Nad Českem v létě přelétne rekordní počet letadel

Foto: Pixabay, CC0 Public Domain

Oblohu nad Českem bude v létě křižovat rekordní počet letadel. Denně republiku v desetikilometrové výšce přeletí až tři tisícovky strojů. Podle Richarda Klímy z Řízení letového provozu využívají český vzdušný prostor nejvíce letadla německé Lufthansy, společností Emirates a Qatar Airways ze Středního východu.

Foto: Pixabay, CC0 Public Domain
"Za prvních pět měsíců letošního roku jsme zaznamenali setrvalý nárůst letového provozu o tři procenta. Takže i v letní sezóně očekáváme nárůst zhruba o stejné číslo. Lze předpokládat i prolomení provozních rekordů z loňských let, především v červenci, kdy očekáváme, že se dostaneme nad hranici 90 tisíc letových pohybů v českém vzdušném prostoru."

Letecký provoz nad Českem tak v létě výrazně houstne. Ve špičkách bude v jednom okamžiku ve vzduchu i padesátka letadel. Podle Richarda Klímy využívají českých dispečerských služeb nejen kvůli příznivým cenám:

"Letouny v českém vzdušném prostoru nezískávají žádné zpoždění. A naopak ty, které sem přilétají s nějakým zpožděním, tak mohou trasou, kterou si zvolí, to zpoždění eliminovat."

Letiště odbaví víc než 13,5 miliónů cestujících

Letiště Václava Havla Praha, foto: Ondřej Tomšů
V této sezóně nabízí své služby v rámci pravidelné přepravy 66 dopravců. Jejich letadla směřují do 154 destinací v 51 zemích světa. Letiště Praha také letos odbaví rekordní počet cestujících. Podle mluvčí společnosti Mariky Janouškové se jejich počet ve srovnání s loňskem zvýší o 14 procent na víc než 13 a půl milionů pasažérů. Na letiště totiž přilétá více větších letadel a zároveň se zvyšuje jejich obsazenost.

Letecký provoz v Evropě se má podle aktuálních prognóz v následujících 20 letech zdvojnásobit. Letiště Václava Havla plánuje investovat miliardu eur do nejdůležitějších projektů, například do rozšíření Terminálu 2, nebo do stavby nové paralelní vzletové a přistávací dráhy. Současná kapacita letiště se pohybuje kolem 15 miliónů cestujících ročně. Plánované investice by měly umožnit odbavovat až 21 miliónů cestujících ročně.

Přistávací dráha dostane nová světla

Letiště Václava Havla Praha, foto: Jan Groh, CC BY-SA 3.0
Na letišti do pátku právě probíhá pravidelná údržba hlavní vzletové dráhy před letní sezonou. Nahrazeno bude například i staré zařízení světelné soustavy pro přistávající letadla. Letiště plánuje na hlavní dráze provést průzkumné vrty pro budoucí stavbu takzvaných rychloodboček.

Letadla budou kvůli tomu muset startovat a přistávat na vedlejší dráze, která hlukem více zatěžuje hustě obydlené okolí letiště. Na vedlejší dráhu se kvůli přísnějším bezpečnostním pravidlům přesunou i noční lety.