Zprávy Radia Praha

Předseda ČSSD Vladimír Špidla se neobává rozkolu ve straně kvůli volbě prezidenta

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla se neobává rozkolu ve straně kvůli volbě prezidenta republiky. Část sociálních demokratů stojí o zvolení Špidlova předchůdce Miloše Zemana. Premiér si to ale nepřeje. Zeman podle něj symbolizuje uzavřenou politickou etapu. Jak Špidla uvedl v pořadu České televize, nemyslí si, že by v případě zvolení Zemana mezi nimi byly větší problémy než například mezi Václavem Klausem a Václavem Havlem. Mezi dosavadním prezidentem Havlem a bývalým premiérem a předsedou ODS Klausem panují velmi chladné vztahy kvůli názorovým rozdílům.

Nyní je kandidátem nejsilnější vládní strany bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, neboť Zeman se první volby odmítl zúčastnit. Bureš nezíská zřejmě hlasy všech sociálních demokratů, jak připustil i Špidla. Pokud by Havlův nástupce nevzešel z lednové tříkolové volby, musely by se konat volby nové. V nich by už kandidátem ČSSD mohl být Zeman.

Exploze zásobníku s chemikáliemi způsobila škodu za 100 miliónů

Čtvrteční exploze havarijního zásobníku odpadních chemikálií v areálu společnosti BorsodChem MCHZ v Ostravě-Mariánských Horách způsobila škodu za zhruba 100 miliónů korun. V zásobníku bylo 15 až 20 metrů krychlových kyseliny sírové a nitrobenzenu. Látka byla přečerpána, menší množství ale vyteklo na zmrzlou půdu v areálu. "Situace je pod kontrolou," řekl operační důstojník ostravské policie. Příčina exploze není zatím známa. V areálu firmy havarovala jedna z linek výrobny nitrobenzenu, který slouží mimo jiné k výrobě anilinu a také jako rozpouštědlo. Následná exploze uvnitř havarijního zásobníku poškodila výrobní zařízení. "Nitrobenzen díky mrazu zmrzl, protože má bod tuhnutí už v pěti stupních Celsia, a do půdy ani vody se přes sníh a mráz nedostalo prakticky nic," uvedl šéf České inspekce životního prostředí v Ostravě Kamil Drabina.

Justice letos opět postoupila v reformě, stále má však dluhy

Česká justice letos opět postoupila v reformním úsilí, má však stále nepřehlédnutelné dluhy. Začala platit novela trestního řádu, která zjednodušuje a zrychluje trestní řízení. V jejím důsledku již české věznice nejsou přeplněné. Proti konci roku 2001 totiž ubylo přes 3000 vězňů. Počet lidí za mřížemi se teď pohybuje kolem 16.500. Stále však chybí například návrh zákona o úpadku. Letošní hodnotící zpráva Evropské komise v pasáži o justici vytýká Česku hlavně přílišnou délku soudních řízení a malou transparentnost obchodního rejstříku.

Signatáři petice požadují veřejné projednávání Hučínovy kauzy

Čechoaustralan Jiří Vaněk zorganizoval petici, ve které požaduje veřejné soudní projednávání kauzy disidenta a bývalého důstojníka Bezpečnostní a informační služby /BIS/ Vladimíra Hučína. Nelíbí se mu, že soud rozhoduje o vině Hučína, který je stíhán za sedm trestných činů, za zavřenými dveřmi. Vaněk řekl, že právo na veřejné soudní projednávání garantuje obžalovaným česká Ústava a mezinárodní úmluvy, které se Česká republika zavázala dodržovat. Přerovský okresní soud projednává Hučínův případ bez účasti veřejnosti, protože se obává vyzrazení utajovaných skutečností. Hučínovi obhájci však soudí, že některá obvinění nemají s tajnými informacemi nic společného. Jiří Vaněk dodal, že Hučín navíc není vázán žádným služebním tajemstvím a BIS jej zbavila mlčenlivosti. "Žádáme vás proto, abyste se zasadili o dodržovaní lidských práv v ČR, která již stojí na prahu EU, a nemůže a nesmí soudit lidi za zavřenými dveřmi bez přítomnosti veřejnosti a novinářů. Takové jednání je po právní stránce v EU nepřijatelné a nám, kteří si vážíme demokracie, bolestivě připomíná léta komunistické totality a teroru," stojí v petici zaslané prezidentovi, ministrovi spravedlnosti, předsedovi Ústavního soudu a poslancům a senátorům.

