Nákup nových nadzvukových letounů

Vláda schválila harmonogram i způsob výběrového řízení pro nákup nových letounů pro českou armádu. Nákup nových nadzvukových letounů za přibližně 100 miliard korun byl měl vyřešit letitý problém modernizace českého letectva. Pokračuje Vilém Faltýnek.

Jedním z důvodů pro nákup nových stíhaček je fakt, že Česká republika se zapojila do integrovaného systému protivzdušné obrany NATO. České letectvo tak musí být schopno plnit bojové úkoly NATO. Pokud k nákupu nedojde, bude se naše armáda muset při obraně vzdušného prostoru spoléhat především na letectvo severoatlantické aliance. To by, podle bývalého vojenského poradce prezidenta republiky, generála Karla Pezla, nebylo tím nejlepším řešením: Výsledky výběrového řízení mají být zveřejněny v listopadu. To však, podle slov premiéra Miloše Zemana, neznamená, že k nákupu letadel skutečně dojde. Co by v praxi znamenal nákup nových letadel jsme se zeptali redaktora Vojenského zápisníku a specialista na záležitosti letectva, Pavla Langa. Zájem o veřejnou soutěž dosud projevilo pět západních zbrojovek, které nabízejí například letouny Eurofighter, F-16 nebo Mirage.

Až dosud je naše armáda vyzbrojena převážně nadzvukovými letouny ruské výroby, které mají dosloužit za tři roky. Už několik let se objevují příznaky jejich zastarávání. Jen od roku 1995 je zaznamenáno 14 havárií vojenských letounů.