Znepokojující rozsudek

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česká vládní koalice prochází v poslední době nelehkými zkouškami soudržnosti. Vedle protestů odborářů proti podobně vládních reforem musí také čelit projevům nespokojenosti ve vlastních řadách. Někteří poslanci mají výhrady k daňové reformě, k poplatkům ve zdravotnictví či vládou navrhované formě vyrovnání státu s církvemi. K tomu se přidala další hrozba narušení už tak křehké vládní koalice - situace v justici.

Soudce Vojtěch Cepl, foto: ČTK
Celá záležitost nabrala na obrátkách 5. června, kdy Krajský soud v Praze rozhodl, že stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová se nemusí omlouvat justičním představitelům v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou za výrok o justiční mafii, který na jejich adresu pronesla v souvislosti s údajným korupčním případem lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Podle soudce Vojtěcha Cepla výroky Marie Benešové o ovlivňování kauz měly skutkový základ, jelikož justiční funkcionáři nepovoleně intervenovali nejen v případu Čunka, ale i v dalších:

Všechny ty judikáty, nálezy, rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v případě, že jde o spor o to, co bylo řečeno a jak to bylo řečeno, dává přednost té podstatě, to znamená, jestli je to pravda. To, jakým způsobem to bylo řečeno, je až druhotné. A to bylo v tomto případě opět rozhodující. Byl zjištěn pravdivý základ toho, co ona řekla. Řekla to nevhodně, nadsazeným způsobem i nepřesně, protože v případě žalobce Grygárka se netrefila, ale co se týče podstaty věci, ta shledána byla. To znamená, že byly zjištěny nedovolené intervence, zneužití delegace a odborná šikana."

Na Marii Benešovou podalo žalobu celkem sedm justičních funkcionářů a žádali po ní veřejnou omluvu. Soudce Cepl rozhodl, že se musí omluvit jen náměstkovi vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi. Marie Benešová je přesvědčena, že celý případ tímto rozhodnutím soudce Cepla nekončí:

Marie Benešová, foto: ČTK
"Toho bylo řečeno víc, čemu říkám 'smrtící koktail', protože třeba zneužití delegace tam zaznělo, byl připomínán špatný postup v kauze katarského prince, na který jsem poukazovala a který mě stál místo. Takže to jsou věci, které se vrací jako bumerang."

Rozsudek zatím není pravomocný, protože advokát žalujících Petr Toman ihned prohlásil, že se proti rozhodnutí odvolá. Přesto okamžitě vyvolal celou řadu reakcí na politické scéně. Opozice navrhuje hned celou sérii personálních změn. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek soudí, že špičky české justice ztratily soudnost a snížily tak vlastní důvěryhodnost:

"Klíčová odpovědnost spočívá v tuto chvíli na ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi, který již před několika měsíci měl jednat a Renatu Veseckou, krajského státního zástupce Coufala i okresního státního zástupce Salichova odvolat. Ministr hraje s veřejností divadlo a domnívá se, že hektickým předkládáním jednoho zákona za druhým odpoutá pozornost od faktu, že justice je v nejhorším morálním stavu od roku 1990. Vyzývám ministra spravedlnosti, aby podal neprodlený návrh na odvolání Renaty Vesecké z funkce nejvyšší státní zástupkyně a aby nahradil tuto osobu morálně čistým státním zástupcem s odbornou způsobilostí. Pokud tak neučiní, navrhneme předsedovi vlády, aby podal návrh na odvolání ministra Pospíšila. Pokud tak předseda vlády neučiní, navrhneme, aby odstoupil sám."

Premiér Mirek Topolánek argumentaci Jiřího Paroubka odmítá. Rozsudek soudu chápe takto:

"Já ten výsledek čtu tak, že nerozhoduje o vině či nevině paní Vesecké či dalších justičních zaměstnanců, ale pouze říká, že se Marie Benešová nemusí omlouvat. Výroky Jiřího Paroubka jsou jako vždycky využívající každé možnosti každé možnosti, jak si kopnout do vlády. V tomto smyslu můj výrok, ať odstoupí Jiří Paroubek, je asi stejně relevantní."

K odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké z funkce nevidí důvod:

"Já ten důvod nevidím, protože naopak právě v případě Jiřího Čunka se ukázalo pochybení celé řady státních zástupců, které ona musela řešit. A právě nedokonalou prací některých státních zástupců bylo případné další vyšetřování zmařeno. Já pokládám rozhodnutí o zastavení toho případu právě z důvodu pochybení jak na straně vyšetřovatelů, tak na straně státních zástupců za alarmující. Budu po paní Vesecké chtít, aby kroky, které bude dělat jak v personální, tak systémové oblasti, vedly k tomu, aby se takový případ nemohl opakovat. Ale já na její straně nevidím žádné pochybení."

Premiérovu jistotu v této věci ale nesdílejí někteří jeho koaliční partneři. Podle lidoveckého místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala by měla celou situaci vyřešit hlavně vláda, a to tak, aby se obnovila důvěra lidí v instituce justice:

"Já vycházím z toho, že v posledních týdnech, měsících, i na základě projednávání tohoto případu před veřejností, došlo k určitému ohrožení důvěry občanů v tyto instituce. Myslím si, že je nejvyšší čas, aby se ta důvěra obnovila. Způsob nehledejte v Poslanecké sněmovně, ten musí najít ti, kteří jsou za to zodpovědní."

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, foto: ČTK
Bývalá šéfka klubu zelených Kateřina Jacques byla bezprostředně po vynesení rozsudku přesvědčena, že by na základě rozhodnutí soudu měla Renata Vesecká odstoupit:

"Já souhlasím s názorem, že dochází k rozkladu systému státních zástupců a je třeba v této věci urychleně jednat. Tu přímou zodpovědnost nese nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Jmenuje ji a odvolává vláda, a proto si myslím, že by měla vláda toto téma projednat. Dle mého osobního názoru Renata Vesecká by odvolána z funkce v této souvislosti býti měla."

Vláda se také na svém zasedání touto otázkou zabývala a došla k závěru, že není vhodné podnikat jakékoliv kroky, dokud rozsudek soudu nebude konečný a pravomocný. Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny o stavu české justice pak vládní koalice zablokovala tím, že neschválila program jednání.

A jak reagovala na volání po odstoupení z funkce sama nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká?

"Já jsem nikdy neustupovala žádným tlakům, neudělám tak teď a neudělám to ani v budoucnu. Samozřejmě je to věcí vlády, ale myslíte si, že by to pro mně byla nějaká tragédie?"