1.1. začíná platit nový trestní zákoník - způsobí masivní propouštění vězňů

Česko čeká druhé největší propouštění vězňů kvůli změně zákona. Na přelomu let 2001 a 2002 podle ministerstva spravedlnosti opustilo věznice kolem 3000 lidí, nyní to budou řádově stovky vězňů. Začátkem ledna totiž začíná platit nový trestní zákoník, který ruší některé trestné činy.

Nový trestní zákoník nahrazuje mnohokrát novelizovanou téměř 50 let starou normu. Výrazně odlišuje trestné činy proti životu a zdraví od majetkové a hospodářské kriminality. Mezi alternativní tresty, pro méně závažné trestné činy, nově zavádí domácí vězení. Platnost nového zákoníku způsobí masivní propouštění vězňů.

"Bude se to týkat těch, kteří jsou odsouzeni za trestné činy, které jimi přestávají být, jako je například řízení auta bez řidičského oprávnění,"

uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. Podle posledních odhadů bude propuštěno asi pět stovek lidí. Soudci mohou svá rozhodnutí rozesílat až 1. ledna, v den začátku platnosti trestního zákoníku, dodala Zinke.

"Pracují na tom, aby k 1.1. všechno proběhlo tak jak má. Každopádně je to pro soudy zvýšená zátěž a mají v tuto chvíli hodně práce."

Zákoník obsahuje řadu novinek. Za trestnou činnost už nepovažuje například přípravu daňového podvodu, ale podvod sám. Bez trestu tak zůstanou třeba nelegální výrobci cigaret. Policisté by jim museli dokázat, že je skutečně prodali. Dosud za přípravu daňového úniku hrozilo až deset let vězení. Bez trestního stíhání zůstane i domácí výroba lihovin nebo pytláctví se škodou menší než 5000 korun.

"Je to jeden z dalších kroků, který my jako myslivci nechápeme,"

říká Bohuslav Muras, předseda myslivců v Šenově na Karvinsku. Podle myslivců je to rána pod pás a výhra pytláků.

"V dané chvíli budeme moci zavolat pouze policii ČR a ta zjistí, že zastřelil 'jen' srnu. Škoda tam vzniká, když bychom to vzali jako maso asi 1500 korun a podle novely zákona se vůbec nic neděje."

Ačkoliv by se zdálo, že je zákon mírnější, u závažných trestných činů se naopak sazby zvyšují. Týká se to například vražd, loupeží, ujetí od nehod a podobně. Zároveň se však zohledňuje mírnější sazbou zabití v reakci například na dlouhodobé týrání. Úlevu pocítí také ti, které někdo pronásleduje. Policie dosud nemohla zasáhnout a nedávno jeden takový případ skončil vraždou. Teď mohou jít tzv. stalkeři do vězení. Průlom je také v oblasti drog - poprvé se tu rozlišují tvrdé a měkké drogy. Vláda navíc stanovila jaké množství drog může u sebe člověk mít, aby se nejednalo o trestný čin, ale přestupek.

"Interpretace médií ve smyslu, že držení nějakého množství drogy je povolené nebo legální, vyvolává naprosto klamný dojem, že dochází ke změně právního stavu. Drogy byly a zůstávají mimo zákon. Jedná se jenom o odstupňovanou sankci."

upozorňuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Zákon přináší i řadu dalších novinek. Omezeny budou například odposlechy. Ty bude možné nasadit jen tam, kde hrozí sazba odnětí svobody deset let. Výrazně se zvyšují peněžité tresty a fotbalovým chuligánům bude možné zakázat vstup na stadión.