Názory na odvolání nejvyšší státní zástupkyně se různí

Marie Benešová, foto: ČTK

Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová se nemusí omlouvat justičním představitelům v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou za výrok o justiční mafii, který pronesla v souvislosti s údajným korupčním případem vicepremiéra Jiřího Čunka. Omluvit se musí jen náměstku vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi. Výrok soudce krajského soudu v Praze Vojtěcha Cepla vyvolal na české politické scéně rozporuplné reakce.

Marie Benešová, foto: ČTK
Rozsudek pražského krajského soudu není pravomocný. Podle výroku soudu šest justičních představitelů neoprávněně zasahovalo do vyšetřování lidoveckého předsedy Jiřího Čunka a dalších trestních kauz. Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká a další žalující vyjádřili ve společném prohlášení znepokojení "nad zjevnou a zavádějící jednostranností, neobjektivitou a nevyvážeností prezentovaného odůvodnění rozsudku". Jejich advokát Petr Toman oznámil, že se proti němu odvolá.

"Já jsem z rozhodnutí soudu velmi rozčarován a jsem z něj také velmi překvapen. Provedené důkazy podle mého názoru rozhodně nesvědčí pro ty závěry, jak je soudce v rozhodnutí vyslovil."

Renata Vesecká, foto: ČTK
Případné odvolání proti rozsudku ohledně Grygárka podle svých slov zváží i Benešová. Stínová ministryně uvedla, že na místě Vesecké by ve funkci skončila. Zelení podle ministryně Džamily Stehlíkové situaci vnímají jako velmi vážnou a chtějí problém projednat ve vládě. Předsedkyně jejich poslaneckého klubu Kateřina Jacques míní, že by Vesecká měla být odvolána. I podle ČSSD by měla Vesecká ve funkci skončit. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek k tomu ve čtvrtek řekl.

"Vyzývám ministra spravedlnosti, aby podal návrh na odvolání Renaty Vesecké z funkce nejvyšší státní zástupkyně a aby nahradil tuto osobu morálně čistým státním zástupcem s odbornou způsobilostí. Pokud tak neučiní, navrhneme předsedovi vlády, aby podal návrh na odvolání ministra Pospíšila. Pokud tak předseda vlády neučiní, navrhneme, aby odstoupil sám."

Ministr spravedlnosti vládě odvolání Vesecké navrhovat nebude. Podle něj je možné mluvit o důsledcích, až když bude rozsudek pravomocný. A premiér Mirek Topolánek žádné důvody pro odvolání Vesecké nevidí.

"Já ten výsledek čtu tak, že nerozhoduje o vině či nevině paní Vesecké nebo dalších justičních zaměstnanců. Pouze říká, že se Marie Benešová nemusí omlouvat. Výroky Jiřího Paroubka jako vždycky využívají každé možnosti, jak si kopnout do vlády. V tomto smyslu můj výrok, ať odstoupí Jiří Paroubek je asi stejně relevantní."

Situace v justici by se měla ve sněmovně na žádost ČSSD projednávat příští týden na mimořádné schůzi.