Přehled tisku

Iráčtí uprchlíci, foto: ČTK

Vedle války v Iráku se všechny deníky zabývají hodnocením třídenního sjezdu sociální demokracie. Komentátor Mladé fronty Dnes se podivuje nad tím, jak mohl být Špidla znovu zvolen, když strana pod jeho vedením ztrácí sympatie veřejnosti, prezidentská volba skončila fiaskem a vláda je stále bezmocnější.

Vedle války v Iráku se všechny deníky zabývají hodnocením třídenního sjezdu sociální demokracie. Komentátor Mladé fronty Dnes se podivuje nad tím, jak mohl být Špidla znovu zvolen, když strana pod jeho vedením ztrácí sympatie veřejnosti, prezidentská volba skončila fiaskem a vláda je stále bezmocnější. "Strana jasně a jednoznačně řekla, co od svých šéfů chce. Jedním slovem - socialismus," píše se v Mladé frontě Dnes. Delegáti cítí v zádech rudý dech komunistů, a proto od vlády požadují, aby uvedla v život výrazně levicový program, domnívá se komentátor listu.

Sociální demokraté se na svém sjezdu rozhádali kvůli válce v Iráku. Proti konfliktu se postavila většina ČSSD. Jak píší Lidové noviny, nepřesvědšil ji ani argument, že by proti Saddámu Husajnovi určitě vytáhl i husitský vojevůdce Jan Žižka. Pískotem vyprovodili delegáti proslov, který podporoval válku v Zálivu a opatrné stanovisko vlády. Protiválečné hlasy nakonec zvítězily v celé ČSSD a strana ve své rezoluci vyjádřila "nesouhlas s válkou vedenou Spojenými státy". Přijetí "holubičí" rezoluce předcházela bouřlivá diskuse. V ní nejprve senátor Falbr delegátům vysvětloval, že správný socilní demokrat je proti válce. A jak na rozhodnutí ČSSD reagují jiní politici? Například místopředseda ODS Jan Zahradil postoji ČSSD nerozumí. Domnívá se, že rezoluce je proti usnesení vlády, které bylo nedávno přijato. A protože je to vláda s rozhodujícím podílem ČSSD, pak to znamená, že ten sjezd je proti vlastní vládě.


Nad vratkým předsedováním Vladimíra Špidly jako premiéra se zamýšlí Právo. "Jakýmže to bičem chce ministerské stádečko sehnat více doleva?" ptá se komentátor staronového šéfa ČSSD. Ten tvrdí, že sociálním dialogem, tentokrát však důsledným. Špidla ale moc dobře ví, že ve vládní koalici, chlubící se převahou jednoho náladového hlasu, má síla většinového mandátu hodnotu téměř nulovou. Hlavně se mohou unionisté a lidovci klidně spojit s ODS nebo tím spojením účinně pohrozit. "Až dojde na řešení veřejných financí, nájemného a státního rozpočtu, pravděpodobně to i předvedou," prorokuje Právo. Pustí se pak Špidla do vyjednávání s komunistou Grebeníčkem, aby nemusel nechat koalici padnout?, končí otázkou komentátor Práva.

Sjezd sociálních demokratů nic nevyřešil a tudíž nebude mít vliv ani na posun v práci vlády, míní Lidové noviny. Byl jen jakousi nepovedenou terapií. Vypustit negativní energii bývá sice samo o sobě očistné, ale v případě politické strany je takové upuštění účinné jen tehdy, když se odrazí na vnitrostranické struktuře, postojích a postupech, píše se v listu. To se však v ČSSD nestalo. Ve vedení zůstává tatáž čtyřka - Špidla, Gross, Škromach a Součková. "Podivné seskupení lidí, kteří se vzájemně potřebují, ale jen výjimečně jsou schopni naladit se na stejnou strunu. Rozesmátý Škromach bude nepochybně dál trousit uštěpačné poznámky na Špidlovu neschopnost, Gross se bude tvářit, že je ke Špidlovi loajální, ačkoliv když se sejde se Škromachem, moc dobře se na předsedův účet spolu pobaví," popisuje list stav ve vedení ČSSD. Toto maloměšťácké zákulisí odpovídající velikosti aktérů by nikoho nemuselo zajímat, kdyby ČSSD neměla momentálně nejsilnější slovo ve vládě, míní komentátor Lidových novin.


