Následovníci Járy Cimrmana vystavují v Národním muzeu

sbirka_odkazu_jary_cimrmana4.jpg

Fiktivní český genius a všeuměl Jára Cimrman se dostal až do Národního muzea. A nejen on, ale i jeho pokračovatelé. Začala zde výstava vynálezů, které lidé vytvořili v cimrmanovském duchu. A tak se tu objeví třeba důmyslný smeták na vymetání rohů, ale i vynálezy samotného Járy Cimrmana.

Koštěp a smeták na vymetání rohů
Výstava si dala za cíl vzdát hold nejen Járovi Cimrmanovi, ale i jeho hlavním tvůrcům Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi. Vše začalo v roce 2009, kdy oba pánové vyhlásili v panteonu Národního muzea v Praze sbírku odkazů Járy Cimrmana. Přispět mohl každý, kdo vytvořil vynález v duchu slavného génia. Ladislav Smoljak tehdy muzeu věnoval první příspěvek - lampu, kterou prý Cimrman vymýšlel s Edisonem. A jak poznamenal, chtěl ji nazvat járovka, což prý Francouzi zkomolili na žárovku. Ve sbírce Divadla Járy Cimrmana je i řada dalších cenných relikvií, které se občas představují veřejnosti. Je mezi nimi lavice ze školy v haličské vesnici Struk, kde tento český génius kdysi za trest působil jako učitel, bambusové kolo, na kterém jezdil v Africe či brýle proti moskytům. A vynálezy Járy Cimrmana jsou i v Národním muzeu.

Futuristický nočník a járovky
"Jsou to předměty, které byly použity ve filmech Ladislava Smoljaka, ať už je to bota s pšeničnými zrny či lžíce hladomorka,"

uvedl Robert Kozler, organizátor projektu Oslavy Prahy, jehož je sbírka součástí. Na nápad uspořádat výstavu vynálezů přišel cestou na schůzku s Ladislavem Smoljakem. Než na ni dorazil, tak ho napadlo, jak Cimrmanův odkaz zviditelnit.

"Poté jsme se vybrali za oběma pány - Smoljakem a Svěrákem a vysvětlili jim význam celé sbírky, kdo do ní může přispívat, že je určena široké veřejnosti, všem kutilům, experimentátorům, snílkům a potenciálním vynálezcům. Nápad se jim líbil a tudíž jsme od nich dostali posvěcení k tomu, abychom projekt mohli začít realizovat."

Nůžky pro zastřižení nehtů
A kolik se sešlo vynálezů od lidí, kteří se nechali inspirovat Járou Cimrmanem?

"Na můj vkus poměrně dost. Vynálezů návštěvníci Národního muzea mohou vidět kolem čtyřech desítek, což je docela úctyhodné číslo. Jeden z mých favoritů jsou brýle pro fakíry. Je to lehce morbidní vynález, ale ve svém výsledku velmi vtipný."

Zubatá pila
Brýle pro fakíry jsou totiž pichlavé a to směrem k očím. Najdete tu i talíř se zátkou, kterou jednoduše můžete vypustit polévku, která vám nechutná. Pro návštěvníky je v muzeu připraven například smeták na vymetání rohů a pro příznivce moderních techniky futuristický nočník, přímo přecpaný špičkovou technologií. Každý vynález je doprovázen i textem, který osvětlí jeho historii a záměr, který vynálezce sledoval.

Výstava se líbí i Zdeňkovi Svěrákovi, podle kterého musí vynálezy pokračovatelů Járy Cimrmana lidem sloužit, nesmí to být věci, které jim škodí. I když Jára Cimrman nedosáhl uznání stěžejních národních, ani lokálních institucí, jeho následovníkům se podařilo probojovat až do reprezentativních prostor Národního muzea, kde si lidé jejich vynálezy mohou prohlédnout do konce listopadu.