Hučín je obžalován z podvodu, nedovoleného ozbrojování, zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, neuposlechnutí rozkazu, ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Hučín obvinění popírá. Tvrdí, že se stal nepohodlným, když odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání do vysokých státních funkcí a bezpečnostních složek.

Náměstek Jindrák: Slovensko je pro ČR nejbližším spojencem

Deset let po rozpadu Československa je nyní Slovensko pro Českou republiku nejbližším spojencem, míní náměstek českého ministra zahraničí Rudolf Jindrák. Podle něj přitom při zániku společné federace byla otázka vývoje vzájemných vztahů velkou neznámou. Vysokou úroveň vzájemného sousedství potvrzují podle Jindráka i praktické věci, jako je uvolněnější režim překračování státních hranic či větší možnost studia a práce. Slováci přitom mají o Českou republiku větší zájem než tomu je naopak. Zatímco v ČR žije podle neoficiálních odhadů 300.000 až 400.000 Slováků, Čechů na Slovensku je podstatně méně, odhadem 40.000, řekl Peter Lipták z Obce Slováků v ČR. Slováky, nejen umělce a studenty, láká české prostředí i s ohledem na větší rozlohu a dvojnásobný počet obyvatel, což znamená více možností, míní Lipták. Důležitá je podle něj i blízkost jazyků.

Pověst obou států podle Jindráka rozdělení zpočátku poškodilo, i když bylo velice rychlé a hladké a zahraničí nezávislost obou států okamžitě uznalo. Rozhodně však prospělo obyčejným mezilidským vztahům. Česká a Slovenská republika jsou po deseti letech samostatné existence dva suverénní státy, které jdou sice vlastní cestou, ale jejich cíle se ukazují být podobné: Slovensko bylo stejně jako před několika lety Česko pozváno do NATO, obě země se v roce 2004 mohou stát členskými státy EU, čímž se společné hranice stanou opět historií. Zahraniční představitelé si již zvykli, že Československo zaniklo a vnímají obě republiky jako demokratické země, které se úspěšně zařazují do evropských i světových struktur. I tak se dnes ovšem čeští občané při cestách do ciziny stále někdy setkávají s tím, že je jejich země nazývána jako "Czechoslovakia".

Jakubiskově deset let staré komedii česká mládež nerozumí

Když slovenský režisér Juraj Jakubisko před obnovenou premiérou komedie nazvané "Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný" pouštěl svůj nově sestříhaný snímek středoškolské mládeži, zaslechl mezi publikem pochyby o tom, zda by Slováci zpívali českou hymnu. A přitom to tehdy bylo samozřejmé. Producentku Deanu Jakubiskovou nejvíc překvapilo, že po deseti letech od rozdělení federace česká mládež slovenštině nerozumí. Tento snímek, kde hraje po boku Dagmar Veškrnové - Havlové a Juraje Kukury, se po Novém roce objeví i v běžné síti kin, kam, jak producentka doufá, přiláká i střední generaci. Film totiž léty podle Jakubiskové dozrál, stal se skutečnou komedií a nabyl na aktuálnosti. I v zahraničí prý na festivalech bavil lidi tím, s jakou naivitou se tu po listopadové revoluci budoval kapitalismus.

Raut po obnovené premiéře pojala Deana Jakubisková jako retro a hosty pozvala do doby po rozdělení Československa v lednu 1993. Sály pražského hotelu Jalta dělila symbolická hraniční čára. Přítomní si mohli vybrat, ve které části "republiky" budou a podle toho mlsali české či slovenské speciality. Na rozdíl od Miroslava Žbirky, který v Praze žije už 14 let a přesto letos získal titul slovenského Zlatého slavíka, přesídlil Jakubisko do Čech "až" v roce 1993. I přesto se loni stal na základě slovenské ankety nejlepším režisérem XX. století.

