Móda pražských ulic lucemburské doby
Naši středověcí předkové usoudili, že už patří na smetiště, archeologové a historikové nad ním teď jásají. Řeč je o souboru různých textilií, který kdysi skončil na středověké skládce a dnes hraje hlavní roli na výstavě Od nitě ke košili/Textil a móda středověkých Pražanů.
"Na souboru, o kterém výstava pojednává, je zajímavé, že se našel v místech, kde byla přirozená bažina. Je to v prostoru dnešních ulic Školská, Jungmannova a V Jámě na Novém Městě. Pražští měšťané to místo využívali k tomu, že tam zaváželi domovní odpad. Ten se v mokrých podmínkách po několik století vrstvil domovní odpad, takže se tam všechny tyto materiály zachovaly. Nejde jen o textilie, ale také o dřevo a kůži. Soubor kůží právě teď prochází zpracováním a bude velmi zajímavé, co z toho vyjde."
Hedvábí z Číny
Naprostou většinu tvoří vlněné textilie, ale nechybí ani exotičtější materiály.
"Máme tam i třicet hedvábných textilií. V porovnání s vlnou jde o malé číslo, ale pokud pominu sbírku funerálních textilií na Pražském hradě, tak je to vůbec největší kolekce středověkého hedvábného textilu, který tady máme. Některá ta hedvábí jsou velice zajímavá, jsou vzorovaná...My jsme je podrobili průzkumu, abychom zjistili, jakého jsou původu a z jaké doby pocházejí. U třech se nám podařilo určit, že pocházejí z Číny, z kolébky hedvábnictví, a jde o import ze 14. století." Než se ale zbytky oblečení dostaly do rukou archeologů, musel je někdo vyhodit, předtím třeba roky nosit a především vyrobit. A právě výrobě je na výstavě věnována velká pozornost.
Návštěvník si tak může prohlédnout nástroje, které se používaly ke zpracování textilních rostlin i oblíbené vlny a některé výrobní postupy si i sám vyzkoušet a zjistit, kolik práce se schovávalo třeba za jednou jedinou košilí. I na ni se můžete na výstavě podívat, kromě jiného totiž nechybí ani středověká módní přehlídka toho, co kdysi nosili pražští měšťané. Výstava končí v Muzeu hlavního města Prahy 29. října.