Do vězení se drogy dostávaly v pečivu
Policie České republiky společně s Národní protidrogovou centrálou a Vězeňskou službou vyhlásili válku drogovým dealerům ve věznicích. Akce pod krycím jménem Motýlek a Gaston se zaměřili na odhalení způsobů, jakými se do věznic drogy dostávají. Výsledky jsou překvapivé. Kolega Mikuláš Kroupa v rozhovoru s moderátorem sdělil podrobnosti.
Jak se drogy do vězení vlastně dostávají?
"Tak to je jedna z věcí, která je skutečně zarážející. Obecně se dá říci, že existují pouze tři cesty. Jednak drogu pronášejí přes ostrahu věznice návštěvy. Jsou to spíše malé dávky drog, takzvaná psaníčka. Druhá cesta, dalo by se říci, vede přes plot. Dealeři po předchozí domluvě s odsouzeným drogu například v balónku přehodí přes plot. Uvědomme si, že kolem dokola věznice vede někdy až dvacetikilometrový plot. Uhlídat ho tedy není vůbec snadné. Za třetí, je to cesta přes zaměstnance věznice."
Konkrétně, kdo ze zaměstnanců věznice drogy distribuoval?"Ve věznici ve Vinařicích u Kladna jedna ze skupin, která se zabývala zneužíváním léčiv k výrobě drog spolupracovala přímo s lékařkou a jednou ze zdravotních sester přímo ve věznici. A to jednak v donášce léčiv pocházejících z padělaných receptů. Doktorka, podle policie, pozměňovala i zdravotní karty odsouzených, kteří byli podrobeni testu na omamné látky v moči. Tak totiž zakryla možné odhalení drogově závislých. Další skupina, která drogy po věznici distribuovala, využívala cestu zásobovatelů. Jeden z dodavatelů potravin provážel do věznice pervitin ukrytý v pečivu. Je nutné podotknout, že skupiny vězňů disponovaly mobilními telefony, což je v českých věznicích přísně zakázáno."
Kde vězni brali peníze na drogy, a kolik stojí průměrně jedna dávka například toho pervitinu?
"Cena jedné dávky se pochopitelně odvíjí od toho, kolik se do vězení drog dostalo. Jiří Komorous, šéf Národní protidrogové centrály, tvrdí, že za jednu dávku vězeň zaplatil 600-800 korun. Tedy několikanásobně více, než je cena jednoho gramu této drogy mimo věznici."
Jak ale mohli vězni drogy nakupovat, když je ve věznicích zakázáno, aby odsouzení disponovali penězi?"Policie při zásahu u některých vězňů nalezla finanční obnosy, přesto se vyšetřovatelé nedomnívají, že by se ve věznicích obchodovalo v hotovosti. Spíše se odehrává vše za branou věznice. Tedy vězeň se kontaktuje se svým komplicem, který obchod vyřídí mimo věznici. Ovšem podrobnosti mi policie nechtěla sdělit s tím, že zveřejněním podrobného mechanismu, jak si vězni své obchody tohoto druhy vyřizují, by prý posloužilo jejich právním zástupcům před soudním procesem."
Jaké jsou tedy výsledky těchto policejních akcí?
"Během dvou operací Motýlek a Gaston policie zatkla 53 pachatelů a zlikvidovala 4 laboratoře na výrobu metamphetaminu tedy pervitinu. Zajištěno bylo 15 800 dávek pervitinu a 3,5 kg efedrinu, což je chemikálie, ze které se pervitin vyrábí."