Nejpodivnější české příjmení? - Snědldítětikaši

Emma Destinnová

S nástupem zimního času a s tím související změnou vysílacích frekvencí Radia Praha čeká naše posluchače ještě jedna změna. Od tohoto týdne jsme do našeho sobotního vysílání zařadili novou rubriku - Česká nej. Ve studiu je se mnou i její autorka Milena Štráfeldová - co v ní tedy naši posluchači najdou?

Bude v ní, alespoň doufám, spousta zajímavostí a kuriozit. Pro dnešek jsem připravila vlastně jen takovou ochutnávku. Víš, jaká jsou například nejpodivnější česká příjmení?

Napadá mne třeba Nejezchleb nebo Skočdopole.

Já jsem našla ještě kurioznější. Co říkáš jménům jako Přineskarladomů, Rádsetoulal, Zabiljelito, Polehnidále nebo Snědldítětikaši...

To sis vymyslela!

Ne, tahle jména skutečně byla nalezena v telefonním seznamu. A mám tu další zajímavost:

Tak takhle zní největší český zvon Zikmund. V roce 1548 ho ulil Tomáš Jaroš a od té doby visí ve zvonici Svatovítské katedrály. Ve svém největším průměru měří 260 cm, vysoký je 203 cm a váží 16 a půl tuny. Naši posluchači si možná vzpomenou, že vloni v létě se Zikmundovi utrhlo srdce, podle legendy to znamená neštěstí pro českou zemi - a v srpnu pak přišly katastrofální povodně. Pětisetletá nebo dokonce tisíciletá voda. Vlastně další české nej.

Tak tohle nej- bychom si snad ani nemuseli připomínat! Máš ale ještě nějakou ukázku toho, co našim posluchačům nabídneme?

V našem archívu jsem třeba našla nahrávku Smetanovy Prodané nevěsty v podání zřejmě nejslavnější české operní pěvkyně Emmy Destinnové.

Tolik tedy ukázka z naší nové rubriky Česká nej, kterou posluchači najdou vždy v sobotním vysílání Radia Praha.