Nejen "o tom"

A o tom to je!
0:00
/
0:00

Rubrika o záludnostech i nezáludnostech češtiny bude tentokrát třeba „O TOM“. Bude se věnovat soutěžím, které jsou "o zpěvu" nebo létu, které je "o sluníčku" a bude si dávat pozor, aby nebyla "o ničem".

A o tom to je!
Ze stránek novin a z obrazovek se na nás valí informace o volbách do Evropského parlamentu. Vyplývá z nich, že volby byly hlavně o nízké účasti voličů. Někomu se možná otevírá kudla v kapse, když se mluví o politice, a někomu, když zaslechne vazbu být o tom. O nečeskosti a nehezkosti této anglické vazby byly popsány stohy papírů, rozčilovalo se nad ní mnoho milovníků češtiny i jazykovědců, až si vysloužila odborně znějící název „otomismus". Nic nepomohlo, otomujeme dál.

Už několik let je tak skoro všechno kolem nás o tom, ale i o ničem, případně o něčem jiném. Vůbec nám nevadí, že se tak ochuzujeme, že svůj projev zplošťujeme. Původně jsme se možná chtěli vyjadřovat hutněji, ale nadužívání této vazby dělá více škody nežli užitku. Prohlásíme-li, že léto je o sluníčku, nemusí být zcela jasné, co tím vlastně myslíme - můžeme si představit koupání v rybníce, nebo spálená záda. Užití vazby může někdy působit i tak, že se chceme nepříjemné otázce vyhnout, protože na ni neznáme odpověď, že ji prostě chceme zahrát do autu. A tak se kroutíme a vykrucujeme a tvrdíme, že politika není o penězích, že vítězství bylo o větším štěstí.

Musím přiznat, že více než rozbujelé otomování mi vadí, když někdo prohlásí: Jsem tomu rád(a) / Jsem za to rád(a). Stačí, aby něco takového vypustil do mediálního světa více či méně úspěšný sportovec, a rázem je zapomenuto asi příliš obyčejné Jsem rád(a) / Mám radost. Efektní vazba se šíří médii a pramálo záleží na tom, že je k ničemu. Pro publicisty vítané ozvláštnění, pro jazykomilce utrpení.

Nedá mi, abych nezmínila ještě jednu slovesnou vazbu, která se sice ještě zcela neprobojovala do slovníku novinářů, ale v současné češtině ji nelze přeslechnout. Svůj podíl na jejím rozšíření nese zřejmě reklama (nechtějte po mně název výrobku) a na začátku určitě stálo oblíbené jít do... Už delší dobu nechodíme totiž jen do Prčic, ale můžeme jít i do nového foťáku, do hypotéky, dokonce do dítěte, zkrátka do čehokoli. Jen do eurovoleb se nám jít moc nechtělo.


"Čeština, jak ji neznáte" není kurzem českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.

Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.