Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2003 začíná

Česká filharmonie

Už toto pondělí 12. května úvodním koncertem ve Smetanově síni Obecního domu začne mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2003. Jak bude jeho letošní, v pořadí 58. ročník vypadat, na to se ptám kolegyně Eveliny Himalové, která tento největší svátek hudby každoročně sleduje.

Pochopitelně že zachová svůj tradiční začátek, kterým je dvojí provedení "Mé vlasti" Bedřicha Smetany. Kvůli nenadálému vážnému onemocnění dirigenta Ondřeje Kukala, pod jehož taktovkou měla být letos provedena, stane 12. a 13. května před Českou filharmonií mladý, teprve dvaatřicetiletý rakouský dirigent a současný šéf Luzernského symfonického orchestru a hudební ředitel tamní opery Christian Arming. Bude v pořadí jedenáctým zahraničním dirigentem, který byl povolán k tomuto čestnému úkolu, a v osmapadesátileté historii festivalu druhým nejmladším, který bude při této slavnostní příležitosti cyklus Smetanových básní řídit; jen o pouhé tři měsíce mladší byl v roce 1946 Rafael Kubelík. V letošním roce naposled ukončí Pražské jaro 9. symfonie Ludwiga van Beethovena, v dalších letech se dramaturgie chce soustředit spíše na díla českých autorů. Proč dojde k této změně, na to odpověděl Radiu Praha člověk nejpovolanější, ředitel mezinárodního hudebního festivalu Roman Bělor:

"Není to proto, že bychom Beethovena chtěli přehlížet, chceme se jen osvobodit od klišé. Ta 9. symfonie je hrána příliš často i ve světě, takže cítíme určitou únavu z tohoto díla, a to si Beethoven nezaslouží. V každém případě se Beethovenovi budeme věnovat, ale trochu jinak."

Dále k nadcházejícímu festivalu, který čítá téměř šest desítek koncertů a divadelních představení, Roman Bělor řekl:

"Festival v letošním roce má jako určitý akcent poctu klavíru jako fenoménu klasické hudby, takže více než kdy jindy jsou zastoupeny klavírní koncerty a klavírní recitály. V Praze uvítáme řadu významných pianistů. Bude to třeba Nikolaj Děmiděnko a Elisabeth Leonskaja, kteří zastupují ruskou školu, samozřejmě tam patří také Grigorij Sokolov, který zde vystoupí, slavný americký pianista Emanuel Ax bude hostem festivalu, a řada dalších. Nesmím zapomenout také na české - na reprezentantku mladší pianistické generace Jitku Čechovou, a máme radost, že na festivalu bude také recitál pana profesora Ivana Moravce, který je jedním z nejslavnějších pianistů současnosti. Sólistou bude také profesor Emil Leichner, který vystoupí s Českou filharmonií a Sirem Charlesem Mackerrasem.

Roman Bělor
Pochopitelně k tradici Pražského jara patří hostování významných symfonických těles. My budeme mít vlastně sérii šesti koncertů tří světových orchestrů. Každý vystoupí se dvěma odlišnými programy. Bude to Tonhalle Orchester Zürrich se svým šéfdirigentem Davidem Zinmanem, dále Orchestre National de France s nově designovaným šéfdirigentem Kurtem Masurem, který předtím působil jako šéf v New Yorku a ještě předtím v Lipsku, a tím třetím významným tělesem, možná nejvýznamnějším, protože přijíždí do Prahy poprvé, bude San Francisco Symphony s šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem. To je těleso, z jehož hostování máme obzvláště velkou radost, protože patří nesporně k těm vůdčím americkým symfonickým tělesům."

Ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor upozornil dále i na některé programové zajímavosti:

"Kromě klavíru se chceme soustředit také na fenomén 'missa solemnis', jako zvláštního typu oratorního díla. Takže v Praze zazní 'missa solemnis' Beethovenova v Katedrále sv. Víta - dirigentem bude britský dirigent a sbormistr Paul McCreesh, a bude také provedena v Praze zatím vlastně neznámá 'missa solemnis' Hectora Berlioze, která byla objevena v Antverpách. Před lety byla považována za dílo ztracené, ze kterého byly známy jenom některé části, takže bude mít vlastně českou premiéru tohoto znovuobjeveného díla slavného autora."