Mezinárodní skupina studentů v Praze simuluje zasedání NATO
Paralelně s oficiálním summitem probíhá jeho studentská simulace. Stočlenná mezinárodní skupina studentů si hraje na ministry zahraničí a zmocněnce pro vojenské otázky při NATO. Je to hra, ale tak docela nezávazná zase není. Už teď chystají oficiální závěrečné prohlášení k aktuálním otázkám. A mnozí z těch, s nimiž kolega Vilém Faltýnek mluvil, se možná do politiky za pár let zapojí naplno.
"Mělo by to právě ukázat akceschopnost studentů představujících zástupce aliance, jak jsou schopni reagovat rychle a situaci vyřešit." Informaci doplnil Petr Zlatohlávek: "Druhá součást toho výsledku by mělo být jakési komuniké, tzn. vyjádřit, jakou roli by aliance měla hrát v budoucnosti, a to ve třech oblastech: jak se dá čelit mezinárodnímu terorismu, jak čelit šíření zbraní hromadného ničení a do třetice rozšiřování NATO."
Kromě simulace tvoří náplň studentského programu setkání s předními politiky. Hovořili se s prezidentem Havlem, s generálním tajemníkem aliance Robertsonem, dikutovali také s prezidenty pěti států, které mají zájem stát se dalšími členy NATO. Další český účastník Tomáš Bouška vysvětluje:
"Dost často ani ti politici přesně nevědí, co nám mají říct, proč nám je sem přivedli. Tady je asi podstatné to, že se s nimi vidíme při jiné příležitosti než je oficiální setkání na vrcholové úrovni a tím cílem je položit otázku, trochu neformálně si popovídat a seznámit ty lidi ze zákulisím politiky."
Zlatohlávek dodává, že "právě to, že jste schopni toho člověka vidět, potřást si s ním rukou, prohodit pár slov, to myslím otvírá oči a máte potom mnohem snazší přístup k tomu člověku, ať už se to odehrává v jakékoliv úrovni politických jednání."
Ruský účastník Sergej Utkin je přesvědčen, že osobní kontakty mladých lidí se zájmem o stejnou problematiku jsou nejlepší přípravou na budoucí politickou práci:
"Jsem přesvědčen, že na naší úrovni se dají všechny problémy vyřešit a nepamatuji si případ, kdy by nějaký konflikt přerostl v osobní konfrontaci."
Benoit Verbreuk tlumočí záměr belgických studentů: "Naše belgická delegace přijela do Prahy s myšlenkou, že je nutné definovat mezinárodní terorismus a zároveň neupadnout do klasické léčky, kdy pokus řešit terorismus by znamenal narušení suverenity jiných států."
V ázerbájdžánské delegaci působí Elnaz Tagijeva, stipendistka české vlády. Rozhodla se reprezentovat na pražském summitu zájmy své země.
"Nejvíc mě zajímá budoucnoust Ázerbajdžánu v NATO a rozšíření Evropské unie. Protože Azerbajdžán geograficky patří k Evropě. Obyvatelstvo si myslí, že patříme k Asii, ale geograficky to tak není. A v budoucnu se do Unie možná dostaneme."
Své politické ambice v příštích letech nevylučuje. Se studenty se ostatně jako s adepty na vysokou politiku počítá. Potvrdila mi to česká delegátka:
"I sami ti politici často zdůrazňují, že jako studenti jsme ta budoucí generace, která bude hrát nějakou roli, ať z jakékoliv strany, a že je i pro ně dobré nás nějak informovat."
Studentské fórum organizuje Asociace atlantické smlouvy se sídlem v Paříži. Jde o občanskou organizaci, jejímž cílem je rozšiřování povědomí o atlantických otázkách.