Čeští tanečníci získali v mezinárodní soutěži třetí cenu
V mezinárodní choreografické soutěži, nazvané Cena Jarmily Jeřábkové, která v minulých dnech vyvrcholila v Praze, zvítězil maďarský autor a tanečník Ferenc Fehér, druhé místo porota udělila trojici slovinských tanečnic Mojcy Majcenové, Anky Renerové a Alexandry Vučkovičové. Až třetí cenu tentokrát dostali Češi, nikoli ještě tanečníci, ale zatím studenti alternativní větve Divadelní akademie múzických umění Tomáš Měcháček, Tomáš Jeřábek a Tomáš Bořil, vystupující pod jménem Matapa.
Soutěže se zúčastnilo 16 autorů, mj. ze Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Pravda je, že loni se našim dařilo lépe: První cenu spojenou s odměnou 50.000 korun, které slouží vítězi k nastudování nové choreografie pro následující ročník, si odnesli Marta Trpišovská a Jaroslav Viňarský. O tom, čím vlastně mezinárodní taneční soutěž je, mi řekla ředitelka letos už desetileté pražské Konzervatoře Duncan Centrum Eva Blažíčková, která Cenu Jarmily Jeřábkové v roce 1999 iniciovala...
"...příležitostí pro mladé začínající choreografy, pohybující se v oblasti současného tance a tanečního divadla, aby svým způsobem změřili své síly, ale především, aby se sešli a viděli výsledky své práce, mohli prodebatovat své názory na tvorbu a konzultovat je s odbornou mezinárodní porotou. Máme zájem pro ně vytvořit, a doufám, že se nám to podaří, takové neprestižní prostředí s možností profesně se pohybovat, protože pořád je to obor na okraji zájmu, který sice na jednu stranu proniká do všech ostatních oblastí umění, ale na druhou stranu jako specifikum je stále něčím novým, s čím se ještě moc nepočítá. Soutěží chceme poukázat na to, že jsou tady umělecké osobnosti, o které je potřeba pečovat."
Jak dále Eva Blažíčková uvedla, soutěž zahrnuje volnou choreografii a práci na hudbu určitého českého hudebního skladatele druhé poloviny 20. století. Pro letošní rok to bylo dílo Otmara Máchy. Jedním z mála autorů, jimž se podařilo navázat dialog s obtížnou skladbou, byl zmíněný vítěz soutěže Maďar Ferenc Fehér. Skupina Matapa studentů pražské DAMU zaujala porotu rozšířeným non-dance stylem, přesahem tance do divadelního žánru.
A ještě abychom nezapomněli na samotnou osobnost představitelky výrazového tance, po níž je soutěž pojmenována, Eva Blažíčková, ředitelka pražského Duncan centra to závěrem napraví...
"Jarmila Jeřábková byla choreografka, velká, nedoceněná pedagožka v oboru, úžasná tanečnice, jedna z těch velmi odvážných osobností, která přečkala nepřízeň doby po druhé světové válce až vlastně do dnů, kdy se věci změnily, a kdy tento obor může kvést a může připravovat své profesionály, protože předtím nebyla možnost vzdělávat v tomto oboru profesionály. Ona se bohužel té chvíle nedočkala, tak je to vlastně soutěž k její poctě."