Povodně poznamenaly kulturu i na další léta

Letošní povodně, které ovlivnily všechny oblasti života lidí v České republice, měly katastrofální vliv i na kulturu. Mnohé památky, muzea a další instituce byly na dlouhou dobu vyřazeny z provozu, některé jsou uzavřeny dosud. V mrazírnách leží stovky tisíc dokumentů včetně unikátních archiválií. Jejich záchrana by mohla trvat desítky či stovky let. Škody na památkách byly vyčísleny na téměř 2,7 miliardy korun. Povodeň zasáhla 20 muzeí a galerií. Na jejich obnovu a na rekonstrukci památek chce ministr kultury Pavel Dostál věnovat peníze především. Za svůj největší úspěch považuje Českou kulturní sezónu ve Francii. V Česku se však přehlídka setkala s četnou kritikou, zejména poté, co Národní galerie odmítla do Francie zapůjčit Kramářovu sbírku. Dostál ani letos neprosadil pro resort slibované jedno procento z rozpočtu. Po přijetí nižšího rozpočtového schodku zbylo na kulturu v příštím roce 0,65 procenta z celkové částky, což bude nejmenší podíl od roku 1998.

Akademie věd se za deset let stala moderní evropskou institucí

Akademie věd České republiky prošla za deset let své existence mnoha zásadními změnami. Nyní funguje jako seskupení ústavů, které jsou pravidelně hodnoceny a na základě hodnocení získávají prostředky, řekla ČTK předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová. Teď je nutné integrovat českou vědu do evropského výzkumu. Všechny ústavy podle Illnerové prošly od roku 1989 velmi přísným hodnocením celkové kvality výzkumu, 22 ústavů bylo rozpuštěno. Počet zaměstnanců se postupně zmenšil o více než polovinu, z 13.500 v roce 1989 na 6300 v roce 1997, kdy byl dokončen transformační projekt Akademie věd. Občasným terčem kritiky je rozdělení akademického a vysokoškolského vědeckého výzkumu, objevuje se i názor, že by Akademie věd měla být úplně zrušena. Podle Illnerové by to však znamenalo rozprášit leckde velmi dobré vědecké týmy.

Akademie věd i česká věda vůbec se musí neustále vyrovnávat s nedostatkem prostředků. Zatímco země Evropské unie dávají na vědu a výzkum v průměru 0,9 procenta hrubého domácího produktu /HDP/, v Česku to bylo v posledním roce pouze 0,54 procenta. Pro příští rok rozpočet počítá pouze s částkou 13,5 miliardy korun, což je 0,57 procenta HDP. Illnerová ale zdůrazňuje, že do budoucna je třeba nastartovat financování vědy také z privátních prostředků, aby nemusel být veškerý výzkum financován pouze ze státního rozpočtu.

Zemřel šéf pražských policistů Radislav Charvát

Ředitel pražské policejní správy Radislav Charvát zemřel. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Eva Brožová. Jeho rodina si podle ní nepřeje zveřejnění žádných podrobností. Charvát se narodil v březnu 1951. V čele pražské policie jako její ředitel stál od července 1998. U policie pracoval od roku 1970, tedy od svých 19 let. V září 2000 velel bezpečnostním opatřením k zabezpečení pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Za to, jak tuto roli zvládl, byl ministrem vnitra Stanislavem Grossem oceněn jako nejschopnější policejní velitel roku 2000. Letos v listopadu 2002 byl rovněž velitelem bezpečnostních opatření v souvislosti se zasedáním Severoatlantické aliance v Praze.

Náledí přineslo pracovníkům záchranné služby nebývalý nápor práce

Páteční náledí v pražských ulicích přineslo pracovníkům záchranné služby nebývalý nápor práce. Sanitky přepravily za celý den do nemocnic 391 lidí, tedy o zhruba o 100 procent více než obvykle. Lékaři záchranné služby na místě ošetřili dalších 78 pacientů, tedy o 40 procent více než jindy. Osádky sanitek přijížděly zejména ke zlomeninám, pohmožděninám a dalším úrazům po pádu na zledovatělých chodnících. Na začátku ledové kalamity působily záchranářům problémy zledovatělé komunikace. V nesjízdných oblastech se zdravotníci dostávali k pacientům a transportovali je na nosítkách i stovky metrů pěšky.

Povánoční výprodej zlevněného zboží již začal

Již první pracovní den po Vánocích začali obchodníci s oděvy vyprodávat své zboží, některé se slevou až 70 procent. Od ledna připravují snížení cen zboží také ostatní. Slevy se týkají sezónního oblečení, ale levnější bude po Silvestru také vybraná elektronika i nábytek. Uvedly to Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Ceny elektroniky jsou však kvůli velké konkurenci tak nízko, že nelze očekávat žádné masívní výprodeje. O 20 až 50 procent půjdou ceny dolů také u švédského prodejce nábytku Ikea. Ten plánuje zlevnění čtvrtiny svého sortimentu, píše MfD. Sortiment, kterého se slevy budou týkat, již poté nebude na trhu, popřípadě bude designově či barevně modifikován.

Padělané zboží budou zřejmě moci dostávat potřební

Padělané oblečení a další zboží, které zabaví celníci a pracovníci České obchodní inspekce (ČOI), se zřejmě již nebude muset ničit, ale bude ho možné využít jako humanitární pomoc. Ministerstva financí a průmyslu a obchodu totiž připravují návrh zákona, který by to měl umožnit, píše deník Právo. "Naší snahou je formou novely zákona najít cestu, jak zboží po odstranění ochranné známky, pokud je to technicky možné, dále využít - třeba na charitu," řekl listu mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.

Podle současných zákonů a mezinárodních úmluv musí být všechno padělané zboží zničeno. Končí proto nejčastěji ve spalovnách a drtičkách. Likvidaci však hradí stát a pokud by se zboží po odstranění ochranných známek dále využilo, ušetřily by se tak i další peníze. Pomohlo by navíc v různých dětských domovech, uprchlických táborech a dalších sociálních zařízeních. Problémem podle odborníků ale zůstává to, jak zajistit, aby se nemohlo se zabaveným zbožím dále obchodovat. Otázkou také je, zda nebudou vrácením zboží bez ochranné známky do oběhu a tedy snížením poptávky nakonec poškozeni legální výrobci. Jen od počátku prosince byly zabaveny padělky asi za 250 miliónů korun.

Vítkovická nemocnice zajišťuje pro své pacienty hlídání dětí

Vítkovická nemocnice Blahoslavené Marie Antoníny zajišťuje pro své pacienty hlídání dětí ve věku od dvou do šesti let. Pobyt ve školce je bezplatný. Vítkovická nemocnice je jedním z mála zařízení svého druhu v České republice, které tuto službu poskytuje. Nemocnici navštíví denně až 2100 lidí, z toho třetina přichází v doprovodu malých dětí.

Město Děčín opět zaplatilo dětem vánoční jízdy na koních

Na 300 dětí již využilo nabídku Jezdeckého klubu RGM v Děčíně-Libverdě a přišlo si od Štědrého dne zadarmo zajezdit na koních. Předseda klubu Přemysl Vonka řekl, že Vánoce na koních se letos konají již pošesté a zaplatila je tradičně děčínská radnice. Vánoční ježdění na koních má již své stále příznivce, kteří do děčínské jízdárny chodí každoročně.

Skauti odletěli se zpožděním na jamboree do Thajska

S osmihodinovým zpožděním odletěla do Thajska výprava českých skautů na jamboree. Cestu jim zkomplikovala ledová kalamita, která dočasně zastavila provoz na ruzyňském letišti v Praze. Více než 60 českých skautů čeká náročný program - po celodenním čekání na odlet a mnohahodinové cestě si hned po příletu musejí postavit tábor - podsadové stany, kuchyň, stožár, vstupní bránu i sklípek. V pořadí již dvacáté jamboree slavnostně zahajuje thajský korunní princ Macha Vadžiralongčorn.

Češi chtějí na setkání, kterého se zúčastní na 30.000 mladých lidí z celého světa, co nejlépe představit svou zemi i český skauting. Pro ostatní připravili ukázku staročeských Vánoc i Velikonoc, paličkování krajek, předvedou lasování, práskání bičem, rozdělávání ohně třením dřev, národní hudbu i tanec. Komu vyhladoví, tomu nabídnou vlastnoručně připravené bramboráky, ovocné knedlíky, křížaly, vánoční perníčky nebo palačinky. Kromě českého zlepšováku - podsadových stanů - ukáží světu i jinou skautskou specialitu - krabičku poslední záchrany čili kápézetku. Jamboree, které je pro skauty stejným svátkem jako pro sportovce olympiáda, se koná v thajské provincii Chonburi, přímo na přímořské pláži. Jamboree - indiánské slovo vyjadřující slavnost a hry většího počtu spřízněných lidí - potrvá do 8. ledna.

