Konec tvrdého a gumového pečiva. V pytlíku z liberecké univerzity vydrží čerstvé i devět dní
Zná to pravděpodobně každý. Čerstvé křupavé pečivo je za pár dní gumové nebo i tvrdé. Tomu by ale mohl být konec. Vědci z Technické univerzity v Liberci totiž vyvinuli speciální sáček, ve kterém vydrží rohlíky i chleba čerstvé i devět dní. Novinku vyvinula univerzita ve spolupráci s chráněnou dílnou.
„Čerstvý pytlík“ prodlužuje čerstvost pečiva o několik dní díky speciální nanomembráně. Řešení hledali vědci cestou pokusu a omylu.
„Běžně po nás firmy chtějí, abychom textilii opatřili paropropustnou membránou, to jsme zkusili i na začátku vývoje tohoto pytlíku na pečivo. Po několika prototypech se ale ukázalo, že cesta vede jinudy: pečivo si žádá paronepropustnou vrstvu, kterou jsme aplikovali formou zátěru na pohledovou lněnou textilii,“ vysvětluje v tiskové zprávě vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek.
Použitá vrstva podle něj určité množství páry a vzduchu propouští, ale jen velmi omezené. Pro mikroklima v pytlíku je to však ideální. S nápadem na vývoj speciálního sáčku, který pomůže udržet pečivo déle čerstvé, oslovila univerzitu společnost Invala, která provozuje mimo jiné šicí dílny.
„Máme chráněné dílny a šijeme podle zadání našich klientů. Mým záměrem bylo mít jako Invala vlastní produkt. A také mám ráda čerstvý chléb a nerada plýtvám s potravinami. Vyzkoušela jsem mnoho různých způsobů uskladnění. Chleba po pár dnech plesnivěl, usychal, stával se nestravitelným,“ přiblížila inspiraci majitelka Invala Klementina Gáspárová.
„Každý chléb v našem pytlíku zvládne svou čerstvost jistě pět dní, dále, dle kvality každého chleba, až devět dní,“ dodala.
„Naším úkolem na katedře bylo vyvinout a dodat vrstvu, která udrží v pytlíku mikroklima ideální pro pečivo. Navíc jsme zajistili českého dodavatele na výrobu příslušných membrán tak, aby se výrobek mohl skutečně dostat na trh a k lidem,“ uvedl Roman Knížek.
Spolupráce univerzity s Invalou je podle něj dalším dobrým příkladem toho, jak pružně může fungovat spolupráce s menšími nebo středními podniky a jak si navzájem mohou být univerzita a tyto subjekty užiteční.
Volně k prodeji by měl být speciální sáček od začátku letošního prosince. V jednání je také prodej v síti producentů a prodejců pečiva.
Kolik chlebů a rohlíků padlo na zkoušení? Poslechněte si reportáž redaktora Tomáše Mařase Českého rozhlasu.
Související
-
Česko na talíři
Jak se připravují speciality české kuchyně? Jak se vyrábí tradiční ležák, co nesmí chybět v dobrém chlebu, jaké jsou druhy knedlíků nebo jaký je typický český zákusek?