Vesecká v čele žalobců zřejmě skončí

Renata Vesecká, foto: ČTK

Že nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká zřejmě přijde o funkci, avizuje vládní koalice už od doby sestavování vlády. Otevřené otázky přesto zůstávají dvě: kdy se tak stane a kdo bude jejím nástupcem.

Radek John,  foto: ČTK
Věci veřejné žádají odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké ještě do podzimních komunálních voleb, které budou v polovině října. V České televizi to řekl předseda strany a ministr vnitra Radek John:

"Jednáme s panem ministrem Pospíšilem. Má plnou podporu pro odvolání státní zástupkyně, všech čtyř ministrů Věcí veřejných, to za prvé. A za druhé Věci veřejné požadují a budou požadovat na vládě odvolání nejvyšší státní zástupkyně do komunálních voleb. A pokud to tak nebude, nejsme vládou práva a boje proti korupci," a v takové vládě Věci veřejné nechtějí být, dodal John.

Renata Vesecká,  foto: ČTK
Vesecké její kritici vyčítají zejména údajné zasahování do vyšetřování bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka, podezřelého z korupce. Ale zdaleka nejen to. Ministr spravedlnosti, občanský demokrat Jiří Pospíšil, nepatří mezi příznivce Vesecké a již avizoval, že její odvolání vládě navrhne. Vadí mu ale spěch Věcí veřejných:

"Jsou zbytečné výzvy pana ministra Johna, abychom ve věci státního zastupitelství činili. Já celou dobu připravuji změnu na postu nejvyššího státního zástupce a do 14 dnů oznámím, kdy případně vláda o takovéto změně bude jednat. Mým cílem totiž je najít kvalitní náhradu, kvalitního nového nejvyššího státního zástupce, který bude moci celou reformu prosadit a provést."

Pospíšil má už přitom svého kandidáta, sedmatřicetiletého Pavla Zemana z mezinárodního odboru Nejvyššího státního zastupitelství, jenž je zároveň českým zástupcem v Eurojustu, který zařizuje právní spolupráci mezi členskými zeměmi Evropské unie:

"Osobně preferuji Pavla Zemana, který dnes působí jako zástupce České republiky v rámci takzvaného Eurojustu v Haagu. Je to člověk, který je velmi vzdělaný, člověk, který má zkušenosti a není spojen přímo s některými kauzami v Čechách. Jsem přesvědčen, že takovýto kandidát by byl schopen potřebnou reformu provést. Nicméně případný nástup pana Zemana není možný okamžitě, mohl by být realizován až poté, co ukončí svoji misi právě u Eurojustu."

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká byla v neděli hostem televize Prima, kde se proti kritice ohradila slovy, že třeba v případech transportérů pandur, karty opencard či vojenských zakázek se pochybení nedopustila ona, ale selhali elitní policisté, na jejichž výhrady vůči Vesecké se ministr John odvolával. Ale úvahy o své případné výměně nechtěla komentovat: "Stabilně se hovoří o nějakých krocích a myslím, že se o nich hovoří takřka pět let. Musím říct, že to není ani moje věc ani moje odpovědnost. Takže ke jménům eventuálních nástupců samozřejmě nemohu uvádět nic."

Pro odvolání Vesecké se vyslovila i sociální demokracie, jejíž exministr vnitra Martin Pecina ale v neděli vyjádřil obavu, že ODS i TOP 09 se za ni nakonec postaví.