Kvalitu tradičních českých uzenin bude určovat ministerská vyhláška

A teď popusťte uzdu fantazii. Představte si letní večer, praskající táborák, kytaru a opékající se špekáčky. Mnozí říkají, že tato známá česká pochoutka už není to co dřív. Do budoucna by se to mělo změnit. Od 1. září musí totiž vybrané masné výrobky splňovat jakostní požadavky, které stanovilo ministrerstvo zemědělství. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Spekacky
"To byly kdysi špekáčky", povzdychnou si dnes mnozí u ohně poté, co se jim oblíbená uzenina rozpadne nebo se změní v hmotu, která původní špekáček jen stěží připomíná. A právě tomu by měla zabránit nová vyhláška ministerstva zemědělství, která stanovuje u známých masných výrobků standardní kvalitu. Jde například o vídeňské párky, špekáčky, salám Gothaj, lovecký salám či ostravskou klobásu.

"Připadá mi, to jako když se dívám na televizi, jak v tržnicích zabavujeme Adidas, který není Adidas, tak já si myslím, že tady je to něco podobného. My si nemůžeme nadále dovolit v tom zmatku, který už na trhu je, toho spotřebitele klamat a ztrácet jeho důvěru,"

říká prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Přivítal proto iniciativu ministerstva, aby u výrobků, které mají po léta spotřebitelé zafixovány pod určitou kvalitou, zůstala tato zachována. Smyslem vyhlášky není diktovat zpracovatelům, co mají vyrábět. Nebrání se tak produkci levnějších, méně kvalitních masných výrobků, ty však musí nést jiný název.

Úprava kvality uzenin spadá v rámci Evropské unii do tzv. neharmonizované sféry, což znamená, že každý členský stát je oprávněn stanovit si svoje vlastní kritéria kvality související s označováním výrobků. Jak uvádí náměstek ministra zemědělství Rudolf Jánský, stát však zároveň nesmí bránit, aby na trh vstoupily zahraniční výrobky, které nesou stejný název.

"Jinak řečeno, kdyby v Rakousku vyráběli špekáčky pod názvem Špekáčky, měli je uvedeny na trh a dodávaly je na trh, tak tento výrobek, byť by měl jiné kvalitativní parametry, než ty, co my dáváme do té vyhlášky, bychom museli na náš trh pustit."

A právě toho se někteří výrobci uzenin obávají. Podle průzkumu ministerstva však nic takového nehrozí. Nikde se zatím neobjevila zpráva, že by klasické české výrobky někdo v zahraničí vyráběl a dodával na trh. Podle ministerstva zemědělství proto obavy výrobců nejsou na místě a je to spíše snaha odvrátit pravidla, která kvalitu určují. Právě výrobcům nekvalitních uzenin by totiž měla vyhláška zabránit, aby zneužívali jméno tradičního výrobku. Náměstek ministra Rudolf Jánský odmítl, že by vyhláška o kvalitě znamenala zdražení uzenářských výrobků obecně.

"Dojde k cenovému nárůstu u výrobků, na kterých je napsáno, že to je gothajský salám a jeho složení jsou - teď to trochu přeženu - piliny, nějaké pojidlo a řekněme zbytkové množství masa. Tak tam samozřejmě, když bude chtít vyrábět gothajský salám podle těchto zásad, ta výroba bude dražší. Ale v principu máme celou řadu výrobců, kteří ty jakostní parametry, které my jsme stanovili, normálně pro ty výrobky plní. Neznamená to, že by došlo k nějakému cenovému skoku."

Výrobky, které splní kvalitativní parametry, se budou moci ucházet o značku Klasa, která bude znamenat, že spotřebitel dostává opravdovou kvalitu. Poprvé bude udělena na konci srpna na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích a získá ji prvních 34 výrobků.

Podle ministerstva zemědělství nezůstane při stanovení kvality pouze u uzenin. Buzy to budou i ovocné šťávy, jejich výrobci se bez problémů dohodli. A tak se již brzy dočkáme toho, že špekáček u táboráku se nerozpadne nad ohněm, ale lahodně se rozpustí na jazyku a zapít ho můžete stoprocentně stoprocentním džusem.