Ropákem roku 2002 se stal generální ředitel Spolany Neratovice

Ing. Pavel Švarc, Foto: CTK

V Brně byl koncem minulého týdne udělen Ropák roku. Tato ekologická anticena každoročně "odměňuje" ty, kteří za uplynulý rok nejvíce poškodili životní prostředí. O výsledcích Ropáka za rok 2002 informuje Jaromír Marek:

Ing. Pavel Švarc,  Foto: CTK
"Ropákem roku byl v anketě zvolen Ing. Pavel Švarc, což je generální ředitel a předseda představenstva Spolany Neratovice. Těch důvodů je celá řada a všechny souvisejí jednak s loňskými povodněmi a jednak s ekologickými škodami, které Spolana Neratovice způsobila a které se snažila dlouhou dobu utajit. To znamená nedostatečné protipovodňové zabezpečení, odmítání převzetí odpovědnosti, neposkytování informací veřejnosti a médiím v souvislosti s ekologickými haváriemi, ke kterým tam došlo. To jsou hlavní důvody, které vedly k udělení této negativní ceny řediteli Spolany Neratovice."

Byly uděleny i nějaké další ceny Ropáka roku? Tradičně se udělovala například ekologická perla roku...

"Ano, perla roku je anketa, která s Ropákem souvisí, byť je asi o dva nebo tři roky mladší. První cenu získal soukromý zemědělec, který kritizoval požadavky ekologů na ochranu ptáka, který se vyskytoval na jeho pozemcích. Když už jsem ale hovořil o řediteli Spolany Neratovice Švarcovi, tak ten se umístil hned na druhém místě. Trochu to ilustruje i důvody, které vedly k udělení Ropáka, protože v souvislosti s ekologickými škodami, které vznikly po povodních vinou Spolany Neratovice, prohlásil: "V podstatě jsme nachlorovali Labe. S nadsázkou se dá říct, že jsme udělali něco i pro hygienu." Tím vlastně reagoval na obvinění, že Spolana vypustila do Labe 80 tun chlóru."

Připomeňme alespoň, kdo Ropáka roku uděluje a jak dlouho se tato cena předává.

"Anketu Ropák roku pořádá ekologické sdružení Děti Země, a to od roku 1992, takže je to vlastně už 11. ročník. Existuje odborná komise, ve které je celá řada lidí, celkem sto dvacet pět. Mezi nimi jsou ekologové, sociologové, filozofové, žurnalisti, namátkou ekolog a bývalý ministr životního prostředí Ivan Dejmal, sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák nebo písničkáři Jaroslav Hutka nebo Pepa Nos. A ti ze všech dostupných materiálů, které jsou publikovány ve sdělovacích prostředcích, vyberou toho, kdo se podle jejich názoru nejvíce zasloužil o poškození životního prostředí."

Jako v uplynulých ročnících, ani letos si pro Ropáka roku nikdo z "oceněných" nepřišel. Více se o ekologické anticeně dozvíte v úterní rubrice "o čem se mluví".