Nevyhazovat! Raději vyměnit! Tak funguje studentský Freeshop

Štěpán Vaškevič, foto: Facebook Udržitelný Palacký

Přinést příbory, odnést si deku. Tak nějak to funguje ve zřejmě prvním studentském Freeshopu v Česku. Na kolejích Univerzity Palackého v Olomouci jej v květnu založil spolek Udržitelný Palacký. Podrobnosti vysvětluje jeden ze zástupců spolku Štěpán Vaškevič.

Štěpán Vaškevič,  foto: Facebook Udržitelný Palacký
Pane Vaškeviči, co je to vlastně Freeshop?

"Freeshop je místo pro sdílení věcí. Sdílení věcí zadarmo, protože si myslíme, že užitečné věci nemají končit v popelnici. Právě proto jsme založili tento Freeshop, kam každý student, nebo případně i někdo z veřejnosti, může přinést věci, které nepotřebuje a na oplátku si zase něco odnést. Není to ale podmínkou, každý může přijít a vzít si věci zadarmo nebo za dobrovolný příspěvek."

Proč se takový Freeshop hodí právě na vysokoškolské koleje?

"Na konci minulého semestru jsme si všimli docela katastrofální situace u popelnic. Objevila se tam spousta ještě použitelných věcí. Studenti, kteří odjíždějí z kolejí nebo privátu, často vyhazují věci, které si z nějakých důvodů nemohou nebo nechtějí vzít s sebou. A pak si na začátku nového akademického roku zase úplně stejné věci kupují. Myslím si, že je úplně zbytečné plýtvat přírodními zdroji i financemi."

Photo: Facebook Udržitelný Palacký
Co už v obchodě máte?

"Náš obchod nabízí studentům oblečení, kuchyňské nádobí, různé knihy, doplňky...Máme i několik zajímavých věcí, co nám studenti přinesli - skateboard, venkovní gril nebo dvě jízdní kola, což je úplně super."

To ale není jediná akce, kterou váš spolek Udržitelný Palacký připravil.

"Projekt Freeshopu je součástí naší kampaně Think Out of the Bin, která má za cíl ukázat na složitou a komplexní problematiku odpadů. Právě odpady jsou horkým tématem, které zahrnuje veškeré složky udržitelného rozvoje. Mají enviromentální, sociální i ekonomické dopady na celou společnost. Myslíme si, že by univerzita mohla být v tomto směru příkladem pro veřejné i soukromé instituce a měla by současný stav svým přístupem nějakým způsobem zlepšit.

Photo: Facebook Udržitelný Palacký
Pořádali jsme různá promítání, která poskytovala osvětu studentům i akademikům. Dělali jsme také akci, kde každý mohl přinést své nepotřebné oblečení a naopak si něco odnést, a tak vlastně ekonomicky efektivním způsobem si obnovit šatník.

Dělali jsme také analýzu odpadů a v rámci této kampaně se zaměřujeme také na systémové změny. Myslíme si třeba, že studenti mohou vylepšit v třídění odpadu, a proto jsme si udělali výzkum zaměřený na to, jak studenti třídí odpad. Navrhli jsme také řešení, které by pomohlo zlepšit tento stav. V rámci pilotního projektu, který začne od příštího semestru, dodáme na každou ubytovací buňku na kolejích tašky na tříděný odpad,“ říká Štěpán Vaškevič ze spolku Udržitelný Palacký.