Zprávy Radia Praha
Václav Havel odsoudil zajetí několika stovek rukojmích v Moskvě
Česká republika odsoudila zajetí několika stovek rukojmích v kulturním středisku v Moskvě čečenským komandem, které požaduje ukončení války v Čečensku. Václav Havel v telegramu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vyjádřil hluboké znepokojení a zároveň odsoudil použití násilných a teroristických metod, které jsou podle něj neospravedlnitelné a nepřípustné kdekoliv na světě.
ČR uzavřela při jednání s EU kapitolu "hospodářská soutěž"
Česká republika a Evropská unie uzavřely v rámci přístupových rozhovorů v Bruselu kapitolu "hospodářská soutěž". Umožnilo to Nizozemsko, když v úterý jako poslední země EU odvolalo výhrady proti povolení další státní pomoci českým hutním podnikům. Český vyjednávač, státní tajemník Pavel Telička, souhlasil s tvrdými podmínkami, za kterých EU veřejnou podporu hutím připustila. Zahrnují zejména program restrukturalizace tohoto sektoru, který počítá s omezením výroby a s dosažením produktivity práce běžné v EU. Státní pomoc Vítkovickým železárnám, Nové Huti a Válcovnám plechu Frýdek-Místek může při splnění těchto hledisek pokračovat, nejdéle však do roku 2003.
ČR se uzavřením kapitoly zavázala, že do konce roku 2006 sníží celkovou produkci svého ocelářství o 470.000 tun. Za snížení lze považovat pouze definitivní uzavření a odstavení provozů, nikoli jejich bankroty. Tou dobou bude ukončen proces restrukturalizace a s ním související veřejná podpora. Ve společné pozici EU se neříká nic o tom, jaké budou sociální důsledky tohoto poklesu výroby.
Chirac a Schröder se shodli na stropu zemědělských výdajů od 2006
Francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder se dohodli na zmrazení zemědělských výdajů Evropské unie od roku 2007 na úrovni roku 2006. Schröder to oznámil po schůzce s Chirakem před začátkem mimořádného summitu EU. Sdělil, že zemědělské výdaje se budou v období 2007-2013 zvyšovat pouze o míru inflace, zůstanou tedy stejné jako předtím. Vyplývá z toho, že pokud se noví členové v roce 2006 dostanou na úroveň 35 procent přímých podpor, bude další zvyšování na jejich straně muset při zmrazených prostředcích být doprovázeno snižováním na straně dosavadních členských států. Zbývá spočítat, kdy by se oba procesy střetly, tedy ve kterém roce by se přímé podpory srovnaly pro všech 25 členů Evropské unie.
EU poskytne ČR 1,9 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy na povodně
Evropská unie poskytne České republice 61,8 miliónu eur, tedy 1,9 miliardy korun v rámci programů Ispa a Phare. Z toho 41,5 miliónu eur, tedy zhruba 1,3 miliardy korun půjde na pomoc oblastem postiženým srpnovými povodněmi. Finanční memoranda k programům v pátek podepíší vedoucí Delegace Evropské komise v ČR Ramiro Cibrián a náměstek ministra financí a národní koordinátor pomoci EU Zdeněk Hrubý.
Potravinářská komora: Zdražení potravin po vstupu do EU je strašení lidí
Potravinářská komora ČR považuje úvahy o rasantním zvýšení cen potravin po vstupu do EU za strašení lidí. Cenu potraviny totiž tvoří z 60 až 70 procent zemědělská surovina a jejich ceny jsou v tuzemsku přibližně na stejné jako zemích EU. Jen šest až osm procent potravinářské ceny činí mzdové náklady, u nichž lze očekávat mírné zvýšení. Jediné, co se liší, je cena pečiva, řekl v Brně novinářům ředitel Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna. I když jsou ceny pečiva v přepočtu k EU výrazně nižší, neznamená to podle Koberny, že zde z historických důvodů zůstat nízké nemohou.
Zemědělství se letos podle Jirovského propadne do ztráty
Zemědělství se letos podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského propadne po dvou ziskových letech opět do ztráty. Důvodem je především pokles cen zemědělských výrobků, zejména vlivem posilujícího kursu koruny. Loni skončilo odvětví podle odhadu ministerstva zemědělství se ziskem 3,2 miliardy korun, v předchozím roce profit dosáhl 3,7 miliardy korun. Agrární komora, Zemědělský svaz a Konfederace zaměstnavatelských svazů v memorandu uvádějí, že ekonomická a sociální situace českých zemědělců vyžaduje rychlou pomoc státu.
Obavy před summitem NATO jsou o něco větší než před MMF
Většina Pražanů se neobává, že případné násilnosti během listopadového summitu NATO v hlavním městě mohou ohrozit jejich život či zdraví. Pětina však určité obavy má. Z říjnového průzkumu agentury TNS Factum pro ČTK vyplývá, že obyvatelé metropole se násilností obávají o něco více než před zasedáním Mezinárodního měnového fondu (MMF), které Praha hostila před dvěma lety. Většina z nich ale věří, že policie situaci ve městě zvládne. Více než čtvrtina respondentů konání vrcholného setkání aliance v České republice vítá, stejný je podíl těch, jimž naopak vadí. Nejvíce je ale lidí, kteří jsou k této věci lhostejní - téměř polovina dotázaných obyvatel hlavního města uvedla, že "je jim to jedno".
Pouliční demonstrace při summitu NATO budou stejně jako v době zasedání MMF monitorovat zástupci Občanských právních hlídek. Dokument, který vydalo vnitro, považují za snahu znemožnit veřejnou kontrolu policejních zásahů v ulicích. Lidé by se podle souboru doporučení měli například vyhýbat nepřehledným situacím budícím pozornost policie a pořadatelů. Urychleně mají opustit především místa shluků s násilnými projevy a uchýlit se do bezpečí. Podle hlídek i právníků však podobné pokyny nemají oporu v právním řádu. Občanské právní hlídky očekávají, že letos nebudou protesty tak silné jako proti jednání finančních institucí. Menší zájem demonstrantů vysvětlují nejen tím, že protesty proti vojenským organizacím nejsou tak rozšířené jako proti ekonomickým, ale i obavou z postupu české policie. Navíc novým trendem ve vyjadřování nesouhlasu s politikou některých mezinárodních organizací jsou podle nich solidární akce pořádané zvlášť v jednotlivých státech.
Karel Schwarzenberg je proti nátlaku na Prahu ve věci dekretů
Pokusy vyvíjet ve věci Benešových dekretů na Prahu nátlak a bránit vstupu ČR do Evropské unie jsou naprosto kontraproduktivní, uvedl Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro vydání listu Oberösterreichische Nachrichten. Bývalý kancléř prezidenta Václava Havla, který se v nadcházejících volbách uchází o místo v českém Senátu, varuje v rozhovoru před "rozkazovačným tónem" vůči Praze a upozorňuje, že tímto způsobem nelze ničeho dosáhnout. Naproti tomu přijetí oficiálního českého prohlášení k otázce dekretů považuje Schwarzenberg za pravděpodobné. Poukázal na to, že "v Rakousku bohužel prakticky nikdo nečte české noviny nebo jiné publikace". "Kdyby to někdo dělal, vědělo by se, že hodnocení minulosti a diskuse o ní v České republice již po léta intenzivně probíhá.
Velvyslanec Gruša připouští gesto k Vídni na způsob česko-německé deklarace
Český velvyslanec v Rakousku Jiří Gruša připouští možnost, že ČR bude na požadavky Rakouska v souvislosti s Benešovými dekrety a odsunem sudetských Němců reagovat podobným prohlášením, jako byla česko-německá deklarace z roku 1997. V rozhovoru pro rakouský týdeník Format také naznačil, že gesto by nemělo být adresováno pouze Vídni, ale celé Evropské unii. O formě "morálního gesta" se podle velvyslance teprve rozhodne, je ale pravděpodobné, že Praha tento krok učiní až po vstupu do unie.
Německý právník žaluje nepotrestané nacisty z "heydrichiády"
V reakci na věčné námitky z Rakouska i Německa, že se Česká republika dosud nevyrovnala s takzvanými Benešovými dekrety, zaslal německý právník Frank Metzing podání na tři nepotrestané nacisty, kteří se za okupace podíleli na vraždění Čechů po atentátu na Reinharda Heydricha a žili pak v Rakousku. Vyzval rakouského ministra spravedlnosti Dietera Böhmdorfera, aby neprodleně zahájil trestní řízení, i když právníkovi není známo, zda dotyční ještě žijí. Do Rakouska zaslal podklady, které dokládají odpovědnost domnělých pachatelů a z nichž některé získal při studiu v českých archívech.
Exprimátor Kasl zametal před magistrátem, po volbách prý uklidí na radnici
Bývalého pražského primátora Jana Kasla (Evropští demokraté) s koštětem v ruce mohli ve čtvrtek v poledne vidět lidé u budovy magistrátu. Se svými stranickými kolegy zde v rámci předvolební kampaně uklízel chodník i ulici. Dnes uklízíme ulici, zítra uklidíme na radnici, stálo na jejich transparentech. Počínání Evropských demokratů vzbudilo pozornost dělníků, kteří kopou ulici před Klementinem. "Pojďte k nám na brigádu," volali na ně. Účastníci happeningu se však zaměřili na okolí magistrátu.
ODS chce osvobodit vyplavené od placení daně z nemovitosti
Osvobodit na dobu pěti let od placení daně z nemovitosti všechny poplatníky, jejichž pozemky a nemovitosti byly zasaženy povodní, navrhují v novele zákona o dani z nemovitosti poslanci ODS. V navrhovaném pětiletém období by výpadek daně v rozpočtu měst a obcí činil 2,4 miliardy korun.
Devět krajů, které v srpnu postihly nejničivější záplavy v novodobé historii země, sečetlo povodňové škody na téměř 80 miliard korun. Škody se tak prozatím pohybují v intervalu prvního odhadu vlády, která v polovině srpna počítala s rozmezím 60 až 90 miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka však začátkem září nevyloučil, že účet za povodně překročí ve finále 100 miliard korun.
Arnika: Ze Spolany při záplavách asi unikly i toxické látky PCB
Ze Spolany Neratovice zřejmě při srpnových záplavách neunikly jen dioxiny, ale i další velmi toxické látky - polychlorované bifenyly (PCB). Podle ekologického sdružení Arnika tomu nasvědčují výsledky rozborů, které nechala udělat ze sedimentů odebraných v Labi nedaleko chemičky. O výsledcích rozborů novináře informoval v Mělníku místopředseda Arniky Jindřich Petrlík. Podle Arniky nejsou zjištěné hodnoty PCB v Labi životu nebezpečné. Výroba i užívání látek PCB byla v Československu zakázána již v osmdesátých letech minulého století. Dodnes jsou ale problémy s jejich likvidací v některých specializovaných provozech.
Tchajwan slíbil přes půl miliónu korun na pomoc Českému Krumlovu
Tchajwan slíbil České republice finanční pomoc ve výši 20.000 amerických dolarů (asi 635.000 korun) na odstraňování povodňových škod na památkách v Českém Krumlově. Peníze se použijí na opravu českokrumlovského Plášťového mostu, řekla mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová. V Českém Krumlově záplavy způsobily škody téměř 400 miliónů korun, z toho na majetku města 89 miliónů. Do jihočeského města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, přichází pomoc měst a obcí z celých Čech i partnerských obcí ze zahraničí, které přispěly na povodňové konto města více než 6,5 miliónu korun.
Do Dukovan dorazil transport nízkoaktivních odpadů z Temelína
Zhruba 15 tun zpevněných nízkoaktivních odpadů (kapalné odpady zalité v asfaltu) přepravil tahač s návěsem z Jaderné elektrárny Temelín do úložiště radioaktivních odpadů v Dukovanech. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že transport dorazil bez problémů. První blok Temelína pracuje v současnosti na plný výkon. Ve druhém vrcholí montáž generátoru po opravě rotoru. Zkoušky energetického spouštění by měly pokračovat začátkem listopadu.
Růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,4 procent
Zejména srpnové povodně přiměly vídeňský institut pro mezinárodní srovnání ve Vídni (WIIW) ke snížení prognózy letošního růstu hrubého domácího produktu České republiky o více než půl procentního bodu na 2,4 procenta. Ústav ale zároveň předpokládá, že česká ekonomika se rychle vzpamatuje a v příštím roce vzroste o 3,0 procenta. Jak uvedl ředitel WIIW Peter Havlik, velkou neznámou ale zůstává, jak se projeví útlum cestovního ruchu v důsledku záplav. WIIW předpokládá, že spotřebitelské ceny v Česku letos vzrostou o 2,2 procenta a v příštím roce o 2,0 procenta. Žádné výkyvy se neočekávají ani ve vývoji nezaměstnanosti, kde se letos počítá s mírou 9,5 procenta a za rok 9,4 procenta.
Průzkum: Češi chtějí dohnat vyspělé země raději vlastní cestou
Přestože většina Čechů vidí optimální budoucnost své země v dosažení úrovně vyspělých západoevropských zemí, řada z nich je přesvědčena o tom, že i západní země se mají od České republiky co učit. Vyplývá to z průzkumu Centra pro sociální a ekonomické strategie. O tom, že Česko by mělo pozvednout své hospodářství na úroveň států Evropské unie, je přesvědčeno 85 procent oslovených. Více než dvě pětiny lidí se ale současně domnívají, že je nesmyslné slepě kopírovat západoevropské modely. Tři pětiny zároveň soudí, že nic jiného ovšem české politické reprezentaci nezbývá. Západ by se mohl od Česka mnohému naučit podle 69 procent lidí.
Firmám vadí nepřehledná legislativa a špatná vymahatelnost práva
Podnikatelům vadí v České republice složitá a nejednoznačná legislativa. Podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka je nízká i vymahatelnost práva. Výzkum, který komora provedla mezi 529 podnikateli, naznačil, že se zhoršila daňová legislativa. Výrazně se zhoršilo také vnímání věrohodnosti výkladu předpisů úředníky státní správy. To, že úředníci vykládají předpisy naprosto svévolně, si myslí 8,6 procenta firem, zatímco loni to bylo 4,9 procenta. Dalších 60 procent dotázaných si myslí, že úřady vykládají předpisy nejednotně a občas i zaujatě. Naopak mírný posun k lepšímu firmy zaznamenaly u dostupnosti úvěrů.
Centrální banka schválila vstup Invesmartu do Union Banky
Česká národní banka schválila vstup italské finanční skupiny Invesmart do Union Banky. ČNB nedávno žádost Invesmartu zamítla kvůli nedostatku informací o původu peněz na akvizici banky. Italové v pondělí předložili novou žádost s doplňujícími údaji. Union banka nového investora potřebuje především kvůli nutnému navýšení kapitálu a řešení rizikových pohledávek z minulosti. Pokud by strategického investora nezískala, mohla by se dostat do potíží s nedostatkem kapitálu, což by mohlo vést k odebrání licence.
Budvar uhájil v Japonsku práva ke známce Budějovický Budvar
Budějovický Budvar může pod značkou Budějovický Budvar dále prodávat své pivo také v Japonsku, když předtím již uhájil svá práva k ochranné známce v Austrálii, Jižní Koreji, Finsku, Dánsku a na Novém Zélandu. Soud v Tokiu v polovině října zamítl žalobu společnosti Anheuser-Busch (AB), kterou se snažila v Japonsku zastavit prodej budějovického ležáku pod ochrannou známkou Budějovický Budvar.
Budějovický Budvar čelí podle jeho představitelů opakovaným soudním útokům ze strany společnosti AB, protože v roce 1995 nepřistoupil na velmi nevýhodné podmínky spolupráce diktované americkým obchodním konkurentem. AB argumentuje tím, že vybudoval a proslavil známku Budweiser po celém světě. Upozorňuje přitom na to, že ochrannou známku Budweiser začal používat v roce 1876, což bylo 19 let před založením Budvaru.
Ústavní soud: Cizinci mohou v některých případech kupovat domy
Cizinci, kteří mají v České republice povolení k trvalému pobytu, mohou podle Ústavního soudu bez problémů nabývat nemovitosti. Tito cizinci jsou podle devizového zákona tuzemci a mohou v Česku kupovat například domy. Některé soudy však chybují a tvrdí opak, řekl stavní soudce Vladimír Čermák. Je to i případ královéhradecké justice, která označila koupi domu cizince žijícího v Hradci Králové za neplatnou. Ústavní soud verdikt zrušil.
Petr Pithart: Český Senát se stal vcelku úspěšnou druhou komorou
Český Senát se stal za šest let od svého vzniku vcelku úspěšnou druhou komorou parlamentu, říká jeho současný předseda Petr Pithart (KDU-ČSL). Poznamenal, že Senát ze zhruba 580 projednaných návrhů zákonů 142 vrátil Poslanecké sněmovně s úpravami a 29 zamítl. Poslanci se ztotožnili téměř se dvěma třetinami senátních úprav a v případě zamítnutých zákonů s polovinou senátorských vet.
Omezí-li lékaři přesčasy, hrozí uzavírání částí i celých nemocnic
Pokud nemocniční lékaři začnou od Nového roku sloužit jen 150 hodin přesčasů za rok, jak je k tomu vyzval po neúspěšném jednání o platech Lékařský odborový klub, budou nemocnice uzavírat pro nedostatek lékařů některá oddělení. Podle Asociace českých a moravských nemocnic není vyloučeno ani uzavření celých nemocnic. Některé regiony tak mohou zůstat bez nemocniční péče, zatímco jinde zůstane síť přehuštěná.
Ministryně zdravotnictví Marie Součková ČTK řekla, že řešením je zavést směnný provoz, získat zahraniční lékaře, nebo, a to je podle ní nejschůdnější cesta, zapojit do služeb v nemocnicích ambulantní specialisty z privátních praxí.
Za deset let se na gama noži na Homolce léčilo přes 4000 pacientů
V sobotu uplyne deset let od otevření pracoviště Leksellova gama nože v Nemocnici Na Homolce a ozáření prvního pacienta na zdejším přístroji. Byla jím zdravotní sestra s cévními změnami v mozku. "Je zdravá a daří se jí dobře, řekl zakladatel pracoviště a tehdejší primář oddělení stereotaktické a radiační chirurgie docent Vilibald Vladyka, který na Homolce dodnes léčí pacienty. Dosud bylo na přístroji léčeno 4263 pacientů s nádory, cévními abnormalitami a funkčními nemocemi mozku. Ředitel nemocnice Oldřich Šubrt, profesí neurochirurg, uvedl, že přístroj na Homolce je jedním ze 160 gama nožů na světě a výkonem patří mezi deset nejlepších.
Senátor Špaček je v nemocnici, podrobil se operaci sleziny
Krátce před začátkem prvního kola voleb třetiny horní komory parlamentu se senátor KDU-ČSL Milan Špaček ocitl v péči lékařů. Ve středu večer se ve znojemské nemocnici podrobil akutní operaci sleziny. Mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob řekl, že senátor, který nedávno oslavil padesátiny, se již cítí dobře a vrcholící volební kampaň vede na dálku, prostřednictvím svého volebního štábu. Špaček je předsedou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, senátorem za Znojemsko je od roku 1996. Tento volební obvod patří v letošních volbách k nejsledovanějším. Špaček bude o senátorské křeslo bojovat mimo jiné i s ředitelem soukromé televize Nova Vladimírem Železným.
Prezidentu Havlovi se přitížilo, má teplotu a bere antibiotika
Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se zhoršil. Lékaři mu kvůli zánětu horních cest dýchacích museli nasadit antibiotika. "Prezident zůstává stále na zámku v Lánech na Rakovnicku, protože si jeho stav nevyžaduje hospitalizaci," uvedl mluvčí Ladislav Špaček. "Lékaři doporučili zrušit i páteční program, proto prezident půjde k volbám do Senátu až v sobotu ve 12:00," řekl Špaček.
Nejsvobodnější média jsou na severu Evropy
Mezinárodní asociace Reportéři bez hranic (RSF) zveřejnila svůj první světový žebříček svobody tisku, podle něhož mají největší svobodu média ve Finsku, Norsku, Nizozemsku a na Islandu, nejmenší v Severní Koreji. Česká republika mezi 139 zeměmi na 41. místě. Žebříček odráží míru svobody v jednotlivých zemích, stejně jako státní politiku ve prospěch svobody tisku. Kompletní odpovědi od novinářů, vědců a právníků došly ze 139 zemí. Mezi nimi není například Slovensko. ČR je na 41. místě za Slovinskem (14.), Maďarskem (24.), Polskem (29.), Chorvatskem (33.), Bulharskem (38.).
