Přehled tisku
Četě, která v Afghánistánu střežila českou polní nemocnici, velel podle Mladé fronty Dnes Vladimír Nešpůrek, který se bude koncem listopadu zodpovídat před soudem. Podle listu jde o bývalého policistu, kterého obžaloba viní korupce, vydírání a vymáhání úplatků. Nešpůrek tvrdí, že se ho při vstupních pohovorech nikdo na trestní stíhání neptal.
Četě, která v Afghánistánu střežila českou polní nemocnici, velel podle Mladé fronty Dnes Vladimír Nešpůrek, který se bude koncem listopadu zodpovídat před soudem. Podle listu jde o bývalého policistu, kterého obžaloba viní korupce, vydírání a vymáhání úplatků. Nešpůrek tvrdí, že se ho při vstupních pohovorech nikdo na trestní stíhání neptal. "Kdyby ano, řekl bych to, i když se není čím chlubit," poznamenal. Armádě podle něj stačilo, když se prokázal čistým trestním rejstříkem. Velení armády se hájí tím, že by se na důstojníkovu minulost přišlo při bezpečnostní prověrce na stupeň důvěrné, o kterou zažádal. Pro afghánskou misi mu stačil nejnižší stupeň prověření, při kterém nemusel uvádět, zda byl vyšetřován policií, uvádí Mladá fronta Dnes.
Nemocnice porušují právo na soukromí. Jak píše Mladá fronta Dnes, právo pacientů na soukromí může být porušeno, když s nimi například lékaři probírají diagnózu na nemocničním pokoji, takže to slyší i ti na okolních postelích. Nebo když se nemocní svlékají za přítomnosti jiných nemocných. Poměrně rozšířený nešvar referovat při vizitách přitom může nemocnici vyjít poměrně draho. Padesát tisíc korun pro lékaře, který sdělil intimní údaje. Deset miliónů pro nemocnici. V krajním případě i pět let vězení pro toho, kdo promluvil. Až takto tvrdý může být platný zákon o ochraně osobních údajů a trestní zákon.
Přechody pro chodce se změnily ve smrtící pasti, píše Mladá fronta Dnes. Ročně na nich umírá čím dál více lidí, upozorňuje list a líčí případ, kdy v Malé Skále ráno přímo na přechodu srazily dva automobily pětačtyřicetiletou učitelku místní školy s devítiletou dcerou. Za poslední tři týdny je to už třetí případ, kdy automobil zabil chodce na označeném přechodu. Podle listu to není náhoda. Přímo to souvisí s novým, přísnějším zákonem, který měl od roku 2001 paradoxně zajistit lidem na přechodech větší přednost a bezpečnost. Počet nehod se ale naopak zdvojnásobil a zemřelo při nich čtyřikrát více lidí. Deník Právo cituje zástupce ředitele dopravní policie Vladimíra Stupku, který připouští, že čeští řidiči jsou neukáznění, jezdí bezohledně a agresivně. Vykládá si to i tím, že policisté už nemají pravomoce k okamžitým postihům.
Desetiletí Romové, kteří se vrací z Anglie, musí v Česku začít v první třídě. Jak píše Právo, řada z nich odešla před čtyřmi lety se svými rodiči. Teď se rodina vrátila zpět. Děti neumí číst, psát ani počítat, ačkoliv jejich vrstevníci už louskají násobilku, jako když bičem mrská. Tyto rodiny odjely do ciziny v době, kdy jejich ratolesti ještě nebyly školou povinné. Rodiče sice tvrdí, že děti v Anglii školy navštěvovaly, ale papír na to v ruce nemají. Jak úřady zjistily, spíše než o klasickou školu šlo o lekce angličtiny spojené s poznáváním nového prostředí, které pro emigranty organizovaly různé církevní spolky. Podle učitelů se děti mohou přiblížit svým vrstevníkům pouze v případě, že budou učivo zvládat mnohem rychleji než ostatní, mladší spolužáci.
Zdá se, že by se mohla vyřešit loupež obrazů Josefa Lady v jeho památníku v Hrusicích. Jak píše deník Blesk, pražští policisté zadrželi tři muže, které z loupeže podezírají. Zloději odcizili osm originálních obrazů za více než 2,5 miliónu korun v noci na 10. října. Policisté podle listu údajně zajistili u zadržených pět z osmi ukradených děl. Pachatelé loupeže se do místností expozice vloupali oknem v prvním patře. Ihned se spustilo bezpečnostní zařízení. Policejní hlídka byla na místě do deseti minut, ale po zlodějích už nebylo památky. Zloději vykradli hrusický památník už v roce 1995. Tehdy odcizili 64 děl, jejichž umělecká hodnota byla odhadnuta na tři milióny korun. Nakonec se 48 děl našlo u pachatelů nebo v antikvariátech. Jak dodává Blesk, památník v Hrusicích prezentuje průřez ilustrační tvorbou Josefa Lady. Nechybějí zde známé postavičky bubáků a hastrmanů, kocoura Mikeše, veselých zvířátek a Švejka.