Pozvánka do Lobkovického paláce na výstavu "Vlastně malý zázrak"
Do šatníků, komod a truhlic dam minulého i 19. století dává návštěvníkům možnost nahlédnout výstava "Žena v zrcadle času", otevřená do 18. května v muzeu v Mohelnici na Šumpersku. Expozice, o níž projevily už zájem i výstavní síně v Brně, Blansku a Kroměříži, podle kurátorky Aleny Turkové mapuje způsoby oblékání středních měšťanských vrstev v období empíru, romantismu, biedermayeru, druhého rokoka, secese, první republiky i z let po druhé světové válce. Na dvě stě vystavených kusů pochází z depozitářů šumperského a mohelnického muzea. Zahrnuje kostýmy, šaty, čepce, šněrovačky, spodničky, klobouky, rukavičky, kabelky, šperky a další doplňky. Na podobnou výstavu, která je k vidění v Lobkovickém paláci v Praze, má pro vás pozvánku Evelina Himalová.
Jmenuje se "Vlastně malý zázrak". Tento název si její autorka - etnografka z brněnského Zemského muzea Lenka Nováková - vypůjčila z jakéhosi dobového módního časopisu. Zázrakem je malý kousek ženského ošacení, řekli bychom "obyčejná" podprsenka. A přece právě ta prošla zajímavým vývojem. Ukázkou z kolekce více než 58 tisíc spodních textilií, kterou ve svém muzejním oddělení spravuje, chtěla doktorka Nováková upozornit především na krásu zdobné ruční práce, která na konci 19. a v prvních desetiletích 20. století neodmyslitelně patřila k tomuto prádlu, a byla i velkou zálibou tehdejších slečen a paní...
"Plátěné živůtky, na ně se hlavně zaměřovala ta zdobná vyšívací technika. Ten předstupeň podprsenek mne uchvátil tím, jak v literatuře se uvádí množství názvů, kterými tato součást oděvu prošla - od prsníku vídeňského přes patentní držeč tvarů, prsospínku, náprsní držadlo, až postupně se dopracoval ten podprsenkový živůtek k podobě dnešní podprsenky. Exponáty, které tady vidíme, se týkají období od 90. let devatenáctého století zhruba po 30. - 40. léta století dvacátého. Tím vlastně završujeme to, co tady chceme ukázat, protože pak nastupuje konfekční prádlo. Podstatnou část výstavy tvoří tradiční spodní oděv z území Moravy, a další takový sortiment jsou sukňová a kalhotová kombiné různých variant. Také u nich je kladen důraz na regionálnost, která se projevuje nejen ve střihu jednotlivých součástí, ale i ve zdobnosti."
Na výstavu "Vlastně malý zázrak", kterou si můžete prohlédnout až do 27. dubna v Lobkovickém paláci na Pražském hradě, vás pozvala její autorka, etnografka doktorka Lenka Nováková.