Podivné telefonáty

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká předloží ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi spis případu předsedy KDU-ČSL a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Ministra Pospíšila požádá, aby posoudil, jestli ona nebo někdo z jejích podřízených v souvislosti s objasňováním případu neporušil zákon. Co vedlo Renatu Veseckou k tak radikálnímu postupu?

Jiří Čunek, foto: ČTK
Těch důvodů zřejmě bylo více, ale poslední kapkou, která rozlila přeplněný pohár pochybností, bylo zveřejnění informací o tom, že Miroslav Šlouf, někdejší poradce premiéra Miloše Zemana, který už figuroval v několika kontroverzních případech, v době vyšetřování citlivých kauz Čunek a biolíh osmačtyřicetkrát telefonoval s Josefem Pavlíkem, šéfem sekretariátu Renaty Vesecké.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně, stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová soudí, že kauzou by se měl zabývat resort spravedlnosti:

"Je to opět další podezřelá, neobvyklá aktivita, protože v náplní práce ředitele sekretariátu určitě není telefonovat si s takovýmto člověkem. Musím říci, že za téměř sedm let mého působení na Nejvyšším státním zastupitelství jsem se s panem Šloufem nikdy nesetkala, nikdy jsem si s ním netelefonovala, a to byl šéf poradců v podstatě premiéra."

Jak řekla mluvčí resortu spravedlnosti Zuzana Kuncová, ministr Jiří Pospíšil už v této záležitosti podnikl první kroky:

"Pan ministr se sešel s paní nejvyšší státní zástupkyní a na věc se informoval. Paní doktorka Renata Vesecká pana ministra ujistila, že věc řeší."

A jak řeší?

"Momentálně si paní nejvyšší státní zástupkyně vyžádala k tomu podklady, které vyhodnotí, a na základě toho k věci zaujme stanovisko. Já nechci předjímat. Samozřejmě se budeme snažit to řešit co nejdřív, ale konkrétní termín těžko říct. Je to příliš čerstvá záležitost," sdělil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Foltán.

Ministr Pospíšil by měl na základě žádosti nejvyšší státní zástupkyně posoudit, zda není důvod k podání stížnosti pro porušení zákona či kárné žaloby. Renata Vesecká zároveň vyzvala orgány činné v trestním řízení, aby "vedly šetření, pokud mají zcela jasné a konkrétní poznatky nasvědčující tomu, že byl postupem kteréhokoliv státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, tedy i jejím, spáchán trestný čin." Od ministra také očekává, že nechá prošetřit všechny informace v médiích, které zpochybňují její práci.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka trvá na tom, že korupční kauzu šéfa lidovců Jiřího Čunka by měla řešit speciální vyšetřovací komise. Telefonáty Miroslava Šloufa s Josefem Pavlíkem jsou podle něj dalším důvodem pro zřízení takové komise:

"Já si myslím, že takovéto intenzivní kontakty s lobbisty jsou určitě důležitý námět pro zamyšlení nadřízených příslušných úředníků. My jsme jasně řekli, a tento náš postoj neměníme, že budeme trvat na zřízení vyšetřující komise, která by prověřila nestandardní ukončení kauzy Čunek ze strany státního zastupitelství. A informace o těchto zvláštních telefonátech a intenzivních kontaktech jsou jenom dalším kamínkem do mozaiky, která ukazuje, že tyto postupy skutečně nebyly v souladu s principy právního státu."

Vysvětlení kontaktů požadují i někteří koaliční politici.