vsetínsku vyrazily ze země stovky vzácných šafránů bělokvětých. Unikátní rostlina kvete jen několik dní v roce a vyskytuje se v Česku velmi zřídka. Představte si nádherný koberec pokrytý patnácti tisíci fialových květů a nechte se Martinou Lustigovou pozvat na Vsetínsko.

Foto: KENPEI,  Creative Commons 3.0
Obyvatelé Lačnova na Vsetínsku každý rok poznají, že přišlo jaro. Jak? Tak, že na okolních loukách vykvetou vzácné šafrány. Jaký je vlastně pohled na rozlehlou modrofialovou louku? To popisuje starosta Lačnova Miroslav Trčka: "Je to krásný, fialový koberec. Je to jako koberec, protože vidíte louku, kde je květ na květu. Je tam deset tisíc květů, někdy až patnáct tisíc květů, záleží, jak dlouho se drží sníh, protože u nás ještě v některých místech sníh je. Je to krásné. Návštěvníci si to fotí, my to máme i na našich pohledech. Je to rarita."

A jak dlouho šafránový koberec vydrží?

"Zhruba týden, záleží na počasí. Někdy týden, někdy déle. Je to dost rychlé."

Šafrán bělokvětý běžně roste v Alpách. Jak se tedy dostal k nám?

"Máme zjištěno, že pravděpodobně sem byl šafrán bělokvětý zavlečen z Alp, kde se vyskytuje, během napoleonských válek s krmivem pro koně."

Šafrán je vzácnou rostlinou, kterou v naší přírodě vídáme zřídka. Většina šafránů pochází z jižní Evropy a v Česku se šíří hlavně díky zahrádkářům. Ti totiž mají šafrány rádi, protože je to jedna z prvních rostlin, které je na jaře potěší svými květy. Šafrán bělokvětý ale v zahrádkách nenajdete. Pokračuje Magdalena Chytrá z Botanické zahrady Masarykovy univerzity: "Je to rostlina chráněná, takže není možné ji žádným způsobem ničit ani sbírat jakékoliv její části, hlízy nebo případně semena."

Šafrán bělokvětý, který právě kvete na Vsetínsku, proto ochránci přírody bedlivě hlídají. "Mapuje to jak Krajský úřad Zlínského kraje, tak Český svaz ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Tento druh šafránu je silně ohrožený. Aby nedocházelo k tomu, že by majitel louky přišel a zoral ji, tak to hlídají a domlouvají se s vlastníky, aby to kosili, aby se tam to seno potom sušilo a aby ty lokality udržovaly," říká Miroslav Trčka.

Starosta Lačnova si pochvaluje, že se ještě nesetkal s vandaly nebo zahrádkáři, kteří by přišli a louku se šafránem ničili: "Já si myslím, že návštěvníci, kteří sem přijíždějí, jsou s šafránem seznámeni a vědí, že je to nádherná rostlina. Proto louku nedevastují. Žádné hlídky tam nemáme. Ale neslyšel jsem, že by se stalo, že by si někdo tu rostlinku vyrýpl ze země a donesl si ji domů na zahradu. O ničem takovém nevím," uzavírá Miroslav Trčka, starosta obce, kde pořekadlo, že je něčeho "jako šafránu", ztrácí svůj původní význam.