Nejlépe střílející Evropan v historii NHL - Jaromír Jágr chce zaútočit na Lemieuxe

r_2100x1400_radio_praha.png

Jaromír Jágr prožívá rozporuplnou sezónu. Kapitán newyorských jezdců se stal nejlépe střílejícím Evropanem historie NHL, když pokořil magickou hranici 600 gólů. Na druhé straně jeho týmu se vůbec nedaří a tak jak už se stalo tradicí, i v letošní sezóně bude mít problém alespoň postoupit do play-off.

Jaromír Jágr překonal metu 600 gólů v první části letošního ročníku NHL. Jak potvrzuje jeho kondiční trenér Marián Jelínek, překonání rekordu českého útočníka nepřekvapilo, ale na druhou stranu o to více potěšilo.

"Snad nezní arogantně, když řeknu, že jsme to před sezónou plánovali. Pohled do statistik za posledních 12 let hovoří o průměru 50 gólů za sezónu, takže se to dalo čekat. Ten rekord je něco jiného, než vyhrát Stanley cup apod. Ta euforie není až taková, ale když se podíváte dozadu, tak ta cesta je strašně dlouhá a to je to cenné. Zdolat takovou metu, to je zapsané v historii a já si myslím, že bude nějakému Evropanovi hrozně dlouho trvat, než se mu to podaří překonat."

Jelínek si na svém svěřenci nejvíce cenní pracovitosti a hokejové dlouhověkosti.

"Má neustálou chuť vítězit a hrát pro lidi. Všichni dobře ví, že není tak těžké něco získat, jako to obhájit a Jardovi se to několikrát podařilo. Soupeří už de facto několik let sám se sebou. Na začátku např. soutěžil s Burem, ale když překonal jeho trofeje, tak teď už si může pouze říkat - musíš být ještě lepší, tzn. letos jsi odehrál špatně 25 zápasů, příští rok jich bude jenom 20. V tom je geniální, stále se chce zlepšovat, když zahraje špatně, tak není spokojený a snaží se s tím něco pro příště dělat. Cenním si toho, že je to dlouhodobé."

Jágr často během kariéry dokázal, že hokej nehraje jenom pro peníze. Na rozdíl např. od Dominika Haška několikrát pomohl národnímu celku na MS a také při výluce v NHL bojoval zdarma v extralize. I to na něm Jelínek oceňuje.

"Není to tak, jak tvrdí zlí jazyci, že v Americe hrají za peníze a jinde jsou to pro ně drobné a tak nehrají. U Jardy to neplatí. Jde to z něj zevnitř, což je úžasná věc - ať je to malíř, hudebník či sportovec. V tom je opravdu geniální."

Pravé křídlo s 68 na dresu si také prošlo několika krizemi. Ty mu však, podobně jako ostatním velkým hráčům, spíše pomohli ještě více vyšperkovat hokejovou a svým způsobem i životní kariéru.

"Krizí měl více - v Pittsburghu i jinde. To jsou okamžiky v kariéře, které vás buď posílí anebo zničí. Naštěstí Jaromíra jenom posílili."

Na závěr Jelínek prozradil jaké má Jágr ještě před sebou cíle. Vzhledem k tomu, že vyhrál prakticky všechny kolektivní trofeje - tedy olympijské zlato, titul mistra světa i Stanleyův pohár, jeho sny se ubírají k individuálním rekordům.

"Cíl, který máme, je jeho dlouhověkost. Kdyby to zdraví ještě 4 roky vydrželo a dá-li pánbůh, tak může překonat i rekord svého velkého učitele, kterým byl Mario Lemieux. To vidím jako reálné těch jeho 690 gólů."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio