Nocleh si v Bruselu přečtete v metru, autobusech i na zastávkách

Metro (ilustrační foto), foto: Kristýna Maková

Brusel patří básním. Začal čtvrtý ročník přehlídky Transpoesie. Představí se na ní třicet evropských básní od třiceti autorů. Česko zastupuje básník Petr Hruška.

Básně jsou v metru, autobusech, tramvajích a letos poprvé i na zastávkách. U zrodu této literární události stálo České centrum Brusel. Básně se čtenářům představují v původním jazyce a ve francouzském a nizozemském překladu. Netradiční přehlídka začíná ve čtvrtek 25. 9. 2014 literárním setkáním evropských básníků v bruselském kulturním centru BOZAR. V pátek se totiž v Belgii slaví Evropský den jazyků. Jeho součástí bude slavnostní zahájení výstavy básní a chybět nebudou ani literární večírky. Cílem projektu je nejen nabídnout evropskou poezii, ale také připomenout evropské jazyky.

Česká literatura je v Bruselu žádaná, říká Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra Brusel: „V rámci své programové koncepce se snažím představit současnou českou literaturu v plné šíři, připomínat slavná jména a výročí českých literátů a zároveň představovat mladé, talentované české autory."

Městskou hromadnou dopravou cestuje v Bruselu téměř 500 000 lidí denně. Řada z nich uvidí i báseň Petra Hrušky. Jmenuje se Nocleh a pochází ze sbírky Auta vjíždějí do lodí. Českou republiku v předchozích letech zastupovali Radek Malý, Jan Jílek a Petr Váša. O účast v projektu je rok od roku stále větší zájem. České centrum Brusel se letos významně podílí i na grafickém designu celého projektu.