Hořín zápasil před rokem s ničivými povodněmi - dnes se opět probouzí k životu

Horin, foto: www.ptacek.biz

I dnes v našem vysílání navštívíme jedno z míst, které bylo před rokem postiženo ničivými záplavami. Je to obec Hořín, leží nedaleko Mělníka a vyplaveni tu byli skoro všichni lidé. Přesto se o Hořínu příliš nemluvilo, nestal se mediálním symbolem živelné katastrofy jako například obec Kly či Zálezlice. Místní se však snaží shánět pomoc kde se dá, a probudit obec opět k životu. Reportáž z místa přivezla Zdeňka Kuchyňová.

Když přijedete do Hořína, máte dojem, že jste si ocitli na staveništi. Málokde uvidíte místní obyvatele, všude jsou naopak pracovníci různých firem. Povodeň je na obci dodnes znát. Voda zde totiž dosahovala místy až do výše pěti metrů a tak otlučené domy působí nesmírně depresívním dojmem. Jak uvedl starosta Hořína Petr Fous, varování před velkou vodou nebylo dostatečné.

"Určitě to nebylo zajištěné jak by mělo být. Lidi tomu samozřejmě nevěřili, byli evakuováni, ale nestačili si odnést a zajistit majetek, který tady měli. To znamená všichni o všechno přišli. Obec Hořín se skládá ze čtyř obcí a všechny čtyři obce byly víc jak z 90ti procent zatopeny."

Rychlost evakuace dokládá i jeden z hořínských mužů. Dům, kde bydlel, stál na kopci a voda se zde přesto držela dva dny.

"Akorát jsem si vzali občanky a takové ty hlavní papíry, všechno jsme naházeli do auta a už jsme jeli. Oni řekli, okamžitě stěhovat, za hodinu tady je tolik a tolik vody. V pátek jsme sem přijeli a když jsem otevřel dveře, tak jsem málem dostal infarkt. Všechno na zemi."

Podobný obraz zkázy našla v domech většina hořínských. Strženo muselo být 73 domů a škoda se počítá na půl miliardy korun. Za těmito strohými statistickými čísly se skrývá řada lidských osudů a tragédií. Řada zejména starších lidí již síly na stavbu nového domu nemá a tak zatím bydlí u příbuzných či v provizorních stavebních buňkách a čeká na nové bytovky od obce, jako například žena, kterou jsem potkali před jednou z buněk.

"Jsme tu od prosince. Měly by být bytovky do konce roku. Ale nevíme. Měli jsme tu 24 metrů dlouhý dům, šest místnosti a teď nemáme nic. Nějak se s tím musíme vyrovnat. Kdo to neprožil, ten si to nedovede představit."

Obec už vybrala lokalitu, kde si budou moci lidé postavit 126 nových domů. Jak dodal starosta Petr Fous, Hořínu velice pomáhá krajský úřad, protože vidí v jaké je katastrofální situaci. Přestože nebyla obec mediálně známá, přišly sem po povodni dary. Nejvíce pomohli lidé z Liberce a ze Škodovky. Samaritáni pořídili nové ledničky, výrazně přispěly charity. Český zelený kříž sehnal sponzory na cihly na 20 domů, Maltézští rytíři zase sanační omítku a peníze na nábytek. Hořín leží u soutoku Labe a Vltavy a je tak vodou stále ohrožen.

"Já jsem nechal zpracovat projekt na protipovodňovou zeď v obci Hořín a odvodňění Hořína, protože zde pomalu klesá spodní voda, to znamená, že v nějakých domech je ještě pořád voda. Chci touto odvodňovací stokou srazit spodní vodu a obec Hořín ochránit tou povodňovou zdí před padesátiletou vodou."

Starosta Petr Fous má s obcí, ve které se lidé rozhodli zůstat i po ničivé povodni, velké plány. Pracuje se zde na 12 investičních akcí a další se chystají. Opravena byla škola, právě probíhá plynofikace, v plánu je kanalizace, čistička odpadních vod a komunikace v obci. Nejtěžší úkol, který však na Hořické čeká, bude sehnat potřebné peníze.