Nemocnice v Česku budou mít prostředky na zvýšení platů a provoz

Nemocnice v České republice budou mít prostředky na zvýšení platů, aniž by to ohrozilo jejich provoz a musely omezovat péči o pacienty. Na středečním jednání se na tom shodli náměstci ministra zdravotnictví s předsedou Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřím Schlangrem. Jak po jednání řekl ekonomický náměstek ministra Antonín Hlaváček, za tři měsíce roku stoupl výběr pojistného téměř o osm procent, do zdravotnictví šlo o 2,3 miliardy korun více.

Nemocnice spotřebovávají polovinu peněz pojištění, za celý rok tak dostanou navíc 4,6 miliardy. To jim na zvýšení platů stačí, uvedl náměstek Hlaváček, který očekává globální rovnováhu nemocničního sektoru. Stejný názor prezentoval i první náměstek ministra zdravotnictví Michal Pohanka:

"My máme data, které nás naplňují optimismem, protože jednak bude zajištěna zdrojová část a navíc ta data jsou ještě o něco více optimističtější než jsme čekali. Jinými slovy peníze na provoz nemocnic budou. Obavy některých ředitelů se nyní ukazují jako příliš pesimistické a my jsme přesvědčeni, že tento trend se i nadále bude zlepšovat."

Předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger k tomu dodal, že podle odborových propočtů půjde do nemocnic dokonce o pět miliard více než loni, přičemž na navýšení potřebují nemocnice jen 4,3 miliardy. Svaz podle něj oslovil všechny nemocnice, ze 200 odpověděla polovina, z nich jen 18 avizuje problémy. Jsou to podle Jiřího Schlangera hlavně nemocnice ve správě okresů a příčina problémů je někde jinde:

"Často jsou to ty nemocnice, které mají už historicky zhoršený hospodářský výsledek proto, že buďto už v minulosti nevykazovaly adekvátní objem péče, anebo udělaly v hospodaření nějaké chyby. Bohužel jsou to ty nemocnice, které v minulých letech nasmlouvaly platy vyšší než požadovala vláda a než je průměr v České republice. Ty nemocnice jsou na šikmé ploše a vzhledem k tomu, že jde často o velice klíčové nemocnice z hlediska lokalizace, bude asi nutné, aby státní správa hledala východiska."

Některá zdravotnická zařízení v turisticky atraktivních oblastech Česka také žehrají na platby za poskytnutou péči cizincům. Podle ekonomického náměstka Antonína Hlaváčka se tento problém dosud nepodařilo plně vyřešit:

"K jistému posunu přece jen došlo i díky uzavřeným mezidnárodním smluvám o vzájemné úhradě poskytnuté zdravotní péče ze systému veřejného zdravotního pojištění. Jsou ale i tací, kteří ani ve své vlastní zemí nejsou pojištěni, zdroje na to nemají, a ten problém tady přetrvává nadále. Myslím, že není zas tak dramatický, vypuklý v současné době, ale je tu neustále."