Největší sbírku pexesa má Petr Mičánek

Petr Mičánek, foto: ČTK

Největší sbírku pexes, tedy hry, která bystří paměť, má Petr Mičánek z Lomnice u Tišňova. Svých více než 600 exemplářů představil v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově a sbírku zaregistroval do České databanky rekordů. Během jediného dne přibylo do sbírky dalších osm nových kousků.

Petr Mičánek, foto: ČTK
Pexeso určitě všichni znáte. Malé kartičky s různými motivy leží obrázky dolů, vy je otáčíte a hledáte stejné dvojice. Tady se nejlépe uplatní lidé s fotografickou pamětí, kteří si zapamatují, kde obrázek, který už jednou otočili, ležel. V zahraničí se této hře říká Memory, tedy 'paměť'. Název pexeso je česká specialita. Údajně ho vymyslel malíř Josef Nesvadba, který někdy před 35 lety namaloval první české pexeso. Vzniklo ze sousloví : Pekelně se soustřeď.

Petr Mičánek hrál první pexeso už ve svých čtyřech letech. Dnes mu lidé do sbírky posílají i unikáty, které si vyrobili sami. Dvě pexesa si udělal sám.

Petr Mičánek, foto: ČTK
"Dnes mám 630 her, ale pořád to každý den roste. Možná už jich mám 635."

Jaké motivy jsou vaše nejoblíbenější?

"Nejoblíbenější jsou asi z dětství - večerníčky nebo pexesa se zvířátky. Tehdy byli Křemílek a Vochomůrka, Rumcajs, Všeználek. To vycházelo v několika vydáních. Já mám například doma sedm vydání. Každý rok se přidala jiná pohádka. Večerníčky byla klasika. Dnes už to nevychází, protože výrobci večerníčků se nedokážou dohodnout, ale staré večerníčky byly nejlepší. Libí se mi i pexesa turistická, propagační, jako jsou třeba města nebo hory. Mám to v pěti krabicích a sbírka se mi vejde do kurfru od auta, má asi 50 kilogramů."

Petr Mičánek, foto: ČTK
Propagační pexesa přibyla zejména v posledních letech. Firmy podle Petra Mičánka zjistily, že propagační letáky lidé vyhodí, ale pexeso si nechají. Složitá jsou na paměť například pexesa s různými typy aut. Tam už se hráči musí pořádně soustředit, aby se nespletli. A jak je sběratel úspěšný ve hře?

"Občas to hraji. Byl jsem na několika soutěžích, kde mě pozvali, abych jim ukázal svou sbírku. Jsem průměrný hráč. Někteří jsou v tom velice zdatní. Až jsem se divil, jak jim to rychle jde."

Máte jenom česká pexesa nebo sbíráte i zahraniční?

"Mám hlavně česká. Zahraniční pak slovenská, tam se to jmenuje pexeso. Ale v zahraničí se to jmenuje Memory a těch mám dost málo. Jsou velice drahá. Tam už to prodávají vyražené vcelku, tam se to nemusí stříhat."

Za komunismu vycházela tak tři pexesa za rok, dnes jich vychází asi šedesát. Pexesa sbírá celá rodina. Když přijedou někam na výlet, první kroky míří do informačních center a trafik za novým úlovkem do sbírky. Pexesa sbírají i lidé ze vsi, odkud Petr Mičánek pochází.