Nejmenší strom na světě roste v Jihlavě

Foto: www.blesk.cz
0:00
/
0:00

Víte, že nejmenší strom na světě roste pravděpodobně v Česku. Je vysoký jen 2,5 centimetru a možná bude zapsán v Guinnesově knize rekordů. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Ministromeček bude ozdobou letošního jubilejního 15. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov - město rekordů a kuriozit. V jeho rámci se letos uskuteční výstava sukulentních rostlin a tam tento "prcek", kterého vypěstoval Jiří Janda z Jihlavy, určitě patří. Jak podotkl Miroslav Marek šéf agentury Dobrý den, která rekordy eviduje, v přírodě ve skalách si této rostlinky jen těžko všimnete.

"To je opravdu velká rarita, tím stromem je musím říci stromeček, který se vejde mezi dva prsty člověčí ruky. Jedná se, abych také řekl něco odborného, o rostlinu, která se jmenuje Monanthes Polyphylla. Roste pouze na skalách na Kanárských ostrovech a odtud byla k nám dovezena. Panu Jandovi se podařilo vypěstovat exemplář, mimochodem v současnosti je už více než 2,5 roku starý, je vysoký pouhých 25 milimetrů, průměr té korunky jsou pouhé tři centimetry a je to skutečně velká rarita, která bude zapsána do české knihy rekordů a možná, že i někde výš."

Máte představu, jaký je nejmenší strom v Guinnesově knize rekordů zapsán?

"My jsme právě takovou informaci hledali, ale nevyhledali, takže i to je důvod k tomu, abychom tento stromeček právě kandidovali na zápis do knihy světových rekordů."

Vy jste pana Jandu objevili sami nebo vás kontaktoval?

"My, ač jsme tak blízko od sebe, protože Pelhřimov - město rekordů a Jihlava - naše krajské město jsou od sebe 30 kilometrů, tak jsme o sobě nevěděli. Ale protože pan Janda i vydává knihy a právě i knihy o sukulentních rostlinách, tak tímto způsobem přes ten jeho druhý obor jsme na sebe narazili. Pak jsme si řekli, že my děláme kuriozity a on kuriozní rostliny a tak se to vlastně všechno dalo dohromady."

Jiří Janda pěstuje sukulenty už 20 let a kaktusy ještě déle. Doma má stovky rostlin. Tento druh stromku je podle jeho slov ve sbírkách běžný, ale ne takto maličký.

"Člověk na něj musí najít tu správnou nádobu, protože roste pomalu. Příští týden by měl vykvést."

Jak tyto stromky kvetou?

"Kvítka vypadají jako malé slaměnky. Tu korunu skoro zakryjí."

V čem ho pěstujete?

"Mám ho zasazený asi do půl krychlového centimetru zeminy v kameni, který jsem našel někde v Řecku na pláži. Už je tam 2,5 roku a krásně prosperuje."

Na pravidelném festivalu rekordů a kuriozit bude ministromeček k vidění v červnu.

10
49.432461100000
15.227150400000
default
49.432461100000
15.227150400000