Postoj ČR k válce v Iráku je nejasný, říká Petr Bísek.
Nic není tak naprosto jasné, ale jedno je jasné. ČR by se měla ujednotit ve svých postojích. Není možné, aby odcházející prezident něco maximálně podpořil, nový prezident zase váhal. Ministr zahraničí něco jasně řekl a potom musel odvolat, protože byl povolán "na kobereček". Těchto konfliktních názorů se chopí média, dostanou se na veřejnost a je z toho galimatiáš a než se to vytříbí je po válce.
Nicméně faktem, je že na rozdíl od jiných zemí ČR poslala své vojáky do Perského zálivu.....
"Ano, na to jsme velmi hrdí, že ČR má takové specialisty a už tam jsou a čekají a jsou připraveni pomoci. To Američané oceňují a to víte, že nás těší, když jsou Češi v něčem špičkoví a že byli připraveni vlastně ještě před válkou."
Vy jste už zmínil problém střídání prezidentů, kdy oba mají na stejnou věc jiné názory. Ukazuje se, že velmi dobrý vztah Václava Havla k USA není úplně vlastní Václavu Klausovi. Myslíte si, že vztahy mezi ČR a USA by se mohly zhoršit, změnit?
"Já myslím, že se už ochladily. Ta dobrá vůle, opravdové přátelství a vzájemná důvěra, kterou vypracoval prezident Havel zmizely. Ono to jistě úplně nezmizí, Američané ale vědí, že je to dáno osobností Václava Klause, který se potřebuje vždy zviditelnit. Ale jak říkám, je krizová situace a osobní spory musí stranou. Musí se říct tak nebo tak, ano nebo ne. Nelze to hrát někde uprostřed. Nechceme, aby ČR přisluhovala USA, ale Amerika nikdy v historii Česko nezklamala a doufám, že ani nezklame. S přítelem buď táhneme nebo netáhneme. Vypadá to příliš amatérsky. Nechávám stranou otázku, jak se USA do role "mocného agresora" dostala, ale to věc na jinou debatu. Tady jde o postoj ČR, který není jasný."