Václav Klaus plní slib a je lidový, konstatují Lidové noviny, které hodnotí jeho měsíční působení ve funkci prezidenta. Stravuje se v hradní jídelně, klade věnce k pomníkům svých význačných předchůdců, vyhoví každému, kdo si s ním chce podat ruku. A zjevně si to užívá. Tvrdý, pragmatický Václav Klaus se proměnil v otce vlasti. A to se s blížícím koncem mandátu Václava Havla zdálo, že tatíčkovská éra definitivně končí. Domácí i zahraniční kritici však čestnému předsedovi ODS nic nedarují. Jeho image dostala trhliny, když prezident poprvé " vystrčil drápky", když měl jmenovat Milana Urbana ministrem průmyslu a obchodu. Tehdy se otázal: Umí vůbec ten Urban nějaký světový jazyk? Hodlá premiér v rekontrukci vlády pokračovat? Vystoupení vyvolalo okamžitou reakci. Média vytáhla seznamy těch členů Klausových vlády, kteří neřekli světovým jazykem ani slovo. Většina Čechů také chválí Klausův kritický postoj k válce proti Iráku. Prezident se ztotožnil s velkou většinou veřejnosti a ocitl se dokonce na stejné straně se svými názorovými oponenty. Jak dodávají Lidové noviny, Václav Klaus je rekodman. V dějinách českého státu se dosud nestalo, aby jedna osoba postupně obsadila téměř všechny vysoké ústavní funkce - premiér, šéf sněmovny a prezident.


Obrovský nevzhledný tiskárenský komplex, který komunistický režim krátce před svým kolapsem postavil pro svůj stranický list Rudé právo přímo v srdci hlavního města brzy zmizí, píše Mladá fronta Dnes. Na jeho místě má vyrůst nový areál s pasážemi, kterými zase začnou proudit lidé. Rakouský investor počítá, že ho stavba přijde na několik miliard korun, a chce přestavit celý blok. Jakmile bude dokončena zamýšlená vlaková rychlodráha z pražského letiště, atraktivita lokality mnohonásobně vzroste, libuje si nový vlastník.


Na pražském Pankráci mají vzniknout výškové stavby, jakýsi protějšek pražských Hradčan. Jak píší Lidové noviny, tato nová dominanta však může být zdrojem vážných problémů. Pražská památková rezervace je svou rozlohou největší na světě. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je od roku 1990. Nyní však hrozí, že by hlavní město mohlo být z prestižního seznamu vyškrtnuto. Důvodem hrozby je právě stavba plánovaných výškových budov. Památkáři se obávají, že by tato nová dominanta mohla být neodstranitelnou vadou na kráse panoramatu české metropole. Obdobný problém řešila před nedávnem Vídeň. Praha sice ještě žádné varování z UNESCO neobdržela, ale ani to není do budoucna vyloučeno. Spory o podobu pankrácké pláně se vedou už od počátku 90. let minulého století. Projekt vypracoval americký architekt Richard Meier, který je i spoluautorem jednoho z návrhů na obnovu newyorských dvojčat.


Rodíme děti a stát nám místo díků hází klacky pod nohy. Rodičovský příspěvek je směšně nízký, přivydělat si skoro nesmíme, nezbývá než podvádět. Na tom se shodly ženy v anketě Mladé fronty Dnes. Dětí se rodí každým rokem méně, loni jich přibylo jen 90 tisíc. Stát zatím lék na zvýšení porodnosti nenašel. Ženy na mateřské vědí, jak na to: přestaňte nás pronásledovat nesmyslnými nařízeními a mladí lidé si zase budou moci děti finančně dovolit. Potíž je v tom, že si žena k rodičovskému příspěvku ve výši dva a půl tisíce korun, smí měsíčně vydělat jen tři a půl tisíce. Limit je směšně nízký. Ženám na mateřské proto nezbývá než spoléhat na iniciativu ze strany poslanců. Unionisté, lidovci a někteří zákonodárci z ODS se totiž chystají zákon změnit tak, aby si ženy na mateřské mohly přivydělat mnohem víc.


Velkým žhářem se stala historická lokomotiva, která v sobotu jezdila mezi Přerovem a Vlárským průsmykem. Jak píše Mladá fronta Dnes, za devět hodin způsobila podél trati deset požárů. Nebyly rozsáhlé a podařilo se je rychle uhasit. Jízda, která byla součástí oslav 120 let železniční tratě Staré Město - Uherský Brod, byla poslední pro půl století starou parní lokomotivu Šlechtična. Možnosti svézt se historickým vlakem využily stovky lidí. Počasí, které se líbí turistům, však přidělává vrásky hasičům. Podle nich by organizátoři jízd historických vlaků měli volit pro akci termín, kdy tráva nebude tak suchá.