Čestným občanem Prahy se stal generál František Peřina, letec z 2. světové války
Nejvyšší možné ocenění udělované primátorem Prahy tedy čestné občanství hlavního města dostal za své mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v době 2. světové války dvaadevadesátiletý generál major František Peřina - letec, který se stal legendou ve Francii i v Anglii.
Přivítal shromážděné vojáky, převážně veterány z 2.světové války a především generála Peřinu se svojí ženou primátor Prahy Pavel Bém. Generál František Peřina je skutečná legenda, kterou stvořilo smutné 20. století. Tím ovšem rozhodně nechci snížit statečnost, hrdost a vojenskou čest generála Peřiny, právě naopak. Málokdo by dokázal tolik, co on. Před válkou byl Peřina již známý pilot, letecký akrobat s vynikajícím vojenským výcvikem. Těsně před tím než utekl do Polska a později do Francie k legiím, se oženil. Své ženě mizí přesně 28 hodin po svatbě a to na celých šest let. V bitvě o Francii se z Peřiny stává letecké eso, jeho sláva je vykoupena více než devadesáti zásahy německých Messeschmidtů a prostřeleným předloktím. Později utíká do Anglie k 312. československé stíhací peruti. V soubojích dosáhl dvanáct sestřelů jistě, dvou sestřelů pravděpodobně.
Když se po válce vrátil do Československa, mnoho slávy se nedočkal. Dva roky po válce je propuštěn z armádní služby. Po komunistickém puči v roce 1948 stačil emigrovat do Kanady, čímž se na poslední chvíli vyhnul vězení, které potkalo mnoho jeho přátel z Anglie. Komunisté je nespravedlivě označili za západní špiony a kolaboranty. Po sametové revoluci 1989 se vrátil domů do Čech. Dodnes tohoto dvaadevadesátiletého hrdinu lidé potkávají na procházkách se svojí ženou v parcích Prahy 6. Ačkoliv generál Peřina získal mnoho medailí například řád čestné legie, francouzský válečný kříž, čtyři Čs. válečné kříže 1939, tři Československé medaile Za chrabrost, medaile Za zásluhy I.stupně, toto čestného občanství jemu velmi drahé."Já vám řeknu, dostal jsem už mnoho vyznamenání, hodně uznání, ale toto ocenění jsem v životě neočekával. Říci k tomu něco, to se nedá popsat, je to v mém srdci a nemohu to z něho vymáčknout."