Ničivý vichr se prohnal Českem

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Značné materiální škody, omezená silniční, železniční i letecká doprava a především zmařené lidské životy - to je bilance řádění silného větru, který se zejména v noci na pátek přehnal nad územím České republiky.

Foto: ČTK
Vítr vál rychlostí přesahující 180 kilometrů v hodině a dosahoval síly orkánu. Na nejvyšší české hoře Sněžce naměřili meteorologové vítr o rychlosti až 216 kilometrů v hodině. Jsou bohužel i oběti na lidských životech. Ve Vestci u Prahy zabil padající strom dva mladíky v autě. Další obětí vichřice je hasič, který zahynul při odklízení stromů ve Slunečné na Českolipsku. Potvrdil to hejtman Libereckého kraje Petr Skokan:

"Došlo k nešťastnému pádu stromu na zasahujícího profesionálního hasiče na Českolipském okrese, a ten úraz je smrtelný. Ani kolegové, kteří se pokoušeli provádět resuscitační úkony, a ani potom přivolaný lékař už nedovedli tomuto hasiči pomoci."

Hasiči zaznamenali od čtvrtka do pátečního rána rekordní počet výjezdů kvůli silné vichřici. Celkem zasahovali u asi 3400 případů souvisejících s vichrem, což je největší počet zásahů od katastrofálních povodní v roce 2002, sdělil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček:

Foto: ČTK
"Kromě té tragické události na Českolipsku, kde bohužel přišel o život jeden profesionální hasič, na kterého spadl strom, jsme už zaznamenali několik případů, kdy na naše výjezdové automobily spadly stromy a poškodily je. Nicméně jednotky nadále zasahují na místech a pomáhají lidem se vyrovnat s následky této živelní pohromy."

Stav na energetických sítích v České republice byl po noční větrné kalamitě kritický. Energetické skupiny ČEZ i E.ON vyhlásily stav nouze. Bez dodávky se ocitlo 27 procent odběrných míst ČEZ, což zahrnuje více než milion zákazníků. E.ON. eviduje šest poruch na linkách velmi vysokého napětí, 130 poruch na linkách vysokého napětí a několik stovek poruch na linkách nízkého napětí.

České aerolinie v noci na pátek zrušily kvůli silné vichřici zhruba 20 letů. Situaci na letišti v Praze komplikuje uzavřený terminál Sever 2, u něhož vítr poškodil střechu. Další podrobnosti sdělila mluvčí letiště Eva Krejčí:

Foto: ČTK
"Vítr poškodil střechu terminálu Letiště Praha a do toho terminálu zatéká. Proto zde bylo nutné zastavit provoz. V současné době jsou veškeré lety odbavovány z terminálu Sever 1. Dá se předpokládat, že dojde ke zpoždění letů."

Nepřízeň počasí komplikuje dopravu i na železnici. České dráhy omezily provoz na některých tratích a zavedly náhradní autobusovou dopravu. I tu ale limituje sjízdnost silnic. Mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj řekl, že v pátek ráno byla nejhorší situace na jihu Čech:

"Nicméně České dráhy pracují nepřetržitě na odstraňování následků, ale v tuto chvíli není provoz na trase Praha - České Budějovice. Je tam přerušení provozu v úseku mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí."

Mnoho lidí bude muset po poškození majetku řešit mimořádné pojistné události. Václav Bálek z České pojišťovny upozornil, že lidé by neměli váhat s opravami, ale nejdřív si pro pojišťovnu musejí pořídit fotodokumentaci škod. Likvidátoři mohou přijít krátce po nahlášení pojistné události:

Foto: ČTK
"Při těchto živelních katastrofách je to opravdu o hodinách, nikoliv o dnech. Poté, co zdokumentuje mobilní technik veškerou škodu, nafotí, tak ji odešle likvidátorovi, a ten provede tu klasickou likvidaci, to znamená do pěti dnů poté, co dostane pojišťovna všechny podklady, odesílá peníze klientovi."

Vichr přinesl mnoho škod a útrap. Snad jen část dětí se může těšit. Některé školy totiž vyhlásily takzvané "větrné prázdniny". Ministryně školství Dana Kuchtová v doporučení příslušným zřizovatelům základních a středních škol uvádí, že v zasažených oblastech by děti měly zůstat doma:

"Aby v místě, kde dochází k té velké kalamitě, kde ředitelé nebo zřizovatelé vyhodnotí místní situaci jako kritickou, tak aby doporučili ředitelům vyhlásit ředitelské volno."

Povětrnostní prognóza není příliš příznivá. Meteorologové varovali, že silný vítr potrvá až do neděle.