Přehled tisku

Titulní stránky deníků plní zejména informace o výrazném růstu průměrných mezd za druhé čtvrtletí. Ty s téměř dvouměsíčním zpožděním způsobeném povodní zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho výpočtů se platy reálně zvýšily o pět procent a průměrná mzda činila 15.772 korun. Hospodářské noviny upozorňují na to, že z průměrné mzdy žije málokdo v republice.

Titulní stránky deníků plní zejména informace o výrazném růstu průměrných mezd za druhé čtvrtletí. Ty s téměř dvouměsíčním zpožděním způsobeném povodní zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho výpočtů se platy reálně zvýšily o pět procent a průměrná mzda činila 15.772 korun. Hospodářské noviny upozorňují na to, že z průměrné mzdy žije málokdo v republice. Většina zaměstnanců dostává nižší než průměrný plat. Statistika je záludná, průměruje platy několika miliónů zaměstnanců odlišných profesí, různé kvalifikace, praxe i výkonnosti. Stírá tím stále se zvětšující rozdíly mezi mzdami nejlépe a nejhůře placených skupin i mezi jednotlivými regiony. Přesto má statistika značnou vypovídací hodnotu, neboť naznačuje trendy v celé zemi. Mzdy skutečně rostou poněkud rychleji, než by vzhledem k vývoji ekonomiky měly, uvádějí Hospodářské noviny.


Většina deníků informuje také o návrhu sněmovního organizačního výboru uspořádat volbu prezidenta oběma parlamentními komorami 15. ledna příštího roku. Hospodářské noviny v této souvislosti poznamenávají, že jména kandidátů sice padají, ale není jasné, jak bude nový prezident volen. Deset poslanců vládní koalice 'předběhlo' ODS podáním vlastního návrhu na přímou volbu prezidenta. Má-li někdo právo podat tento návrh, jsou to tyto strany, protože přímou volbu opakovaně žádaly. Ale nepochybně jde také o kalkul - je třeba omezit prostor ODS, aby nemohla říkat, že ostatní z této změny Ústavy couvají, soudí komentátorka. Důležité je však něco jiného. Nepanuje shoda v základních věcech. Má být volba jednokolová nebo dvoukolová, je nutné souběžně měnit pravomoci prezidenta, jak to bude se vztahy mezi vládou, parlamentem a prezidentem, zůstane prezident ze své funkce neodpovědný atd. atd.?", uvádějí Hospodářské noviny.


Za zázrak považuje Mladá fronta Dnes to, že nemocnice stále ještě fungují. Ve srovnání s vyspělými státy máme lékařů hodně; každý však ví, že je jich zoufale málo, takže musí sloužit stovky a stovky hodin přesčasů. To jim však Zákoník práce zakazuje a doktoři tedy zachraňují životy protizákonně. Ovšem ne zadarmo. Vedení nemocnice musí najít způsob, jak přesčasy zaplatit. Za zázrak pokládá komentátor to, že celý neprůhledný a dost nesmyslný systém funguje. Popisuje také klasický začarovaný kruh: lékařů je málo, protože je příliš nemocnic. Nemocnice nelze zrušit, protože by k nim lidé měli daleko. Lékaři nesmějí pracovat přes čas, aby nebyli přepracovaní a mohli se o lidi dobře starat. Ale musí pracovat navíc, protože jinak by to nezvládli...Zákon jim práci zakazuje, ale zároveň ji toleruje a odměňuje, dodávají Hospodářské noviny.


S celkovou personální obměnou generálního štábu počítá jeho nový náčelník Pavel Štefka, který nastoupí do funkce 1. prosince. "Někdo tomu říká personální třesk, já tomu říkám vytvoření podmínek pro provedení reformy," řekl Štefka v rozhovoru pro deník Právo. Reforma armády bude podle osmačtyřicetiletého generála stát na třech pilířích: profesionalizaci, využití nové techniky a na přesvědčení lidí o správnosti nové koncepce. "Zatím všichni souhlasí s reformou až do chvíle, kdy se to začne týkat jejich osoby," řekl Štefka Právu. Deník dodává, že změn na klíčových armádních postech bude mnoho.


