V New Yorku se představuje Šílený hedvábník. Výstava o úspěšné české módní značce Ascher

České centrum New York nabízí výstavu Šílený hedvábník. Představuje módní značku Ascher, kterou založili pražští rodáci Zika a Lída Ascherovi.

Zika Ascher jako lyžař v dobovém magazínu | Foto: archiv rodiny Ascherových

Osobní i profesionální životy Zika a Lídy Ascherových se odehrávaly na pozadí dramatických dějin 20. století. Ascherovi pracovali s hedvábím, Zika byl také sjezdovým lyžařem a pro svoji rychlou a nebezpečnou jízdu byl dobovým tiskem nazýván Šíleným hedvábníkem.

Výstava v New Yorku potrvá do 20. května. Jde o první představení manželů Ascherových a jejich díla v USA, kde již mnoho let žije jejich jediný syn Peter a snacha Robin. Většinu předmětů na výstavu zapůjčil Rodinný archiv Ascherových ve Spojených státech.

Originální výstavu připravilo v Česku před třemi roky pražské Uměleckoprůmyslové muzeum.

České centrum: Unikátní projekt má šanci ve Spojených státech uspět

Ascherovy látky byly od 40. do 80. let 20. století populární, často se objevovaly v nejlepších módních časopisech a pracovaly s nimi evropské módní domy. Lída Ascherová zemřela v Londýně v roce 1983, o devět let později ji následoval Zika.

"Tento unikátní výstavní projekt má ty nejlepší předpoklady ve Spojených státech uspět. Jeho výtvarné kvality umocňuje silný příběh, který vede z Evropy až do Ameriky, a to, že mnohé látky a vzory budou v zámoří k vidění vůbec poprvé. Nestává se často, že bychom dokázali předběhnout nejvýznamnější americká muzea v prezentaci něčeho, co se do velké míry dnes nachází v USA, byť vznikalo ve středu Evropy," míní Miroslav Konvalina, ředitel Českého centra New York.

Téměř zapomenutý příběh Ziky a Lídy Ascherových, kteří oba pocházeli z Prahy, ale dokázali se prosadit ve světě, objevila kurátorka Konstantina Hlaváčková, která získala přístup do rodinného archivu Ascherových uloženého v USA. Díky výstavě se Zika a Lída Ascherovi vrátili do Prahy, a výstavou v Českém centru New York se představí v zemi, která se stala domovem jejich potomkům.

Slavné se staly luxusní tištěné šátky

Po odchodu z Československa v roce 1939 se Ascherovým podařilo vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky. Z textilií firmy Ascher vytvářeli své kolekce módní domy francouzské stejně jako britské a italské.

Světovou proslulost jim také přinesla kolekce luxusních tištěných šátků (squares), které zhotovovali podle návrhů významných umělců, mezi něž patřili Henry Moore, Henri Matisse, André Derain a mnozí další.

klíčové slovo: