Týden v ČR

Z našeho vysílání se již dozvídáte, jaké bude obsazení Senátu a radnic ve městech a obcích. Z prvního kola voleb do Senátu, vzešel pouze jeden vítěz - šéf soukromé televize Nova Vladimír Železný. Na Znojemsku se totiž jako nezávislý kandidát přehoupl přes padesátiprocentní hranici, která zaručuje přímý vstup do horní komory. Železný čelí několika trestním oznámením, neboť se ve zlém rozešel s americkými investory z firmy CME. Podle vicepremiéra a ministra spravedlnosti Pavla Rychetského mohou další soudní procesy s Vladimírem Železným pokračovat jen se souhlasem Senátu.

V prvním kole voleb do třetiny Senátu uspěli především kandidáti ODS, naopak lidovcům přineslo první kolo zklamání. Senátní volby jsou již tradičně poznamenány velmi nízkým počtem voličů. K volebním urnám jich přišlo v prvním kole jen 24 procent. Na otázku Radia Praha proč volilo tak málo lidí odpověděl ředitel Střediska empirických výzkumů Jan Hartl.

"Důvodem neúčasti je dlouhodobě nízká prestiž, kterou má Senát ve vědomí našich obyvatel. Značná část lidí si myslí, že Senát je zbytečnou institucí. To je hlavní důvod a pak jsou ty vedlejší - že volby například připadly na velké svátky, dlouhý víkend a mnoho dalších okolností. Například to, že lidé neznají kandidáty."


Tento týden si občané České republiky připomněli také 84. výročí založení Československa. Při této příležitosti vyznamenal prezident 77 osobností. Václav Havel, kterému počátkem února vyprší jeho prezidentský mandát, využil jednu z posledních příležitostí k tomu, aby státní vyznamenání udělil rovněž lidem z někdejšího disentu.

Mezi oceněnými bylo mnoho těch, kteří pomáhali při letošních záplavách. Václav Havel v této souvislosti připomněl projevy solidarity, které povodně provázely. Ve svém projevu se zmínil také o nadcházejícím summitu NATO v Praze.

"Možnost pořádat první takovéto setkání za bývalou železnou oponou, stejně jako náš blížící se vstup do Evropské unie, který, jak pevně věřím, získá široký souhlas našich občanů, dokládají nejen, že přijímáme širší svět rovněž jako svůj domov, se vším dobrým i špatným, co z toho vyplývá, ale že se to začíná o nás i obecně vědět."

Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, obdrželi Oto Stehlík, který po únoru 1948 působil v ilegální odbojové skupině, a in memoriam také válečný odbojář Josef Duda.


Představitelé České republiky stupňují diplomatickou aktivitu v souvislosti se závěrečným vyjednáváním s Evropskou unií. Ta nabízí zemědělcům nových zemí zpočátku jen čtvrtinové subvence, což naráží na odpor. Ministr zahraničí Cyril Svoboda proto zamířil do Nizozemska a premiér Vladimír Špidla do Británie. Zdůraznil, že smlouva o přistoupení musí být vyrovnaná a spravedlivá. Podle slov Vladimíra Špidly je nutné plánované nižší zemědělské dotace nějak kompenzovat.

"Žádná země, která vstoupí , na tom nebude hůře, než v roce 2003, čili před vstupem . Pro nás jasně vyplývá, že my na tom budeme lépe . V zemědělství je náš přístup jasný. Situace musí být taková , aby naše zemědělství mohlo férově konkurovat."

Na otázku, zda by v případě dotací, které by neodpovídaly jeho představám, zablokoval vstup Česka do unie, premiér Špidla uvedl, že vstup je historickou záležitostí a věc se musí posuzovat jako celek. Jednání budou zřejmě probíhat až do prosincového summitu v Kodani, kde mají přístupová jednání kandidátských zemí skončit.


Svoji nespokojenost už začali čeští zemědělci dávat najevo. Na tři tisíce se jich vyzbrojených transparenty a vlajkami ve středu ráno vydalo na pochod Prahou s cílem upozornit na letošní ekonomické problémy českého zemědělství a hrozící finanční krizi oboru. Zároveň žádali pomoc státu a vyzývali k vyjednání rovných podmínek pro české zemědělce po vstupu do EU. Protestující předali petici ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi i představitelům parlamentu. Odborový předák Bohumír Dufek byl s akcí spokojen:

"Pan místopředseda Kasal nás ujistil, že v současné situaci parlament udělá vše pro to, aby se uvolnilo 600 miliónů korun na pokrytí povodňových škod, které utrpěli zemědělci a že za námi stojí v jednáních, která vedeme, protože i on je toho názoru, že podmínky, které se v současnosti domlouvají s Evropskou unií by měly být pro zemědělce výhodnější."


Praha a střední Čechy se dočkají zlepšení integrované hromadné dopravy. České dráhy spolu s městem a krajem připravili projekt metropolitní železnice. Už příští rok se tak dočkají cestující prvních změn. Za několik let tak bude fungovat obdobný systém jako ve velkých evropských městech jako je Berlín či Paříž, kde na sebe navazují všechny druhy hromadné dopravy - autobusy, tramvaje, metro a právě železnice. Jak nám řekl generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený, pro cestující to bude znamenat i jednodušší systém odbavování.

"Bude možné na jeden přepravní doklad využívat pražskou dopravu včetně železniční ve větším rozsahu než dnes. Zároveň to také bude znamenat postupné zlepšování vozového parku v této oblasti . Jsou to moderní pantografové jednotky vyrobené českými výrobci . Tratě, které tomu nevyhovují, budeme upravovat, a to je třeba příklad tratě na Kladno."

A z dopravy ještě jedna informace. Vláda připravuje návrh na zvláštní třímiliardovou dotaci na obnovu pražského metra poškozeného povodněmi. Náklady na obnovu metra ale ani tato částka nepokryje. Srpnové záplavy totiž způsobily v podzemní dráze škody zhruba za šest miliard korun.


Tento týden nebylo rušno jen na politické scéně. Česko postihla ničivá větrná smršt, která způsobila škody v řádu stovek miliónů korun a vyžádala si dva lidské životy. Silný vichr strhával stromy, střechy domů, ale také sloupy elektrického a telefonního vedení. Na mnoha místech byli lidé ještě v úterý bez elektrického proudu. Narušena byla železniční doprava. Z pražského Strahova vichřice doslova sebrala nafukovací sportovní halu. Své stopy zanechala také v šumavském Národním parku, kde porazila tisíce kubíků dřeva, což podle mluvčího parku Zdeňka Kantoříka znamená, že padla asi tisícovka smrků.

"Nejhorší situace je na Železnorudsku a Kašperskohorsku, ale také v okolí Kvildy a Modravy. Vítr zboural i autobusovou čekárnu na Filopově huti. Přesná čísla budeme vědět do týdne až deseti dnů, až se personál dostane do porostů a zjistíme skutečné škody."

Hasiči zasahovali v celé České republice u více než 2 tisíc případů.