Řada investorů nejen plní sliby, které dala vládě při vstupu do České republiky, ale dokonce je překračuje. Vyplývá to z průzkumu agentury Czechinvest, jehož výsledky exkluzívně zveřejnily Hospodářské noviny. Generální ředitel agentury Martin Jahn listu sdělil, že investoři prozatím nad rámec slibů utratili 8,3 miliardy korun a zaměstnali o téměř dva a půl tisíce lidí víc. Daleko víc investují nejen dodavatelé automobilových součástek a firmy z elektrotechnického průmyslu, ale i společnosti z takových oborů, jako je například výroba textilu, uvádějí Hospodářské noviny. Připomínají, že stát doposud podpořil 124 firem, které se zavázaly v tuzemsku investovat zhruba 190 miliard korun. Podle údajů Českého statistického úřadu se zahraniční investoři podílejí na celkových tržbách v průmyslu zhruba 50 procenty.


Na straně výdajů státního rozpočtu zatím nedošlo k odpovídající úpravě legislativy v oblasti povinných sociálních plateb státu. Pokud se zásadně nezmění podmínky pro nárokování prostředků státního rozpočtu na pokrytí těchto výdajů, bude docházet meziročně k jejich nárůstu v řádu 30 miliard korun. V rozhovoru pro Lidové noviny to uvedl náměstek ministra financí Eduard Janota. Ten zároveň zdůraznil, že beze změn v těchto oblastech lze jen stěží korigovat rozpočtové deficity. Na mysli přitom neměl pouze sociální dávky a nemocenské zabezpečení, ale například i výdaje v případě stavebního spoření či hypoték. Zatížení pro rozpočet představují také státní garance, kde přetrvává problém u Českých drah. Ty v posledních letech nemohou dostát svým závazkům a mnohé z nich musí hradit státní rozpočet.


Obětí muže, který podvedl nejméně 26 lidí a způsobil škodu za téměř dva milióny korun, se stal také advokát a bývalý šéf Bezpečnostní a informační služby Stanislav Devátý. Uvádí to deník Právo s odvoláním na vyjádření Emanuela Kopfa z domažlického ředitelství policie. Policista potvrdil, že Devátý je na seznamu poškozených, protože muži, který mu sliboval dovoz ojetého automobilu a nedodal ho, zaplatil zálohu 200.000 korun, dodává Právo.


Vzít do roky prezidenta, olíznout, nalepit a pro jistotu ještě raději přiklepnout pěstí. Ať drží! Na první pohled neuctivé chování k hlavě státu Češi v nejbližší době rozhodně nezmění. Jak píše Mladá fronta Dnes, používat poštovní známky s portrétem právě úřadujícího prezidenta je zvyk, který platí už od dob T.G.Masaryka. Doslova na jazyku tak už Češi měli i Beneše, Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Svobodu, Husáka a Havla. Pouze Emil Hácha se na poštovní známky nikdy nedostal. Až do roku 1993 bylo dokonce možné vylepit celou prezidentskou řadu na jedinou dopisní obálku a odeslat. To už dlouho nikdo nezopakuje. Od září 1993 platí už jen české známky, na kterých zatím Havla nikdo nevystřídal. Až příští rok přibude další portrét. Ten by se měl objevit do měsíce po zvolení. Nejvychlejší cestu na poštovní známku Václava Havla však nepřekoná. První známka s Havlem byla naprostá rarita. Zvolen byl 29. prosince 1989 a už 9. ledna 1990 byla známka vyrobena, což je rekord, uvádí Mladá fronta Dnes.


A jedna perlička na závěr. Jak píše Mladá fronta Dnes, sedmiletému invalidnímu psíkovi Jonášovi z Karlových Varů, kterému chybí jedna přední noha, už nebude hrozit pád pokaždé, když se rozběhne. Z rozhodnutí karlovarského městského zastupitelstva totiž na rozdíl od jiných psů ve městě bude Jonáš moci běhat bez vodítka. Třínohý pes kvůli němu neustále přepadával na zem. O Jonášovi jednalo zastupitelstvo dokonce dvakrát. Poprvé se sešla jen těsná většina a kvůli nesouhlasu čtyř to s Jonášem vypadalo špatně. V podvečer ale už v hojnějším počtu zastupitelé své usnesení revokovali, dodává Mladá fronta Dnes.