Hnutí DUHA: Povolený lov vlků na Slovensku ohrožuje tyto šelmy i v českém pohraničí

Vlci, kteří žijí v česko-slovenském pohraničí, mohou být ohrožení lovem na Slovensku. Upozorňuje na to Hnutí Duha Šelmy. Slovenské ministerstvo životního prostředí totiž po čtyřech letech přísné ochrany obnovilo lov vlků. Odstřel sice není povolený v příhraničních oblastech, u části česko-slovenské hranice to ale neplatí.

Vlk byl na Slovensku od června 2021 celoročně chráněný. Nově je ale ze seznamu chráněných živočichů vyřazen. Nová vyhláška, kterou vydalo slovenské ministerstvo životního prostředí, povoluje odstřel vlků v intervalu od 1. září do 15. ledna. V této době může být uloveno až 74 vlků. Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku, upozorňují ve zprávě zástupci Hnutí Duha Šelmy

Oblast celoroční ochrany vlků podél českých hranic se vztahuje pouze na území CHKO Kysuce a několik katastrálních území v příhraničním okresu Čadca. Toto vymezení podle ochranářů ale neodpovídá prostorovým nárokům vlků, kteří se pohybují i mimo tyto hranice. Vědci například zjistili, že vlci jsou během několika měsíců schopni migrovat na vzdálenost až 1500 kilometrů. Během jediné noci pak mohou urazit i desítky kilometrů.

Navíc na slovenské straně Bílých Karpat není vymezeno žádné území s celoroční ochranou vlků. Podle ochranářů slovenské ministerstvo nepřezkoumalo přeshraniční dopady tohoto rozhodnutí.

„Záměr může negativně ovlivnit vlky žijící v sousedních státech, zejména v evropsky významné lokalitě Beskydy, která je jediným místem v Česku, kde jsou vlci takzvaným předmětem ochrany. Toto posouzení vyžaduje evropská legislativa, podobně se posuzují například všechny stavební záměry v blízkém příhraničí,“ upozorňují ochranáři.

Hnutí DUHA Šelmy společně se slovenskými nevládními organizacemi změnu slovenské legislativy kritizovalo a obrátilo se s dotazem i na českého ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), zda a jak ochranu vlků, zabíhajících na Slovensko, zajistí. Stížnost pro porušení evropské legislativy posílá Hnutí DUHA Šelmy i Evropské komisi.

„Je zarážející, že ministerstvo životního prostředí v Česku tomuto zabíjení vlků zatím nejspíš jen přihlíží. Vlci neznají státní ani administrativní hranice a může se tak stát, že dojde k zabití i “našich” vlků. Obracíme se proto i na Evropskou komisi.” uvedl Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy.

V Česku se je vlk přísně chráněný

V Česku se na rozdíl od Slovenska vlci střílet nesmějí. Česko totiž přijalo jinou evropskou směrnici, podle které je vlk přísně chráněný, na Slovensku je v kategorii druhu, který je možné obhospodařovat lovem. Podle odhadů Agentury ochrany přírody a krajiny se v Česku pohybuje zhruba 300 vlků ve 30 až 40 smečkách. Například na Slovensku, které je rozlohou dvoutřetinové, žije vlků zhruba dvojnásobek.

„V Beskydech se vlci vyskytují od poloviny 90. let 20. století. První prokázaná reprodukce v Javorníkách byla v roce 2019 poté, co se zpřísnily podmínky střílení vlků na Slovensku. Od roku 2021 se stal vlk celoročně chráněný, což umožnilo rozvoj vlčí populace na česko-slovenském pomezí, kde je v současnosti evidováno minimálně pět přeshraničních teritorií,“ uvádí Hnutí Duha Šelmy.

Jedním z hlavních důvodů změny slovenské legislativy je snížení útoků na hospodářská zvířata. Jak ale připomíná hnutí DUHA, detailní studie publikovaná vědci v prestižním časopise Conservation Letters neprokázala, že by lov vlků prováděný na Slovensku v minulých letech snížil škody na hospodářských zvířatech.

„Obnova lovu vlků na Slovensku nesouvisí se schválenou změnou úrovně ochrany v rámci Bernské konvence. Slovenští vlci také nejsou, na rozdíl od českých, přísně chránění ani podle evropské směrnice o stanovištích, takže ani případná změna evropské legislativy se situace na Slovensku nedotkne,“ upozornilo hnutí.

Vlčata v Beskydech | Foto: Peter Drengubiak,  Hnutí Duha
Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: Hnutí DUHA
klíčové slovo:
spustit audio

Související