Návštěva českého premiéra Miloše Zemana v Izraeli

Miloš Zeman, foto ČTK

Návštěva českého premiéra Miloše Zemana v Izraeli vyvolala nečekaný rozruch. Jeho výroky pro levicový deník Haarec urazily a pobouřily Palestince. Šokovaná Evropská unie žádá vysvětlení. Zeman totiž podle listu přirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi a navrhl odsun Palestinců. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.

Miloš Zeman,  foto ČTK
Co vlastně premiér v Izraeli řekl? Podle listu uvedl, že Hitler byl největším teroristou na světě a nikdo nevolal po tom, aby se s ním vedla jednání. Stejně tak by se s teroristy nemělo jednat dnes. Na další otázku "srovnáváte šéfa palestinské samosprávy s Hitlerem", premiér odpověděl, "samozřejmě". V interview šel ještě dál a nabídl řešení situace na Blízkém východě. Podle jeho slov mělo Československo ještě před válkou sudetským Němcům navrhnout: přijměte naše návrhy nebo budete vyhoštěni. Podle Zemana by měl být Izrael vůči Palestincům podobně nekompromisní. Premiér před odletem uvedl, že rozhovor nebyl autorizován a novináři jeho výrok zkreslili.

"Já jsem si poněkud s překvapením přečetl, že na to srovnání Arafata s Hitlerem odpovídám "of course" , zatímco, já jsem řekl "nechci jmenovat jména."

Redaktor listu však odmítl, že by výroky tlumočil nepřesně. Předseda sněmovny Václav Klaus označil Zemanovy odpovědi za šílené a absurdní, které poškozují Českou republiku. Zareagoval i mluvčí komisaře Verheugena Jean-Christophe Filori, který připomněl, že se Česko zavázalo podporovat zahraniční politiku EU včetně jejího postoje vůči situaci na Blízkém východě. Takováto prohlášení nelze považovat za zvlášť přínosná pro úsilí unie v této oblasti. Komentátoři poukazují na to, že Zemanovy výroky jsou dokonce mnohem tvrdší než kritika, již na adresu Palestinců vyřkli představitelé Spojených států, tedy země se silnými proizraelskými sympatiemi. Znepokojení vyjádřil publicista Jan Urban.

"Jsem zděšen, protože to není ani první a bohužel asi ne poslední nesmírně nezodpovědné a škodlivé prohlášení, které náš pan premiér odstartoval v posledních dvou měsících a které silně podle mého názoru poškozují pověst České republiky a pozici jako kandidátské země pro vstup do Evropské unie."

Miloš Zeman,  foto ČTK
V Hospodářských novinách se objevil názor, že premiér mohl sporné výroky pronést poté, co pečlivě zvážil rozdílné možnosti, které nabízí hospodářská spolupráce s Izraelem a s Palestinou. Je- li to tak, zapomněl, že může odradit arabské země, které jsou s Palestinci solidární.

"Nezapomínejme, že Zeman vede vládu, která posílala obchodně politické delegace do Iráku, do Iránu, jednali s Kaddáfím v Libyi. Pokud na tuto úroveň chce přiřadit i stát Izrael, tak s prominutím, potěš nás Pánbůh."

Prohlášení může znamenat zásadní komplikaci plánu, který nedávno prosazoval ministr zahraničí Jan Kavan. Jeho úředníci ještě loni v červnu hovořili o tom, že Česko by mohlo hrát v izraelsko-palestinském napětí jakousi roli zprostředkovatele.