Neuvěřitelné se stalo skutkem, film bude natočen

Zleva režisér Jiří Menzel a herci Ivan Barnev a Oldřich Kaiser, foto: ČTK

Již za několik dní padne první klapka dlouho očekávaného filmu Jiřího Menzela podle prózy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Natáčení začne 9. března a už v prosinci uvidí hotový film první návštěvníci kin. Neuvěřitelně vysoké tempo je podmíněno omezenými autorskými právy a možné je i díky tomu, že na filmovém scénáři Jiří Menzel pracuje už několik let. Jeho spolupracovník, dramaturg Kristián Suda v rozhovoru s Vilémem Faltýnkem o budoucím filmu říká:

Oldřich Kaiser a Jiří Menzel,  foto: ČTK
"V české literatuře jsou tři knihy, které čteme značně zjednodušeně: Malostranské povídky, Osudy dobrého vojáka Švejka a Obsluhoval jsem anglického krále. Pokud bychom tento román interpretovali tak, jak se o to pokoušely ty jiné scénáře v 90. letech, jako sled událostí, jako příběh pikolíka, který se stane hoteliérem, projde 2. světovou válkou, tak každého musí po mém soudu napadnout, kde se najednou v tomto člověku potom bere to hluboké tázání po smyslu života a další otázky, které si člověk klade těsně před smrtí - a člověk, který žije nějakým duchovním životem - způsob kladení té otázky je takový."

Můžeme si odpovědět, že to je tím, že postava dozraje, že ji ke zmoudření přivedou ty události života.

Zleva režisér Jiří Menzel a herci Ivan Barnev a Oldřich Kaiser,  foto: ČTK
"To je otázka, jestli ta postava dozraje. To bychom v tom museli hledat jakousi psychologickou souvislost v jednání postav a to tam v tom románu není. Je to opravdu spíš kladení otázek starého muže po smyslu určitých období a postavení neznámého člověka v těch dějinách. A to je myslím ten klíč, ten riskantní klíč, kterým se Menzel k tomu smyslu chce dostat. Scénář se odvíjí od toho momentu, kdy starý muž vychází z vězení a vchází do té samoty, která je mu dána, do těch šumavských lesů a promítá se mu život těch minulých postav, všechna ta jednotlivá období, 20. léta, 30. léta, období těch hotelů, stejně tak samozřejmě chaos 2. války, ale promítají se tam i dokumentární záběry z jednotlivých období, útržky z Týdeníků, které tam konstituují tu souvislost historickou."

Čili tam bude přítomna i tahle dokumentární autentická rovina?

"Ve velmi malých útržcích, ale bude tam přítomna. Je taky určitým rytmizačním prvkem."

Do jaké míry je ten Hrabal Menzelův? Co je Menzelovo v tom vidění?

"Menzelovo je bezesporu to postavení neznámého malého člověka v té mašinérii, v tom chaosu, v tom tržišti 20. století. To je myslím jeho ústřední téma,"

říká Kristián Suda. Dodejme, že hlavní roli Jana Dítětě ztvární dva herci: mladší tvář bulharský herec Ivan Barnev, Jana Dítěte staršího Oldřich Kaiser.