Neziskovky protestují: Paroubková poškozuje naši pověst

Zuzana Paroubková

Nad občanským sdružením Zuzany Paroubkové "Pomoc pro budoucnost našim dětem" se vznášejí otazníky. Odkud pocházejí peníze, které jí pomohl získat ještě jako premiér její bývalý manžel Jiří Paroubek? Byly řádně zdaněny, pokud je získala ještě před vznikem sdružení? Proč odmítá zveřejnit jména dárců a tvrdí, že si to nepřejí, když oni sami na dotaz novinářů prohlásili, že se zveřejnění nebrání? Dalsí finančí kauza na české politické scéně. Bouří se veřejnost? Nebouří. Zato protestují neziskové organizace.

"Jednání občanského sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem poškozuje dobrou pověst neziskového sektoru, a to pro svůj zcela netransparentní charakter a neupřímné vystupování na veřejnosti," píše se v prohlášení Agentury Koniklec, která se zabývá lidskými právy a životním prostředím. Jaké může mít kauza Zuzany Paroubkové dopady?

"Lidé budou třeba méně ochotní přispívat na dobročinnost, protože tam je zpochybnění tohoto typu: neprůhlednost, netransparentnost."

říká ředitel Agentury Koniklec Miroslav Lupač. Za jeho slova se staví Veronika Loušová ze sdružení Czechdesign.cz:

"Ve chvíli, kdy se firma rozhoduje, jakým způsobem někomu přispět, a jestli vůbec přispět, jak je to v tom rozhodování může ovlivnit. Protože ti kdo chtějí přispívat a pak se tím chlubit v závěrečných zprávách, takové aféry sledují..."

V čem je vlastně problém?

Zuzana Paroubková začala pomáhat dětem z dětských domovů ještě v době, kdy byl její manžel premiérem. Tehdy však byla filantropkou jen neformálně. Sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem vzniká v červenci 2006. Za první polovinu letošního roku se Zuzaně Paroubkové podařilo shromáždit od 15 dárců téměř 14 milionů korun. Ačkoli Paroubková odmítala dárce prozradit, média některé z nich vyptárala. Mezi dosud odtajněnými sponzory se objevují lidé a firmy, se kterými Jiří Paroubek přicházel do úředního styku v roli náměstka na pražském magistrátu.

Jiří Paroubek obrací obranu v útok a poukazuje na občanská sdružení, na něž jsou napojeni současní vládní politici, například ministr zdravotnictví Julínek, ministr vnitra Langer a premiér Topolánek. Sdružení Mirka Topolánka Becario se zabývá přidělováním stipendií méně movitým studentům technických oborů a peníze získává mimo jiné pořádáním golfových turnajů za účasti premiéra. Jak zjistil časopis Týden, ze svých sedmimilionových příjmů vloni dalo Becario na stipendia a další akce jen sedm set tisíc korun.

Nejvíc se proti aféře Zuzany Paroubkové bouří další občanská sdružení. Ta často hospodaří se zlomkovými částkami a i tyto prostředky obtížně získávají. Bude Agentura Koniklec podnikat nějaké další kroky? Například společné vystoupení s dalšími neziskovkami?

"To není náš styl, abychom něco takového organizovali. My máme svoji práci, svoje projekty, myslím, že je děláme dobře, a nejsme nosiči pochodně. Jenom jsem vyzval ty, kteří by to podle mého názoru udělat měli."

Těmi má Miroslav Lupač na mysli zejména Informační centrum pro neziskové organizace. Ředitel Centra Marek Šedivý ale nesouhlasí.

"Občanské sdružení paní Paroubkové vlastně neudělalo nic, co by bylo proti zákonu. Jde tam pouze o problém etický. Opravdu v zákoně je to tak, že dárci nemusejí být zveřejňováni, to je úprava občanských sdružení. Myslím, že jde o využití slabosti tohoto zákona a je na ministerstvu vnitra, aby s tím něco udělalo."

Podle Šedivého nemůže kauza pověst neziskových organizací příliš ovlivnit.