Pilot Václav Pojer odchází ke konci října z Českých aerolinií
Kapitán Václav Pojer odchází k 31. říjnu z Českých aerolinií (ČSA). ČTK o tom informoval mluvčí aerolinií Dan Plovajko s tím, že jeho pracovní poměr byl ukončen dohodou a bližší podrobnosti odchodu nebudou aerolinie komentovat. Pojera odsoudil minulý týden soud v Birminghamu za to, že nesl na palubu svého letadla nabitou pistoli. Soud mu uložil podmínku a pokutu. ČSA ho pak přeřadily na místo druhého pilota.
Víceúčelová hala ve Vysočanech bude hostit hokejový šampionát
V neděli bude slavnostně položen základní kámen k nové víceúčelové hale v pražských Vysočanech. Tento akt, jehož se zúčastní mimo jiné i předseda mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel, zahájí velmi intenzivní stavební práce, které musejí být ukončeny do 18 měsíců, protože hala přivítá hokejové mistrovství světa 2004. Vysočanská hala Sazky bude mít kapacitu 16.900 diváků na hokejová utkání a 20.000 na koncerty. Předložený projekt doslova uchvátil šéfa IIHF Fasela. "S ničím podobným jsem se ještě v Evropě nesetkal. Udělal na mě velmi silný dojem. Nezbývá než si přát, aby za nějakých sedmnáct, osmnáct měsíců bylo všechno připraveno podle plánů," pravil.
Technické muzeum převezme bývalý vojenský kryt Výpustek
Brněnské technické muzeum převezme bývalý tajný vojenský kryt v jeskyni Výpustek v Moravském krasu. V uplynulých dnech se na tom dohodli jeho zástupci s ministerstvem obrany. Z krytu nedaleko Křtin na Blanensku se stane ojedinělá expozice pro turisty, řekl zástupce ředitele technického muzea Petr Štěpánek. Kryt v jeskyni měl za komunismu sloužit v době války pro československou generalitu, která by z něj řídila vojenské operace. Muzeum chce v krytu prezentovat pohnutou historii jeskyně, kde měli například Němci za druhé světové války tajnou továrnu.
Na festivalu v Cardiffu se představuje český muzikál Johanka z Arku
Britskou premiérou muzikálu Johanka z Arku pražského divadla Ta Fantastika začal druhý prodloužený víkend cardiffského mezinárodního festivalu hudebního divadla. Johanka je jediným neanglickým muzikálem, který je na programu třítýdenního festivalu. Roli Johanky přivezla do Británie Lucie Šoralová, která alternuje v Praze s Lucií Bílou. Nositelka Thalie právě za roli Johanky, Lucie Bílá, měla dřívější závazek vůči firmě Mercedes, což podle některých českých novin vedlo k prudkým sporům v souboru. Producent Pavel Marek, který je v Cardiffu, řekl, že se nepodařilo termíny sladit, takže Bílá zůstala v Praze.
Příběh Panny Orleánské převedli do hudební úpravy skladatel Ondřej Soukup, textařka Gabriela Osvaldová a libretista Jiří Hubač. Ve Walesu má muzikál anglické průvodní slovo, ale písně zůstaly v češtině.
V Brně začala výstava o historii a rituálech židovského pohřebnictví
S historií brněnského židovského hřbitova a rituály židovského pohřebnictví se mohou seznámit návštěvníci brněnského hradu Špilberk. Některé z exponátů jsou vystaveny vůbec poprvé. Výstava je součástí oslav 150. výročí založení nového, v současné době i jediného, židovského hřbitova v Brně-Židenicích. Chce lidem přiblížit především tajemství a smysl židovských pohřebních rituálů.
Od běžných pohřbů se židovský výrazně liší. Mrtví například nemohou být balzamováni ani spáleni. Všichni nebožtíci se na znamení rovnosti před smrtí oblékají do prostého bílého rubáše. Rovnost před smrtí také značí ukládání mrtvých do jednoduché prkenné rakve. Jelikož kov symbolizuje zbraně, nesmí být při výrobě rakví použity hřeby; rakve se pouze lepí. Brněnský židovský hřbitov je největším na Moravě. Na hřbitově je pochován například herec Hugo Haas.
Počasí
Bude oblačno, teploty kolem 9 - 13 stupňů Celsia.