Vánoční svátky provázely ve staré Praze zimní radovánky
Vánoční svátky máme za sebou a mnozí teď s hrůzou vstupují na váhu a sledují jak ručička poskočila o nějaké to kilo dopředu. A někteří si říkají, že je třeba opustit příjemně vytopené byty, televizní pohádky a vydat se za sportem. Pražané si letos mohou dokonce zasportovat přímo v centru města. Bylo tu totiž otevřeno vánoční kluziště. Ale v Praze se sportovalo již v minulých staletích.
"Vltava tehdy pravidelně v zimě zamrzala a bruslilo se ale na různých dvorcích, v zahradách, bruslilo se v parcích, kde to jenom bylo trochu možné, nějaké jezírko tam bylo. Mládež, zejména studenti, se toho velmi aktivně zúčastňovala a na těch obrázcích vidíme i usedlé měšťany, Mimochodem ať do 80. let se ty brusle připevňovaly jenom řemínky k botám, teprve potom byla velká vymoženost připevnění brusle na botu pomocí kličky, pomocí toho závitu."
Až koncem 19. století se brusle připevňovala na botu šroubkem a tehdy se také začal hrát lední hokej. Kluziště byla tehdy ozdobena stuhami, smrkovými větvičkami a červenobílými prapory. Bruslaři se osvěžovali nejen sportem ale také párky, preclíky, pivem a horkými nápoji. Pražané si v zimě užili i sáňkování. A to doslova na čem se dalo, zejména pak na primitivních dřevěných saních.
"Ale zajímavé bylo i vození na saních na ledě. Ne všichni lidé bruslili a třeba se nechali vozit na takových velkých sáních na zamrzlé vodě."
A víte, že se v Praze dokonce lyžovalo. První lyže dorazily do Prahy roku 1887.
"Zasloužil se o to známý sportovec Josef Resler Ořovský, který si nechal dovézt dva páry lyží z Norska. Okamžitě je vyzkoušeli na dvoře, bydlel blízko Václavského náměstí v Jindřišské ulici a hned druhý den na Letné a tam vlastně začíná tradice lyží v Praze."
Jak dodal Zdeněk Míka, v Praze brzy vznikaly lyžařské spolky, které se vydávaly vyzkouše své umění do blízkých Krkonoš.