Na výrobu kraslice padlo pět tisíc zápalek a skoro deset tisíc hlaviček

r_2100x1400_radio_praha.png

Symboly Velikonoc - jako je kraslice, pomlázka a podobně přímo lákají k rekordům. Možná si říkáte, že už bylo všechno vymyšlené a lidé už nemohou na žádný přijít. Ale omyl. Jak se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové, i letos se objevily některé unikáty.

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově ctí lidové tradice a tak se zde v období Velikonoc přímo vyrojilo další množství rekordů. Letos byla představená nejdelší pomlázka jakou kdy kdo v Česku vyrobil, říká Miroslav Marek z agentury Dobrý den.

"Je dlouhá 583 centimetry a jejím autorem je Robert Zauer z Teplic. Aby vytvořil rekord, tak si nechal vypěstovat dvouleté vrbové pruty a spletl je do této délky. To mimo jiné znamená, že když se vedle sebe postaví 15 děvčat, tak na jedno máchnutí touto obří pomlázkou, je lze všechny přetáhnout. Expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově nabízí i další velikonoční rekordy. Třeba sotva viditelnou pomlázku upletenou z vlasů, což je dílo miniaturisty Stanislava Materny, který nad tím strávil hodiny a hodiny práce, protože pod lupou plést pomlázku a ještě ji ozdobit mašlemi není nic jednoduchého. V neposlední řadě je tu k vidění i třicetimetrová pomlázka naplétaná. Vznikla v průběhu pouhých osmi hodin. Pan Rechtorík, který ji pletl, je skutečně zručný, protože za takto krátkou dobu takhle dlouhou pomlázku ještě nikdo nikdy neupletl."

I další symbol Velikonoc - kraslice - má své rekordmany. Existuje například půlmetráková kraslice z javorového dřeva zdobená tradiční technikou - vyléváním ornamentů horkým cínem. Loni kraslici dokonce vytvořilo na pelhřimovském náměstí víc než 900 lidí. Letos bylo představeno unikátní vajíčko ze sirek.

"Tak to je světová rarita, je to dílo Tomáše Kordy. Sirek na té kraslici je téměř 5.000 plus 9.988 zápalkových hlaviček. To vajíčko je půlmetrové a autor ho vytvářel 467 hodin, je to téměř půlroční práce."