Ústavní soud má deset let
Minulý týden uplynulo právě deset let od vzniku Ústavního soudu. Za tu dobu si tato instituce vysloužila nejen uznání veřejnosti, ale i zájem politiků. Jakých bylo těch deset roků Ústavního soudu? Na to jsem se zeptal jeho místopředsedkyně Elišky Wagnerové.
Kdybychom chtěli zmínit některé kauzy, případy, kterými se ÚS zabýval, které by to byly?
"Hned první nález ÚS se týkal zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Později se tento nález ukázal jako velmi významný a kdyby se jím řídil obecné soudy, mohli jsme být v otázce vypořádání se s minulostí mnohem dál než jsme. ÚS řešil i řadu restitučních sporů i např. otázku platnosti Benešových dekretů. Nesmím ale zapomenout zmínit ty stovky případů, kterými se soud zabýval v senátech. To byly ústavní stížnosti, které podávají jednotlivci a jejich judikatura má na život běžného člověka bezprostřední vliv. Zabývá se běžnými životními situacemi."
Dlouhou dobu neměli o práci ÚS politici zájem. Ten okamžik zlomu nastal, podle mého soudu v roce 2000, kdy se ÚS zabýval návrhem na změnu volebního zákona a zákona o politických stranách. Tehdy došlo k otevřenému boji, k tomu, že část politického spektra si přestala rozumět s ÚS a dodnes si s ním nerozumí....."Ty kauzy, které jste jmenoval souvisí přímo s fungováním politických stran a tak není překvapivé, že politická scéna tyto nálezy kritizovala. Navíc, nejvíc se ozývali ti, kteří inspirovali změny v oněch napadených zákonech. Jiná věc je, že i politická scéna ne vždy respektuje nález ÚS a jeho odůvodnění, ve kterém se pro vládu a parlament stanoví ústavní limity, které by politici neměli při nové úpravě překročit. Jako příklad uvedu, že tehdy ÚS zrušil milionový příspěvek pro strany za volby. Obratem ruky byl zákon doplněn skrz pozměňovací zákon, který byl přilepen k zákonu, který se týkal něčeho úplně jiného, tuším, že dluhopisů, a ten příspěvek pro strany měl být snížen o sto tisíc, třebaže ÚS mluvil o řádově jiné částce. To jsou věci, ke kterým by docházet nemělo. Kdybychom přistoupili na to, že politika může, přes nálezy ÚS, tvořit jakékoli zákony, znamenalo by to, že instituce jako ÚS nemá smysl. V demokratickém právním státu je ráciem jen tvorba politiky, která se pohybuje v ústavním rámci a poslední slovo má Ústavní soud."
Deset let ÚS uplynulo a nyní jej čeká personální výměna. Dva ze čtyř nově jmenovaných soudců jsou dlouholetí aktivní politici. Nehrozí nyní, že ÚS ztratí svoji nezávislost na politice, na politických stranách?"Není neobvyklé, že se soudci ÚS stávají i politici. Politik, je-li v politice, chová se způsobem, který politika diktuje. Pokud přijde na US a pocítí svobodu a nezávislost, které má. Soudce není politiky odvolatelný. Ale záleží na jednotlivcích, zda si to uvědomí. Tento pocit svobody, je vlastně otázkou svědomí. Nepochybně, lidé, kteří přicházejí z politiky budou ostře sledováni veřejností a ta je nakonec bude hodnotit. Je to otázka času a oni sami odpoví, svým jednáním, svým rozhodováním."