Zlínský a Olomoucký kraj se v březnu představí v Bruselu

Zlínský kraj se chystá na jaře představit společně s Olomouckým krajem v Bruselu. Zástupci krajů chtějí ukázat, jaké možnosti region nabízí v oblasti cestovního ruchu i podnikání. Nebudou chybět ukázky a ochutnávky specialit zlínského regionu, který je znám mimo jiné díky folklóru a obuvnickému magnátovi Tomáši Baťovi.

Lednový koncert v Lucerně podpoří obnovu českého království

Pod názvem "Za monarchii" se 7. ledna uskuteční v pražské Lucerně koncert na podporu myšlenek obnovy českého království. Návštěvníci se mohou těšit i na autogramiádu s autory knihy Kádrový dotazník, což jsou rozhovory s 16 českými undergroundovými básníky. Čeští monarchisté chtějí, aby v čele státu znovu stanul král, tedy člověk, který je ke svému úřadu vychováván od mládí a který podle nich může nejlépe zastupovat zemi a zachovat důstojnost jejich obyvatel. Současné diskuse politiků o nástupci prezidenta Václava Havla je v jejich přesvědčení jen utvrzují.

K monarchistům se hlásí řada osobností českého kulturního a veřejného života. Názor, že panovník bude zárukou toho, že se česká společnost nepodvolí diktátu ekonomických sil, nýbrž že bude ctít i nadčasové hodnoty, hájí například spisovatelé Ludvík Vaculík a Jáchym Topol, herec Jiří Lábus, malíř Adolf Born, nebo herec a architekt David Vávra. Před třemi lety podepsal petici podporující obnovu království třeba i evangelický duchovní Svatopluk Karásek, nyní poslanec zvolený za Koalici. Signatáře výzvy tehdy pozvala do Lucerny na společné setkání prezidentova švagrová Dagmar Havlová.

V České republice působí několik monarchistických hnutí, z nichž nejznámější je hnutí Koruna česká. Český trůn je od roku 1835 prázdný - naposledy si svatováclavskou korunu na hlavu nasadil Ferdinand V.. Král, který si pro svou nevyrovnanou povahu vysloužil přezdívku Dobrotivý, ovšem jejich vzorem není. Vzhlížejí k jinému mocnáři, Františku Josefu I., který stál v čele monarchie téměř 70 let.

V blízkosti příbramské Svaté Hory vznikne dřevěná rozhledna

Dřevěná rozhledna vznikne na jaře u Svaté Hory v Příbrami. Její stavbu už několik let prosazuje Nadační fond pro Svatohorské schody a zvelebení okolí. Předseda jeho dozorčí rady Jaroslav Štefan řekl, že rozhledna by měla v blízkosti poutního místa stát asi tři roky. Pokud ji obyvatelé i návštěvníci Svaté Hory přijmou, nahradí ji trvalejší rozhledna. První záměr vybudovat na Svaté Hoře rozhlednu překazila druhá světová válka. Studie původní stavby, která měla vzniknout na stejném místě jako nyní, se částečně dochovala. Rozhledna má ale i své odpůrce. Například zástupci příbramského sdružení Nesehnutí si nechali psychotronikem vypracovat průzkum staveniště rozhledny. Podle něj bude mít stavba špatný vliv na okolí a povede k úbytku poutníků.

Zámek Sychrov se pro návštěvníky otevře i na Silvestra a Nový rok

Státní zámek Sychrov na Liberecku přivítá návštěvníky i na Silvestra a na Nový rok. Už druhým rokem je totiž pro veřejnost otevřen celoročně, jediným zavíracím dnem byl 24. prosinec. Podle ředitele Miloše Kadlece se zámku díky mimosezónním návštěvníkům daří do rozpočtu získat kolem 600.000 korun ze vstupného. Zámek Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v České republice. V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Zdejší sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu založil kníže Kamil Rohan. Historie zámku je spjata i s pobyty génia české hudby Antonína Dvořáka.

Zámek připravuje pro návštěvníky i projížďky kočárem po parku, sokolnické ukázky v dobových kostýmech, ukázky tradičních českých řemesel, koncerty a hudební festival Dvořákův Turnov a Sychrov. Pro skupiny turistů správa zámku připravuje také programy Večer na zámku a Středověká hostina.

