Český dodatek k rezoluci o Kubě může vyvolat diplomatický spor s USA
Ještě pořádně v Česku nevyprchaly starosti kolem zadržení poslance Ivana Pilipa a bývalého studenstkého vůdce Jana Bubeníka kubánskými úřady, a již opět Kuba prohlubuje vrásky na čele českých politiků.
Kritika připravovaného návrhu přichází i ze zahraničí. Tento český dodatek k návrhu rezoluce se stal před nedávnem jablkem sváru, kvůli němuž skončila česko-polská spolupráce nad přípravou dokumentu pro Komisi pro lidská práva. Polsko podle mluvčího ministerstva zahraničí Grzegorze Dziemidowicze nevidí důvod ke spojování kritiky ekonomických sankcí vůči Kubě s deklarací, která odsuzuje nerespektování lidských práv na ostrově. Americký ministr zahraničí Colin Powell se nechal slyšet, že Spojené státy budou rozhodně usilovat o kritiku nerespektování lidských práv na Kubě při každoročním zasedání Komise OSN pro lidská práva ve Švýcarsku. Neopomněl dodal, že nepodpoří dodatek k rezolucí navržený Českou republikou. Ministr zahraničí Jan Kavan je však odhodlán setrvat u pasáže o nevhodnosti hospodářských sankcí vůči Kubě:
"Já jsem přesvědčen o tom, a já jsem to říkal i na Valném shromáždění OSN, že plošné ekonomické sankce jsou neúčinné a mohou býti kontraproduktivní, a to se týká nejen bývalé Jugoslávie, Iráku, Lybie ale i Kuby. Nejsem přesvědčen o tom, že vyjádření tohoto názoru patří na Valné shromáždění OSN, jak je zdůrazňováno i našimi politickými oponenty tady, ale veďme diskusi o tom, jaká rezoluce by mohla získat většinovou podporu v tom výboru a mohla by současně býti účinná pomoci tu situaci na Kubě zlepšit. My v současné době vedeme intenzívní jednání především s členskými zeměmi Evropské unie. Rovněž vedeme ovšem jednání i v Latinské Americe a ve Střední Americe, neboť v tom regionu jsou země, které mají v Havaně svůj významný vliv."
Čas ukáže, jaké bude mít tento bezprecedentní diplomatický spor vyústění. Jednání Komise OSN pro lidská práva začne v Ženevě za deset dnů.