Národní muzeum vystaví jedinečný vůz Ferdinanda d´Este

Foto: Národní muzeum

Národní muzeum vystaví vůz následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Je součástí výstavy z cyklu Monarchie. Automobil byl považován dlouho za ztracený. Po citlivé renovaci se dnes účastní i závodů.

Červený krasavec už stojí za sklem vchodu do nové budovy Národního muzea. Parní vůz od firmy Locomobile Company of America si císařská dvorní kancelář objednala pro arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este v roce 1902. Páru v tomto historickém unikátu vytvářel benzínový hořák. Podle ředitele Historického muzea Pavla Douši je automobil unikátní tím, že patřil do císařské rodiny a je z Ameriky.

"Dvorská kancelář objednala nejprve tři vozy u americké firmy Locomobil a ty byly určené pro armádu. Teprve později, v roce 1902 objednali vůz v luxusním provedení, se kterým jezdil i Ferdinand d´Este. Ten vůz vypadá spíše jako kočár, než automobil, protože je to dvoumístný kabriolet. Jsou tam dvě přídavná sedátka, takže uveze až čtyři osoby."

Foto: Národní muzeum
Je to parní automobil. Jaký měl dojezd a jak byl řešený technicky?

"V jeho průvodní dokumentaci od výrobce je uvedeno, že ujede až 50 kilometrů na jednu nádrž. To myslím není reálné, mohla to být spíše reklama. Ten vůz ujede tak 30 kilometrů na jeden zátah. Na svoji dobu byl velmi výkonný tím, že byl poháněn parním strojem, nikoliv spalovacím motorem. Zároveň je třeba říct, že byl pořád poruchový."

Ví se, kolik se na světě dochovalo automobilů tohoto typu?

"V tomto luxusním provedení je opravdu jediný. Dvorská kancelář si mohla dovolit za něj zaplatit tehdy 2400 dolarů, což byla vcelku vysoká částka. Jinak se ty automobily prodávaly zhruba za 600 dolarů. Tam je vidět ten několika násobný rozdíl, proto se dá říct, že v tomto provedení je opravdu jediný. Na území ČR je to nejstarší stále fungující automobil."

Jaký byl jeho další osud?

Foto: Národní muzeum
"Automobil byl objeven v minulosti někde v dílně v dosti zuboženém stavu. Byl přeprodáván mezi sběrateli a každý ho chtěl opravit. Nikdy se to nepodařilo dotáhnout, až kolegům z neziskové organizace Staré stroje, kteří pro dnešního majitele ten stroj opravili a on s ním jezdí na závody. Nejslavnější závod se jezdí ve Velké Británii a je vymezen časovým limitem jednoho dne. Automobily musí dojet do západu slunce do cíle. Tomuto automobilu se to před dvěma lety podařilo. Dorazil sedm minut před limitem."

Při závodě auto ujelo 97 kilometrů. Spotřeba činila 67 litrů benzínu a přes 300 litrů vody. O jeho citlivou renovaci se zasloužil Martin Holata, který letos otevřel muzeum v bývalé textilce v Žamberku. Největším problémem prý bylo zjistit, jak vůz původně vypadal. Proto si léta dopisoval se sběrateli v Americe a snažil se sehnat informace třeba i o levnějších automobilech této značky.