Na Václavském náměstí se upálil mladý muž
V Praze se ve čtvrtek upálil devatenáctiletý mladý muž. Stalo se to brzy ráno před budovou Národního muzea na Václavském náměstí. V dopise, který zanechal na internetu uvádí, že k činu ho vedla nespokojenost s vývojem celého světa. Odvolává se na památku Jana Palacha, který se na stejném místě upálil v roce 1969 sám svůj skutek nazývá Pochodní 2003.
"Zapálil se, skočil z toho balkonu od muzea, spadl na schody a ještě stačil popojít pár kroků. Nějaký pán na něj hodil deku nebo kabát. Potom přijeli hasiči. Mohl hořet tak dvě tři minuty. Já jsem vyšel z metra a ležel tam člověk, doslova se z něj čoudilo. Ležel na zemi, byl ohořelej a ještě se hýbal."
Jak to na vás působilo?
"Působilo to na mně otřesně, bylo to hrozný. Udělalo se mně špatně."
Hasiči i záchranka byli na místě během dvou minut. To už hořícího mladého muže uhasili náhodní kolemjdoucí. Snaha lékařů už byla marná. Mladík za čtyřicet minut zemřel. Na internetu se objevil dopis, ve kterém svůj skutek vysvětluje. K činu jej měla vést nespokojenost s vývojem celého světa, který se podle něj žene do záhuby. Na 150 řádcích textu zmiňuje ekologické nebezpečí, hrozbu války na Blízkém východě, špatné mezilidské vztah a podobně."Jsem další oběť takzvaného demokratického systému, kde ale nerozhodují lidé, avšak peníze a moc."
V dopise volá po zavedení totální demokracie, která by minimalizovala moc centrální vlády. V textu jsou uvedeny internetové odkazy na některé sekty nebo ekologické organizace a z dopisu vyplývá, že mladý muž byl sběhlý ve světě internetu a kyberprostorové komunity.