Přehled tisku

Deníky na prvních stánkách informují o podpisu prezidenta Václava Havla a ostatních nejvyšších představitelů osmi evropských zemí pod dopisem, který Evropu vyzývá k podpoře úsilí USA pro odzbrojení Iráku. Lidové noviny uvádějí, že prezident Václav Havel podepsal výzvu až poslední. Proto se například v polském deníku Gazeta Wyborcza jeho jméno pod článkem neobjevilo. Až do poslední chvíle nebylo jasné, zda se vůbec některý český ústavní činitel k iniciativě připojí. Prezident byl na tříhodinovém představení v Bratislavě, během něhož článek prostudoval a podepsal.

Deníky na prvních stánkách informují o podpisu prezidenta Václava Havla a ostatních nejvyšších představitelů osmi evropských zemí pod dopisem, který Evropu vyzývá k podpoře úsilí USA pro odzbrojení Iráku. Lidové noviny uvádějí, že prezident Václav Havel podepsal výzvu až poslední. Proto se například v polském deníku Gazeta Wyborcza jeho jméno pod článkem neobjevilo. Až do poslední chvíle nebylo jasné, zda se vůbec některý český ústavní činitel k iniciativě připojí. Prezident byl na tříhodinovém představení v Bratislavě, během něhož článek prostudoval a podepsal. Ostatní státníci měli více času. Podle neoficiálních informací se například Maďarům podařilo prosadit v textu některé změny. Češi takový prostor neměli. Vše nejspíš zkomplikovalo rozhodnutí premiéra Vladimíra Špidly nepřipojit se ke svým zahraničním kolegům. Špidla potvrdil, že byl k podpisu přizván, nepovažoval ovšem za nutné stvrdit ho svým jménem.


Světově unikátní a velmi účinný prostředek proti smrtícím nervově paralytickým látkám vznikl v laboratořích Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové. Jak píše Mladá fronta Dnes, nese jméno Transant a na počátku jeho vývoje stál hradecký vědec Josef Vachek. Ojedinělost českého přípravku je zejména ve způsobu jeho aplikace. Působí přes povrch pokožky pomocí speciální náplasti. Například civilista, jemuž hrozí, že bude vystaven účinkům nervových bojových látek, si náplast jednoduše přilepí na předloktí. Výhodou transantu jsou podle vědců i minimální vedlejší účinky. Látku čekají ještě klinické a vojskové zkoušky, ale už teď lze říct, že ve spojení s tabletovým přípravkem Panpal bude mnohem účinnější než dosud známé preventivní preparáty.


Pokud by měl být rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm společným kandidátem vládní koalice - sociálních demokratů, lidovců a unionistů, pak by se o prezidentské křeslo v příští volbě hlavy státy patrně ucházel. Kvůli kandidatuře ho podle něj už oslovili někteří poslanci a senátoři. "Přemýšlel jsem o té nabídce a za splnění některých podmínek bych o tom uvažoval," citují rektora Hospodářské noviny. Wilhelm do užšího výběru zřejmě pokročil spolu s bývalým ministrem školství Janem Sokolem a senátorem Josefem Jařabem. Mluví se však i o někdejší předsedkyni České národní rady Dagmar Burešové a dalších osobnostech, stojících většinou mimo politické strany. Vládní politici odmítají počet a jména možných uchazečů o nejvyšší funkci ve státě zveřejnit do chvíle, než pro ně vyjednají dostatečnou podporu. Obávají se, že mediální tlak jejich dohodu zhatí.


Petr Mach, bývalý prezident pražské Sparty a člověk zaslouženě spojovaný s jistým agresivním stylem podnikání první poloviny 90. let, sedí již dva roky ve výkonu trestu. Jak píše Mladá fronta Dnes v důkazně dosti problematickém procesu byl nakonec odsouzen za nepřihlášení jednoho dovezeného BMW k proclení. Za tři týdny má mít nový soud - za urážku justice. Dovolil si totiž kritizovat soud a celé připravné řízení za to, že prý bylo politicky manipulováno. Každý, komu je svoboda slova a projevu v této zemi drahá, by se měl ostře ohradit. Tady nejde o to, jestli je nám Mach sympatický. Zákaz urážet soud má svůj smysl během řízení uvnitř soudní místnosti, aby nebyl průběh procesu narušovýn zběsilými výkřiky, ale jinak? Jak uvádí autor glosy, pak chce trest taky, protože si o tomto řízení veřejně myslí totéž, co Mach o tom minulém.


Sociální demokraté se vrací k návrhu milionářské daně a chtějí ho zapracovat do připravované reformy veřejných financí. Ministr financí Bohuslav Sobotka není podle Mladé fronty Dnes zásadně proti. Sazba pátého pásma daně pro lidi s nejvyššími příjmy by podle něj mohla činit asi 37 procent. Výše ročního příjmu, na který by byla nová sazba daně uvalena, je v ČSSD předmětem diskusí. Pro koaliční partnery ČSSD je však tento krok naprosto nepřijatelný. "Je to populistický krok, který má zastřít nechuť ke škrtům ze zneužívaných sociálních výdajích," uvedl například lidovec Miroslav Kalousek. Část sociálních demokratů volá i po celoplošném zvýšení daně z příjmů, ministr financí však nárůst odmítá. Za škodlivé považuje také tlaky na růst sazby sociálního zabezpečení. Je to nebezpečný krok, který prodraží cenu práce a zvýší nezaměstnanost. Jako příliš drastický vidí i požadavek odborů na trojnásobné zvýšení majetkových daní. Reforma by měla získat konečnou podobu v březnu.


