Národní knihovna získala unikát - odpustkový list vytištěný Gutenbergem

Foto: ČTK

Národní knihovna v Praze představila unikátní odpustkový list vytištěný vynálezcem knihtisku - Johannem Gutenbergem. Čerstvý přírůstek sbírek je starý přibližně 550 let. Gutenbergova odpustková listina patří k vůbec nejstarším tiskům na světě a knihovna za něj zaplatila 250.000 korun.

Foto: ČTK
Gutenberg, který vytiskl roku 1452 jako první knihu Bibli, nabídl církvi, že bude tisknout i odpustkové listy, které se do té doby psaly ručně. Jak se vzácná listina našla, nám prozradila mluvčí plzeňského biskupství - Alena Ouředníková.

"Gutenbergova odpustková listina z 15. století se našla v materiálech Františkánské knihovny v Chebu ve chvíli, kdy knihovna byla stěhována do kláštera v Teplé. Proběhlo jednání mezi plzeňským biskupstvím, protože ta listina je majetkem plzeňské diecéze, a Národní knihovnou v Praze a po fragmentu překladu Dalimilovy kroniky bude Gutenbergova odpustková listina další vzácností, která obohatí archiv Národní knihovny."

Zajímavostí je, jak byl odpustkový list objeven. Posloužil totiž k podlepení vnitřní strany desek jedné z knih. A právě knihovnice premonstrátské knihovny Michaela Bäumlová tušila, jakou vzácnost by mohla mít v ruce. To podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka dokáže jeden člověk z milionu.

Foto: ČTK
Tisk datovaný rokem 1454 vyrobil Johann Gutenberg v dílně ve své rodné Mohuči a na světě se do dneška dochovalo pouze pár desítek exemplářů odpustkových listů, které jsou uloženy ve sbírkách v Dánsku, Francii, Německu, Nizozemsku, USA, Švýcarsku, Vatikánu a Velké Británii. Do dnešního dne jich bylo objeveno 49, náš je tedy padesátý. Výjimečnost objevu odpustkové listiny podle Vlastimila Ježka dokládá fakt, že jde teprve o druhý tisk z proslulé dílny, který se nachází v Česku. Knihovna hned po ověření pravosti odpustkové listiny vstoupila do jednání, které nebylo vůbec jednoduché. Padaly cifry od nuly do tří milionů korun.

"Poslední velký Gutenberg, ovšem Bible, byla vydražena koncem 80. let za více než 5 milionů dolarů. Jednotlivé listy z Bible se prodávají v cenách kolem 40 tisíc dolarů, ale odpustkový list je nepochybně cennější, jenomže na trhu za posledních 30 - 40 let vůbec nebyl. Takže nakonec ta přátelská cena 250 tisíc korun je opravdu výrazem partnerské spolupráce."

Odpustkové listiny sloužily jako potvrzení o přijetí milodaru i jako záruka, že jejich majitel může dvakrát požádat kněze o udělení rozhřešení, a byly po tisících opisovány. Právě v době zvýšené poptávky po odpustcích Gutenberg poskytl svůj vynález a vyráběl ve velkých nákladech formuláře listin, kam zbývalo doplnit jen jméno dárce, datum a místo vystavení. Po smrti původního příjemce se listiny stávaly bezcennými, ale protože byly tištěny na kvalitní pergamen, používaly se k dalšímu zpracování - například v knihvazačských dílnách. Gutenbergovu odpustkovou listinu uvidí veřejnost v dubnu 2006 na výstavě ke 450. výročí příchodu jezuitů do Klementina.