Horská střediska jsou plná, ale sněhu je málo

Lyžařská střediska Jizerských hor a západních Krkonoš v sobotu doslova praskala ve švech. Většina penzionů a hotelů je před Silvestrem obsazena, ojediněle zbývají volná místa, když někdo na poslední chvíli pobyt odřekne. "Největším problémem je ale nedostatek sněhu," řekl Rostislav Jozífek z informačního centra v Bedřichově. V provozu jsou jen uměle zasněžené svahy, na které se sjíždějí lyžaři z širokého okolí. Musejí pak počítat i s více než dvacetiminutovým čekáním u vleků.

Pouze sjezdovky s umělým sněhem jsou v provozu také v západočeské části Šumavy v zimním středisku Železná Ruda. V lyžařském areálu Špičák sportovci už od začátku prosince trvale využívají sjezdovku Lubský svah, kde je vrstva 40 až 50 centimetrů technického sněhu. Na Špičáku jsou nyní také desítky německých lyžařů, kterým před týdnem na druhé straně hranice uzavřeli kvůli evropskému poháru Velký Javor.

V západočeské části Krušných Hor - na sjezdovkách Boží Dar, Klínovec, Pernink a Bublava - je normální provoz a sněhu je zatím dostatek. "Problémem je, že sníh je přemrzlý a lidé musejí být opatrní. Na sjezdovkách ho drtíme rolbami, ale mimo ně je to nebezpečné," řekl náčelník Horské služby v Božím Daru Rudolf Chlad.

Česká hokejová dvacítka vstoupila do Mistrovství světa výhrou nad Německem 3:0

Česká hokejová dvacítka vstoupila do mistrovství světa v kanadském Halifaxu vítězstvím nad Německem 3:0. O branky se postarali Tomáš Fleischman, Petr Punčochář a Jiří Hudler, který si navíc připsal i asistenci. Gólman Martin Falter pochytal všech patnáct střel soupeře a připsal si čisté konto. Český tým měl od začátku navrch, ale dlouho se mu nedařilo překonat německého brankáře Patzolda.

Janda a Matura postoupili do prvního závodu Turné v Oberstdorfu

Čeští skokani na lyžích nebudou chybět v úvodním závodu Turné čtyř můstků v Obersdorfu. Sobotní kvalifikací úspěšně prošli Jakub Janda a Jan Matura, kteří obsadili 42. a 44. místo. Janda se utká v prvním kole nedělního závodu s Norem Henningem Stensrudem a Matura svede souboj s Japoncem Hideharu Mijahirou. Úvodní závod prestižního seriálu však stále ohrožuje nepřízeň počasí. Teplá vlna připravila pořadatele o pět centimetrů sněhu, jehož navezení stálo 20.000 eur. Nečekané potíže způsobuje také speciální chladicí systém přímo na věži. Zařízení za 110.000 eur udržuje pod bodem mrazu stopu, v níž však během deště stála voda na ledovém podkladu. Skokani vinou toho ztrácejí kontrolu nad lyžemi a bývalý vítěz Turné Janne Ahonnen z Finska málem spadl na odrazovém stole.

Tomeček ve Francii kuje plány na Dakar

Zatímco většina českých účastníků slavné Rallye Dakar se vydává do dějiště startu v Marseille až o víkendu, tatra Tomáše Tomečka je ve Francii už od pátku. Po více než půldenním přesunu z Olomouce do Paříže se česká část posádky setkala s brazilským navigátorem Andrém Azevedem a dalšími členy týmu, který vedle kamiónu bude mít v pouštním dobrodružství zastoupení i v kategoriích automobilů a motocyklů. Strategie českého pilota je stejná jako v minulých letech; dokončit soutěž ve zdraví a pokud možno na stupních vítězů.

Počasí

Náledí, které přidělávalo starosti silničářům a způsobilo řadu dopravních nehod, se dalo na pozvolný ústup. Většina silnic byla sjízdná. Ve vyšších polohách pak na řidiče často čekala uježděná vrstva sněhu. V některých oblastech ale silničáři přesto vybízejí řidiče ke zvýšené opatrnosti. Bude oblačno až zataženo, místy déšť, ojediněle i namrzající. Noční teploty kolem nuly nebo slabě nad nulou. Přes den 2 až 6 stupňů Celsia.