Český ocelářský průmysl opustí v nadcházejících čtyřech letech přes pět tisíc zaměstnanců, píší Hospodářské noviny. Jejich počet tak klesne do konce roku 2006 pod 24 tisíc, k čemuž se Česká republika zavázala v Bruselu. Na základě programu může ČR ještě čtyři roky využívat veřejné finanční zdroje pro transformaci tuzemského hutnictví. Snižování pracovních míst souvisí s další podmínkou projektu, a to s růstem produktivity práce, která v současné době dosahuje pouze dvou třetin evropské úrovně. Zastavit a fyzicky úplně zlikvidovat by se měly hutnické provozy s celkovou roční produkcí 590 tisíc tun. Takový útlum kapacit bude problém, připustil náměstek ministra průmyslu a obchodu František Kubelka. Tuto podmínku Bruselu kritizují především odboráři, protože za ní vidí další úbytek pracovních míst.


Komentátoři se věnují rovněž především rozhodnutí České národní banky, která ve čtvrtek překvapivě snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. To znamená, že centrální banka v nejbližší budoucnosti neočekává žádné citelné zvyšování cen, uvádějí Hospodářské noviny. To je pro mnoho domácností možná ještě důležitější zpráva, než zlevnění úvěrů, které by tento krok mělo následovat. Chválit ČNB budou zřejmě i exportéři, protože koruna okamžitě oslabila vůči euru o více než třicet haléřů. Guvernér centrální banky však upozornil, že nejde o žádný dárek českým vývozcům, a že si budou muset na častější kolísání kurzu prostě zvyknout.

Nečekanému rozhodnutí České národní banky se věnují také Lidové noviny. Krok banky naznačuje podle listu obavy z dalšího ekonomického vývoje České republiky, jinak by snižování sazeb nemělo smysl. Bylo by tedy předčasné jásat nad levnějšími úvěry, či se nechávat unést představou téměř nulové inflace. Celosvětová ekonomika se potácí v problémech a válka v Iráku je může ještě výrazně zhoršit, podotýká komentář. Změna sazeb se v ekonomice projeví nejdříve za rok, tedy v době kdy se to České republice může velice hodit. Česko je závislé na vývozu svého zboží do zahraničí a jakékoli problémy našich zahraničních obchodních partnerů se velmi brzy projeví i u nás. ČNB tak trochu sází na špatnou budoucnost, píší Lidové noviny.


Jako výcvikový prostor poslouží protidrogovým psům heřmanické celní správy některé školy na Liberecku. Ředitelé škol doufají, že cvičný zásah psovodů se psy přímo v jejich škole, odradí studenty od nošení drog. Uvádí to liberecká příloha Mladé fronty Dnes. Rodiče studentů podle deníku novinku většinou vítají a tvrdí, že se jim líbí, když školy nejsou v boji proti drogám pasivní. Psovodi by měli gymnázium navštívit v době výuky. Podle ředitelky to však neznamená, že by vtrhli do učeben. Pokaždé projdou jinou část budovy, někdy šatny, jindy chodby nebo třídy, pokud tam žáci nebudou, dodala Kutínová. Vždy se budou pohybovat v doprovodu někoho z pedagogů.


Učitelé už rozdali pololetní vysvědčení. Ročně podle statistik spáchají sebevraždu kvůli neúpěchům ve škole tři až čtyři děti. Také letošní pololetí si vyžádalo život 13-cti letého chlapce. Jak píší Lidové noviny, strach dětí ze špatných zámek by se již brzy mohl stát minulostí. Jedničky, dvojky či pětky by totiž už za dva roky mohlo nahradit slovní hodnocení. Projde-li návrh zákona parlamentem, mohli by kantoři používat nejen známky, ale také jen slovní hodnocení, případně kombinaci obojího. Předměty jako tělocvik či výtvarná výchova by měly být hodnoceny výhradě slovně. Resort to zdůvodňuje tím, že se nedají hodnotit zcela objektivně. Dnes mohou být slovně hodnoceni pouze žáci 1. až 3. třídy základní školy.


Deníky Bohemia píší, že lékaři v Česku předepisují až z 80 procent antibiotika na virózy zbytečně. Zjistili to experti ze Státního zdravotního ústavu. Antibiotika nejen nepomáhají, ale jejich zbytečné předepisování dokonce zabíjí. Prudce přibývá bakteriálních onemocnění, na které tyto léky nezabírají. A právě kvůli tomu mnoho lidí umírá. Odborníci míní, že pokud by se provádělo důsledné vyšetření nemocného, mohla by se spotřeba antibiotik výrazně snížit. Mnozí lékaři jsou si vědomi rizik spojených s antibiotiky a začali používat přístroj, který jim z pouhé kapky krve za pár minut usnadní rozhodování o tom, zda antibiotika nasadit, nebo ne. Jenže problém je v tom, že většina doktorů přístroj nemá. Stojí asi 30 tisíc korun a navíc je nutné dokupovat sety chemikálií, se kterými se pracuje, což představuje další náklady.


Zima nám tento víkend ukáže svou sílu. Jak píše deník Právo, meteorologové očekávají až minus 20 stupňů Celsia. Příští týden budou mrazy také, ale slabší. Z víkendových dnů bude nejstudenější neděle. V těchto dnech proniká studený vzduch přímo ze severního pólu přes Británii a západní Evropu až na sever Afriky. Proto se například i na severu Alžírska pohybovaly teploty jen od 6 do nuly stupňů a v tamních horách sněžilo. Lékaři varují zejména starší a nemocné lidi, aby do zimy nechodili.