Poslanecká sněmovna neschválila smlouvu o vztazích Česka s Vatikánem

Jan Pavel II., foto: ČTK

Středeční jednání poslanecké sněmovny skončilo pro vládní koalici vážným neúspěchem. Dolní komora v prvním čtení smetla se stolu smlouvu o vztazích Česka s Vatikánem. Katolická církev tak nezíská mezinárodní potvrzení, že její postavení vůči státu je autonomní.

Poslanci, kteří v rozpravě dohodu kritizovali, tvrdili, že je pro Českou republiku nevýhodná a dává katolické církvi výsadní postavení. Pro zamítnutí bylo 110 ze 177 přítomných poslanců. Proti smlouvě se postavili poslanci KSČM, většina občanských demokratů a řada sociálních demokratů. Zamítnutí naopak nepodpořili především lidovci a unionisté.

Obrátili jsme se na bývalého velvyslance ve Vatikánu, Martina Stropnického, který dnes působí jako umělecký šéf Divadla na Vinohradech. Během své tříleté diplomatické činnosti ve Vatikánu se na nelehkém vzniku smlouvy podílel.

Pane Stropnický, mrzí vás, že sněmovna smlouvu odmítla?

"Trochu mě to zaskočilo, marná sláva, protože nesleduju jednání poslanecké sněmovny tak detailně, jako v minulosti. A můj názor, který se pokusím teď formulovat, je názorem občanským, nikoli profesním v tom smyslu, že bych zamítnutí vnímal nějak malicherně nebo úkorně proto, že jsem se pro tu smlouvu nějak angažoval.

Jan Pavel II.,  foto: ČTK
Mě upřímně řečeno trochu překvapuje, že byla smlouva právě teď na programu jednání, méně to, že když už na něm byla, že byla právě teď zamítnuta. Proč to říkám: protože se domnívám, že ta šance na schválení patrně nebyla veliká, už proto, že se v minulých týdnech znovu objevila problematika uzavírání církevních sňatků. A to je jeden z atributů moderní koexistence státu a církve.

Já myslím, že to je prostě škoda. Budeme patrně jedinou zemí z těch, které se by za rok měly být novými členy Evropské unie, která možná nenašla dost politické vůle svůj vztah s Vatikánem smluvně upravit. A domnívám se, že naší ambicí by mělo být lišit se jiným způsobem.

Ale nejsem ani naprostým pesimistou, je známou věcí, že třeba i v Polsku, a to je katolická velmoc, dá se říct, ten ratifikační proces byl nesmírně složitý. Já věřím, že ještě nějaký prostor pro jednání se objeví," uvedl bývalý velvyslanec České republiky ve Vatikánu Martin Stropnický.

Text smlouvy se připravoval přes dva roky, nyní však jako celek neuspěl proto, že v mezinárodních smlouvách nemůže parlament, na rozdíl od zákonů, dělat změny. Pokud český stát a Vatikán budou chtít smlouvu uzavřít, budou zřejmě muset zahájit další jednání. Zatím ale není zřejmé, na co z existující smlouvy by vůbec bylo možné navázat.